Skocz do zawartości

3 Zboża


czyzak

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

otóż postanowiłem zrobić piwo na lato orzeźwiające, chmielowe, z nutami cytrusowymi i wymyśliłem coś takiego, ale nie wiem czy dobrze zrobiłem i proszę was o sprawdzenie toku mojego rozważania>

 

Zasyp:

2 kg Pilzneńskiego

1 kg Pszenicznego

1 kg Żytniego

60 g Chmielu Amarillo (granulat)

drożdże Safale S-04

 

Zacieranie

40-45 C 15 minut

60-62 C 40 minut

70-72 C do ujemnej próby jodowej

 

Chmielenie:

20 g 60 minut

20 g 30 minut

20 g 10 minut

 

Co o tym sądzicie? Nie zależy mi aby piwo było w jakimś konkretnym stylu, ale chce wiedzieć czy jest szansa, że coś ciekawego i dobrego z tego wyjdzie. Co wy byście zmienili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę warzył coś podobnego.

Spodziewam się lekkiego kwaskowatego piwa, z charakterystyczną dla żyta oleistością. Zacieram niespecjalnie treściwie, ze średnią goryczką, raczej bez fajerwerków w aromacie. Wysycenie będzie mocniejsze. Takie lekkie piwo do wylegiwania się na tarasie

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pytanie do mnie, to zacieram sam żytni na początku, w temperaturze 35°C-45°C. W tym zakresie działa enod-B-glukanaza, która pozwoli na zmniejszenie lepkości zacieru pochodzącej z żyta (przynajmniej w teorii); do kolejnej przerwy sypię pozostałe słody (bez jęczmienie prażonego) i zacieram wszystkie razem. Jęczmień trafia do wygrzewu (78°C), a później to już filtracja itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A długo trzymasz żytniaka w przedziale tych temperatur ?

Zakładam pół godziny, ale różnie to bywa może się przedłużyć

robię przerwę w temperaturze 40-45 tylko, że od razu wsypuje wszystkie słody razem

W tym zakresie może już działać egzopeptydaza i przy dłuższym jej działaniu na słody może to się odbić na pianie w piwie.

Ja tą przerwę robię wyłącznie z powodu żyta i dlatego trafia ono tam samo, kolejne przerwy są już dla wszystkich słodów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.