Skocz do zawartości

Pomoc przy zrozumieniu przepisu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Prosiłbym aby mi ktoś wytłumaczył na chłopski rozum jak przeprowadzić zacieranie według tego przepisu.

24l wody zacierania

- 55°C - 10min

- 63°C - 20min

- Odebrana 1/3 zacieru

- 72°C - 20 min. dekokt

- 100°C - 15 min dekokt

- 72°C - 25 min

- 76°C - 5 min

Początek rozumiem- mam słody utrzymać przez 10min w 55stopniach, potem podnieść temp do 63 i przez 20 min. Niewiem o co chodzi z tym odebraniem zacieru i o co chodzi z tym dekoktem. Dlatego proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę trudny przepis sobie wybrałeś. Nie jestem ekspertem ale tak na chłopski rozum to po odebraniu 1/3 zacieru z resztą postępujesz jak pisałeś. Dekokcja to też sposób zacierania, jak go przeprowadzić przeczytasz w wiki.

http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_ziarna

Edytowane przez Zbynek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prosiłbym aby mi ktoś wytłumaczył na chłopski rozum jak przeprowadzić zacieranie według tego przepisu.

24l wody zacierania

- 55°C - 10min

- 63°C - 20min

- Odebrana 1/3 zacieru

- 72°C - 20 min. dekokt

- 100°C - 15 min dekokt

- 72°C - 25 min

- 76°C - 5 min

Początek rozumiem- mam słody utrzymać przez 10min w 55stopniach, potem podnieść temp do 63 i przez 20 min. Niewiem o co chodzi z tym odebraniem zacieru i o co chodzi z tym dekoktem. Dlatego proszę o pomoc.

Dekokcja to sposób zacierania słodu. Według tego schematu, trzymasz 10 min w 55 stopniach (przerwa białkowa), później podgrzewasz do 63 stopni i robisz przerwę 20 minut. Następnie odbierasz w gara 1/3 zacieru (tzw. dedokt) i podgrzewasz do 72 stopni i trzymasz 20 minut. Później temperaturę dekoktu podnosisz do 100 stopni i gotujesz przez 15 minut. W tym czasie, 2/3 zacieru podtrzymujesz w okolicach 62 stopni. Jak skończysz gotować dekokt, wlewasz go do gara zaciernego, wówczas teperatura powinna się podnieść do ok. 72 stopni i trzymasz tak przez 20 minut. Reszte już powinieneś wiedzieć.

chociaż dopiero uwarzyłem 3 warki, to pierwszą zrobiłem z normalnym zacieraniem słodów, a do 3-ciej zastosowałem dekokcje. Polecam dekokcje odwrotną, zastosowałem ją i jestem zadowolony z efektów. więcej się dowiesz na ten temat w tym wątku

http://www.piwo.org/topic/13436-odwrotna-dekokcja/page__hl__%2Bdekokcja+%2Bodwrotna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekokcja to sposób zacierania słodu. Według tego schematu, trzymasz 10 min w 55 stopniach (przerwa białkowa), później podgrzewasz do 63 stopni i robisz przerwę 20 minut. Następnie odbierasz w gara 1/3 zacieru (tzw. dedokt) i podgrzewasz do 72 stopni i trzymasz 20 minut. Później temperaturę dekoktu podnosisz do 100 stopni i gotujesz przez 15 minut. W tym czasie, 2/3 zacieru podtrzymujesz w okolicach 62 stopni. Jak skończysz gotować dekokt, wlewasz go do gara zaciernego, wówczas teperatura powinna się podnieść do ok. 72 stopni i trzymasz tak przez 20 minut. Reszte już powinieneś wiedzieć.

 

chociaż dopiero uwarzyłem 3 warki, to pierwszą zrobiłem z normalnym zacieraniem słodów, a do 3-ciej zastosowałem dekokcje.

Dekokcji to mamy jeszcze kilka opcji. Do dokształcenia przed udzielaniem rad :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekokcja to sposób zacierania słodu. Według tego schematu, trzymasz 10 min w 55 stopniach (przerwa białkowa), później podgrzewasz do 63 stopni i robisz przerwę 20 minut. Następnie odbierasz w gara 1/3 zacieru (tzw. dedokt) i podgrzewasz do 72 stopni i trzymasz 20 minut. Później temperaturę dekoktu podnosisz do 100 stopni i gotujesz przez 15 minut. W tym czasie, 2/3 zacieru podtrzymujesz w okolicach 62 stopni. Jak skończysz gotować dekokt, wlewasz go do gara zaciernego, wówczas teperatura powinna się podnieść do ok. 72 stopni i trzymasz tak przez 20 minut. Reszte już powinieneś wiedzieć.

Polecam zapoznać się z innymi opcjami dekoktu.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekokcji to mamy jeszcze kilka opcji. Do dokształcenia przed udzielaniem rad :P

Wiem, że masz na myśli jeszcze dekokcje 2 i 3 warową. Ich nie stosowałem, ale zdecydowałem się zastosować dekokcje odwrotną. Jeśli nadarzy się okazja to na pewno inne warianty dekokcji wypróbuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to będzie twoje pierwsze zacieranie? Jeśli tak, to do dekokcji przygotuj się porządnie. Jest o wiele bardziej wymagająca i czasochłonna niż zacieranie infuzyjne czy sterowane temperaturowo. Przede wszystkim musisz skupić się na utrzymywaniu porządanej temperatury w 2 garnkach jednocześnie. Poza tym zacznij zacierać wczesnie rano. Wiem o czym mówię, bo sam zaczynałem od dekokcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.