Skocz do zawartości

Wysokie Blg w RIS-ie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, uwarzyłem niedawno Ris-a, i sobie go 7 dni fermentowałem burzliwie, a potem zlałęm na cichą i tak stoi sobie od 2 tygodni i pytanie jest następujące:

czy warto go jeszcze trzymać w fermentorze (by sobie dojżewał i sie klarował), czy zlać go trzeci raz do szklanego gąsiora?

Czy to dobry pomysł aby rozdzielić piwo na powiedzmy 5l (i dodać pałtki dębowe) i 10l bez niczego i ewentualnie ile tych płatków dodać(mam mocno palone).

Czy wysoki Blg (8,5-9) jeszcze spadnie a jak nie to czy może być takie wysokie a jak nie to jak je zmniejszyćdo np 6,5 Blg ?

Chciałbym dodać jeszcze przed rozlewem do butelek drożdże suche (s- 04) do fermentora/gąsiora tylko pytanie jest ile ich gramów dać, wie że lepiej było by dać gęstwę ale to niemożliwe w moim przypadku.

 

Z góry dziekuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje wielu bardzo istotnych informacji, tj. objętość i gęstość brzeczki nastawnej, jakie drożdże, jak zadane (starter, suche, uwodnione, ile, w jakiej temperaturze), jaka temperatura fermentacji (brzeczki lub otoczenia), ale nawet bez tego, dla dowolnego RISa nie wiem czy odważyłbym się tak szybko przy nim grzebać. Druga sprawa że dysponując szklanym balonem trzeba było na cichą przelewać do szkła - po pierwsze nie puszcza powietrza a po drugie przy zalaniu "pod korek" masz niewielką powierzchnię styku z powietrzem (póki nie zostanie wypchnięte).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hciałbym dodać jeszcze przed rozlewem do butelek drożdże suche (s- 04) do fermentora/gąsiora

 

Jeśli fermentowałeś innymi drożdżami to po wrzuceniu zostaw jeszcze parę dni tak w razie co jakby S-04 dojadły to co inne zostawiły a tak poza tym to najlepiej jak mas ztaki problem to podaj całą recepturę i w jakich temp fermentowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Mój RIS 24.5BLG po 2tygodniach trafił na cichą i chyba za wcześnie go przelałem. Obecnie już tydzień siedzi na cichej a BLG nie spada wciąż 8.5-9BLG

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadło z 24 na 8 Blg i się martwicie? litości... Przecież jak poleży tydzień dłużej nic się nie stanie. Jak już cierpliwość się skończy to pomiar przez 2-3 dni i jak nie spada to w butle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.