Skocz do zawartości

Browar Bad to the Bone


Rekomendowane odpowiedzi

Ah, zapomniałem dopisać. 23 litry w fermentorze, drożdże US-05 świeżo uwodnione. Filtracja tego żytniego była okropna. Kolejne Rye IPA robię wyłącznie na płatkach.

Edytowane przez szejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah, zapomniałem dopisać. 23 litry w fermentorze, drożdże US-05 świeżo uwodnione. Filtracja tego żytniego była okropna. Kolejne Rye IPA robię wyłącznie na płatkach.

 

Jak filtrujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w pierwszym poście, metrowy oplot z prętem z kwasówki w środku. W żytnim z Optimy miałem niestety sporo mąki i sama ilość tego słodu też pewnie zrobiła swoje, bo było go 30%. Ale co do samego piwa więcej powiedzieć nie mogę, bo dalej fermentuje. Spróbuję przy przelewaniu na cichą, a potem dopiero po butelkowaniu, bo jeszcze pójdzie kilkadziesiąt gram chmielu na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie limitowana edycja z etykietami ręcznie numerowanymi, 10 sztuk :P Planowane leżakowanie 12 miesięcy. Jedną butelkę 0,75 rozleję za parę miesięcy w Piwnej Stopie. Butelki 0,33 są już w kącie piwnicy w zaklejonym kartonie i zastawione różnymi gratami, więc nie będę mieć motywacji, żeby tam szybko zaglądać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie limitowana edycja z etykietami ręcznie numerowanymi, 10 sztuk :P Planowane leżakowanie 12 miesięcy. Jedną butelkę 0,75 rozleję za parę miesięcy w Piwnej Stopie. Butelki 0,33 są już w kącie piwnicy w zaklejonym kartonie i zastawione różnymi gratami, więc nie będę mieć motywacji, żeby tam szybko zaglądać :P

 

a do ilu Ci zszedł ten RIS na nothingamach?

btw, szukam sobie informacji o fermentowaniu bardzo gęstych piw, około 30blg. chciałbym się kiedyś zabawić w coś takiego. niektórzy kombinują z drożdżami winnymi, np. rozpoczęcie fermentacji drożdżami piwnymi, a dokończenie winnymi. temat rzeka ;)

Edytowane przez zaglob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 010 zeszła do 5 BLG, ale jeszcze potrzymam ze dwa dni zanim zleję na cichą. Jestem ogólnie bardzo pozytywnie zaskoczony. Czuć, że piwo ma potencjał. Jest mocno oleiste, ma fajną, przyjemną goryczkę i aromat. Nie ma to jednak jak fermentacja w odpowiedniej temperaturze :) Zero posmaków i aromatów drożdżowych. Hail piwnica \o !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

[media]

[/media]

 

Warka #011 Nemesis - Lime-Orange-Chili Imperial Black IPA 19,5 BLG

 

ZASYP:

Optima Pale Ale - 5,3 kg

Optima Monachijski - 1 kg

Optima Wiedeński - 0,45 kg

Optima Barwiący 450 - 0,5 kg

Optima Pszeniczny barwiący - 0,4 kg

 

Zasyp miał być inny, ale dopiero dziś się zorientowałem, że dali mi w Optimie zły barwiący.. Mimo wszystko piwo pięknie czarne, a z gara praktycznie brak aromatu czarnych słodów.

 

Czarne słody wrzucone po podgrzaniu do 72 st.

 

ZACIERANIE

64 st. 80 minut

72 st. 10 min

78 st. -> filtracja

 

GOTOWANIE 70 minut

Użyty blend z 5 odmian chmieli: Cascade NZ, Galaxy, Rakau, Wai-iti, Waimea po 40 g każdy (wszystkie ze zbioru 2014)

 

25 g blend - FWH

25 g blend - 60 min

25 g blend - 50 min

25 g blend - 40 min

25 g blend - 30 min

70 g świeżej skórki pomarańczowej - 30 min

15 g świeżej skórki cytrynowej - 30 min

5 g suszonych papryczek chili - 30 min

25 g blend - 20 min

25 g blend - 10 min

250 g cukru - 10 min

25 g blend - 0 min

 

Schłodzone do 16 st, zadane uwodnione 2x Danstar Nottingham, fermentor przeniesiony do piwnicy do temperatury 12,8 st.

 

Rzeczywiście wydajność słodów Optimy spadła. Z ledwością osiągnąłem 70%.

 

22.11 - szybki start fermentacji, choć czapa piany była raczej niewielka, 24.11 - jazda na całego, piany dużo, pokrywa nadęta jak polscy politycy. Temperatura w piwnicy 12,2 st., w fermentorze ok. 14 - 15.

 

4.12 - zlane na cichą, dodane 100 g szyszki Kohatu

 

15.12 - rozlane do butelek z użyciem 90 g cukru. FG ok 5 BLG

Edytowane przez szejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza mała degustacja warki 010 bardzo mnie zaskoczyła. Oprócz zastrzeżeń co do zbyt delikatnego aromatu opinie były bardzo dobre, co bardzo mnie zaskoczyło, bo sam raczej tego piwa pozytywnie nie oceniałem. Okazało się, że jest dobrze, sam właśnie otworzyłem butelkę i jestem zadowolony, pewnie trochę bardziej niż powinienem, ale co tam :P. Oleistość i żytnia pikantność mocno wyczuwalna, goryczka mi się nawet podoba, choć może jest trochę za mocna (81 IBU). Aromat rzeczywiście mógłby być lepszy. Ogólnie piwo mogę z czystym sumieniem zaliczyć do tych udanych. A już w sobotę sylwestrowo-noworoczne west coast IPA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #012 New Year IPA 14,5 BLG

 

Czyli piwo sylwestrowe :)

 

ZASYP:

Optima Pilzneński - 5 kg

Optima Wiedeński - 0,55 kg

Optima Karmelowy 30 - 0,28 kg

Optima Monachijski - 0,2 kg

Optima Karmelowy ciemny - 0,025 kg

 

ZACIERANIE:

11 g gipsu piwowarskiego

64 st. - 70 minut

72 st. - 10 minut

78 st. -> filtracja

 

Wysładzane 14,5 l wody w temp. 76 st., do gotowania poszło 28,75 l brzeczki 12 BLG.

 

GOTOWANIE 70 min.

Centennial 28,35 g - FWH

Amarillo 28,35 g - 50 min

Wilamette 28,35 g - 30 min

Kohatu 20 g - 15 min

Mech irlandzki 10 g - 15 min

Cukier 275 g - 10 min

Citra 28,35 g - 0 min

 

Schłodzone do 16 st. Wyszło 22,5 litra. Zadana gęstwa Danstar Nottingham, piwo przeniesione do piwnicy

Edytowane przez szejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.