Skocz do zawartości

Wyeast 1728 - Scottish Ale


Rekomendowane odpowiedzi

Moi Drodzy,

 

Postanowiłem zacząć przygodę z drożdżami płynnymi – mój wybór padł właśnie na Szkotów.

 

Chcę na nich uwarzyć coś w granicach 23-24blg (najprawdopodobniej w weekend za tydzień). Z różnych względów nie chcę robić startera. W związku z tym żeby rozruszać chłopców w kraciastych spódnicach, w ten weekend zrobię na nich coś dużo lżejszego (11-12blg) i gęstwę użyję do tej ciężkiej warki.

 

Tu pojawia się pytanie – kiedy uruchomić aktywator? Jak czytam na forum to może on puchnąć od kilkunastu godzin do kilku dni. Czy lepiej wystartować za wcześnie (i ewentualnie wstawić drożdże do lodówki) czy za późno? Czy jeśli zrobię to za wcześnie to istnieje ryzyko rozerwania torebki z drożdżami?

 

Przy założeniu że warzylibyście w niedzielę to kiedy uruchomilibyście nowe drożdże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepiej wystartować za wcześnie (i ewentualnie wstawić drożdże do lodówki) czy za późno?

sprawdź datę na opakowaniu, za każdy miesiąc dolicz 24h do startu (oczywiście teoretycznie), ale lepiej wystartować wcześniej niż później :) Jak coś to wstaw do lodówki i po sprawie.

Czy jeśli zrobię to za wcześnie to istnieje ryzyko rozerwania torebki z drożdżami?

Ryzyko jest na poziomie wygrania mistrzostw europy przez reprezentację polski w piłce kopanej, niby jakieś jest, ale nikt nie nigdy nie widział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź datę na opakowaniu, za każdy miesiąc dolicz 24h do startu (oczywiście teoretycznie)

 

No właśnie dostałem ze sklepu torbę bez naklejek, etykiet etc. Wieczorem poszukam jeszcze ewentualnych oznaczeń na zgrzewach.

 

lepiej wystartować wcześniej niż później :) Jak coś to wstaw do lodówki i po sprawie.

 

Wielkie dzięki za radę - najpewniej dziś je wystartuję w takim razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyeast mają nadruk fabryczny na saszetce.

 

To może powinienem był lepiej się przyjrzeć - zrobię to wieczorem. Przyznam że do tej pory obchodziłem się z nimi jak z jajkiem:)

 

Aktywować wcześniej, po napuchnięciu włożyć do lodówki, przed zadaniem do brzeczki wyciągnąć 3-4 godz. wcześniej z lodówki, żeby się ogrzały do temperatury pokojowej.

Na opakowaniu jest data produkcji.

 

121pohi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywować wcześniej, po napuchnięciu włożyć do lodówki

Już po 2,5 godz saszetka była pękata - błyskawicznie. Czekają w lodówce.

 

Wyeast mają nadruk fabryczny na saszetce.

 

Nie doceniłem swojej głupoty:)

Nieprzezroczystą torebkę ochronną ze sklepu wziąłem za opakowanie drożdży:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Mam jeszcze pytanie - tak, jak wspomniałem trzymam WH na burzliwej. Dzisiaj mija tydzień od zadania drożdży, jutro rano będzie tydzień od momentu rozpoczęcia ich pracy. 3 dnia pojawiła się duża warstwa piany po czym po kilkunastu h opadła i zostało jakieś 2-3cm. Obecnie z początkowego 24 BRIX zeszło do mniej więcej 19,5 BRIX. Jak na prawie tydzień pracy to dziwnie mało. Fermentor stoi w 16 stopniach. Nigdy nie miałem doświadczenia z 1728, a póki co wszystkie drożdże, których używałem do tej pory po tygodniu miały już praktycznie skończoną pracę. Trochę mnie to niepokoi. Może warto zwiększyć im temp. do tych powiedzmy 20 stopni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak z drożdżami, możesz dać do ciepłego, normalnie Scottishe bez problemowo działają w tej temperaturze.

edit:

W 20°C to dają już sporo estrów.

I na pewno z pomiarem jest wszystko ok?

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...

Widzę, ze całkiem nisko schodzą te drożdże - u mnie pojawił się problem, że drożdże zatrzymały się na 6,4blg (z 15,2blg początkowego). Miał ktoś taki problem z tymi drożdżami? Liczyłem się z niższym odfermentowaniem, ale nie ma poziomie 60%.

 

Piwo rozlałem na fermentatory po 21l. W oby fermentatorach drożdże zeszły idealnie do tego samego poziomu. Zaczynam się zastanawiać czy zawaliłem coś z zacieraniem czy to wina drożdżakow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam Kolegów,

zrobiłem na tych drożdżach Irish ;) Red'a. Zeszło z 11,8 do 2,7 BLG - czyli raczej OK. Przed zlaniem na cichą miałem w fermentorze mazisty kożuch na wierzchu i sporą warstwę drożdży na dole. Mam wątpliwośc dot. wyglądu tej gęstwy. Czy wg Was jest ona OK? Zapach jest dobry, Tylko ten kłaczkowaty wygląd trochę mnie niepokoi.

20171004_133059.thumb.jpg.e2356945b9cd987f69058d1e9d162eff.jpg

Chcę na nich zrobić Wee Heavy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.