Skocz do zawartości

Sweet Stout - pierwsza receptura Strouta, uwagi mile widziane


camilos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

kolejna warka powoli zbliża się do butelkowania, więc trzeba obmyśleć plan działania z następną. Tchnęło mnie na Stouta, poczytałem receptury i naklikałem taki zasyp w brewtargecie. Trochę się obawiam, że przedobrzyłem ze składnikami. Sporo odbiega od prostego, w zasadzie 3 składnikowego Dry Stouta, ale chciał bym aby smak był pełen, "gęsty" i słodki.

 

Zasyp (wszystko Strzegom):

- Pale ale - 4kg

- Płatki owsiane błyskawiczne - 500g (obawiam się dodać więcej aby nie mieć kłopotów z filtrowaniem/znikome doswiadczenie)

- Monachijski I - 500g

- Monachijski II - 500g

- Czekoladowy 1200 - 300g

- Jęczmień prażony - 300g

- Karmelowy 300 - 300g

- Karmelowy 600 - 300g

łączny zasyp 6,7kg

 

Zacieranie - na gęsto (żeby wszytsko weszło do lodówki), wszystko razem, 68 stopni 90 minut w lodówce.

Chmielenie 30g Iungi 60 min.

Drożdże - gęstwa US-05

Warka 22l

 

Za Brewtargetem : IBU 30,7; Barwa 90,9 EBC (46,2 SRM), gęstoś początkowa 13,8 Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtracji, to się nie obawiaj - dałem 100 g więcej płatków od Ciebie i nie miałem żadnych problemów. Jeśli chodzi o zasyp, to zrezygnowałbym z karmelowego 300 i z jednego monachijskiego na rzecz pale ale, żeby piwko nie było jednak za ciężkie w odbiorze. Chyba, że chcesz słaby alkoholowo, ale ciężki smakowo stout, to już Twój wybór. Co do słodyczy, to dorzuć 500 g laktozy pod koniec gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Czekoladowy 1200 - 300g

 

- Jęczmień prażony - 300g

 

- Karmelowy 300 - 300g

 

- Karmelowy 600 - 300g

jak na moje oko to tego jęczmieni i czekoladowego troszkę za dużo przy tych karmelowych

 

tak jak pisałeś że doświadczenie masz nie dużo więc lepiej może spróbować coś sprawdzonego ,możesz do zwykłego stouta dać laktozy ,zobacz sobie tą recepturę

http://www.wiki.piwo.org/Foreign_Extra_Stout,_Dorota_Chrapek_%28dori%29

jeśli wydajność masz dobrą to zmniejsz zasyp albo wyjdzie ci kilka litrów więcej słabszego,to już jak wolisz

od laktozy nie spodziewaj się takiej słodkiej słodyczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zasyp, to zrezygnowałbym z karmelowego 300 i z jednego monachijskiego na rzecz pale ale,........... Co do słodyczy, to dorzuć 500 g laktozy pod koniec gotowania.

Długo się zastanawiałem czy te karmelową 300 zostawić, nawet ją dwa razy wywalałem ale dodawałem z powrotem ;)No to jednak czułem dobrze, że przekombinowałem. Faktycznie uproszczę o ten karmelowy i wywalę monachijski I. O laktozie też myślałem.

 

Może zamiast stoutu warto pójść w kierunku Scottish Ale?

Zaraz popatrzę, poszukam poczytam, może faktycznie, to o czym myślę jako stout bardziej podejdzie jako Scottish Ale.

 

jak na moje oko to tego jęczmieni i czekoladowego troszkę za dużo przy tych karmelowych

Ilość jęczmienia wzorowałem na innych przepisach, może zmniejszę nieco jęczmień żeby nie zabić aromatów z karmelowych i czekoladowego.

 

Dzięki za sugestie! I wracam do dalszego czytania innych receptur ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To podłącze się do tematu ;)

 

Sweet stout, około 22l

 

Słody

Pale ale 2,5 kg

Monachijski typ I 2kg

Caraaroma (350 EBC) 0,5kg

Płatki owsiane 0,5kg

Carafa I 0,3 kg

Czekoladowy pszeniczny 0,3 kg

Palony jęczmień 0,3kg

 

Chmiele

Iunga (11,9% AA) - 20g - 60 minut

Sybilla (6,4% AA) - 10g - 60 minut

Sybilla (6,4% AA) - 20g - 15 minut

Iunga (11,9% AA) - 10g - 15 minut

 

Drożdże

Safale S-04

 

Inne dodatki

laktoza - 0,5kg

płatki dębowe średnio opiekane - 25g (do połowy warki)

 

Zacieranie

68° - 75 minut (słody ciemne po 60 minutach)

76° - wygrzew

Ekstrakt: 16,7 blg (z laktozą) IBU: 25 (według BS2)

 

Główną zagwozdkę mam z ciemnymi słodami, dobra ilość? No i ogólnie co sądzicie, dopiero 6 warka także niepewność co do receptur jeszcze jest.

Edytowane przez Baton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.