Jump to content
Sign in to follow this  
Romek12

Wysokie Blg w RIS-ie

Recommended Posts

Witam, uwarzyłem niedawno Ris-a, i sobie go 7 dni fermentowałem burzliwie, a potem zlałęm na cichą i tak stoi sobie od 2 tygodni i pytanie jest następujące:

czy warto go jeszcze trzymać w fermentorze (by sobie dojżewał i sie klarował), czy zlać go trzeci raz do szklanego gąsiora?

Czy to dobry pomysł aby rozdzielić piwo na powiedzmy 5l (i dodać pałtki dębowe) i 10l bez niczego i ewentualnie ile tych płatków dodać(mam mocno palone).

Czy wysoki Blg (8,5-9) jeszcze spadnie a jak nie to czy może być takie wysokie a jak nie to jak je zmniejszyćdo np 6,5 Blg ?

Chciałbym dodać jeszcze przed rozlewem do butelek drożdże suche (s- 04) do fermentora/gąsiora tylko pytanie jest ile ich gramów dać, wie że lepiej było by dać gęstwę ale to niemożliwe w moim przypadku.

 

Z góry dziekuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brakuje wielu bardzo istotnych informacji, tj. objętość i gęstość brzeczki nastawnej, jakie drożdże, jak zadane (starter, suche, uwodnione, ile, w jakiej temperaturze), jaka temperatura fermentacji (brzeczki lub otoczenia), ale nawet bez tego, dla dowolnego RISa nie wiem czy odważyłbym się tak szybko przy nim grzebać. Druga sprawa że dysponując szklanym balonem trzeba było na cichą przelewać do szkła - po pierwsze nie puszcza powietrza a po drugie przy zalaniu "pod korek" masz niewielką powierzchnię styku z powietrzem (póki nie zostanie wypchnięte).

Share this post


Link to post
Share on other sites

hciałbym dodać jeszcze przed rozlewem do butelek drożdże suche (s- 04) do fermentora/gąsiora

 

Jeśli fermentowałeś innymi drożdżami to po wrzuceniu zostaw jeszcze parę dni tak w razie co jakby S-04 dojadły to co inne zostawiły a tak poza tym to najlepiej jak mas ztaki problem to podaj całą recepturę i w jakich temp fermentowałeś.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam podobny problem. Mój RIS 24.5BLG po 2tygodniach trafił na cichą i chyba za wcześnie go przelałem. Obecnie już tydzień siedzi na cichej a BLG nie spada wciąż 8.5-9BLG

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spadło z 24 na 8 Blg i się martwicie? litości... Przecież jak poleży tydzień dłużej nic się nie stanie. Jak już cierpliwość się skończy to pomiar przez 2-3 dni i jak nie spada to w butle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój średnio mocny RIS 21blg (nie lubię go, be, za mocny) był cały miesiąc w pojemniku, dostał doping-trochę cukru. Doszedł do 8blg i koniec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.