Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[Docent] Debiut miesiąca – kwiecień 2014

Recommended Posts

Miesiąc temu ostrożnie wieściłem uspokojenie tempa pojawiania się nowych piw na rynku, chociażby z racji okresu świątecznego. Teraz już mogę stwierdzić: Nic z tego. O ile w marcu wyliczyłem 32 premiery to w kwietniu było ich…38! Faktem jest, że aż 12 z nich to piwa z nowo otwartych browarów w Białej Podlaskiej, Jedlince Zdroju oraz Krakowie. Przyznam, że mam coraz większe problemy ze spróbowaniem wszystkiego, bo to już kolejny miesiąc z rzędu z taką intensywnością rynkowych debiutów. Ale nic to, twardym trza być, zestawienie się samo nie napisze, a Debiut musi być wybrany z jak najliczniejszej rzeszy premierowych konkurentów. Zatem w kwietniu tytuł przyznany został…

Pracownia Piwa – 100!

100!

Piwo w stylu Imperial India Dark Ale 18°Blg, 7,5% alk, 105 IBU. Uwarzone z okazji setnej warki Pracowni Piwa oraz jako specjalne piwo urodzinowe dla poznańskiego wielokranu Setka. Po raz pierwszy spróbowałem tego piwa na urodzinowej imprezie Pracowni Piwa, gdzie stanowiło jedną z czterech prapremier (obok ciemnego grodzisza, barley wine oraz RISa). Wiedziałem, że trzeba zachować siły i ostrożnie postępować z degustacją piwa o takim kalibrze, ale uwierzcie mi – do kranu z tym piwem wracało się zbyt często! Piwo urzeka swym zdecydowanym smakiem, w którym jest i czekolada i idealnie wyważona goryczka, a całość jest wspaniale orzeźwiająca, w co trudno uwierzyć przy tak wysokich parametrach. Potem piłem to piwo jeszcze w kilku miejscach i nasunęło mi się skojarzenie, że to trochę taka podrasowana wersja Cracka. Ale czy to źle? W końcu sam zaraz po premierze Cracka sugerowałem intensywniejsze chmielenie. A że dostaliśmy wersję z mocniejszym ballingiem i goryczką to taka opcja bardzo mi pasuje!

Pełna ocena piwa na browar.biz

Skoro to kolejny miesiąc obfitujący w tak liczne premiery warto wyróżnić jeszcze dwa piwa, które zrobiły na mnie wrażenie. Tak się złożyło, że mamy tu jedno regionalne w butli i jedno rzemieślnicze z beki:

  Lwówek Śląski – Jankes (tylko butelka!)

jankes

Ocena piwa

Wyróżnienie dotyczy pierwszej partii w wersji butelkowej. To było wręcz perfekcyjne American Pale Ale i stanowić powinno wzorzec kolejnych warek. Nie mam jednak złudzeń, że stabilność zostanie utrzymana. Zresztą wersja beczkowa to była już inna, gorsza bajka…

  Artezan – Samiec Alfa

 samiec

Ocena piwa

W przypadku tego piwa ujęła mnie gładkość i jedwabistość smaku, która przy tym woltażu robi wrażenie. Artezan ciągle rozwija swojego imperialnego stouta i wierzę, że to nie jest ich ostatnie słowo w tej kwestii.

W maju nie należy spodziewać się, że piwowarzy odpuszczą. Odbędą się dwa piwne festiwale – we Wrocławiu oraz w Krakowie a wiadomo, że nic tak nie zachęca do odwiedzin jak możliwość spróbowania jakiejś nowości (no może istotna jest jeszcze dobra cena). Także szykuje się równie intensywny miesiąc, módlcie się bym przeżył ;)

Pozostałe premiery kwietnia 2014:

AleBrowar – Mild

Artezan – IPA Tour – Żytnie IPA, Babie Lato 2.0

Bazyliszek (Tumski) – Nowy Świat

Bednary – Łowickie Oatmeal Ale

Browar na Jurze – Jurajskie z ostropestem

Doctor Brew (Bartek) – Cascade IPA

Dziedzice – Bursztynowe

Faktoria (Zodiak) – Buffalo Bill

Jan Olbracht Browar Staromiejski – Czarcia Krew

Jedlinka – Jaśnie Książę, Pszeniczny Pan, Czerwony Baron, Marcowa Dama

Kormoran – PLON Czerwony

Lubrow – Koźlak Pszeniczny

Ninkasi (Kowal) – N°14.B, N°11.C

Olimp (Zodiak) – Zeus

Osjann – Pils, Lager, Bursztynowe, Weizenbock

Pinta (Browar na Jurze) – Das IPA

Pracownia Piwa – Smoked Cracow by Night, Mr. Hard, Mr. Hard’s Rocks

Stara Komenda – Szkocki Terier

T.E.A. Time Brewpub – Pale Saint, Black Prince, Pale Rider IPA, Kraków Claret

Widawa/Kopyra – Miś 2.0

Widawa – Simcoe Pils

Wojkówka – Amber Ale

b.gif?host=polskieminibrowary.pl&blog=14

Wyświetl pełny artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.