Skocz do zawartości

Gozdawa BFSAY temperatura fermentacji


Rekomendowane odpowiedzi

Nastawiłem cieniutkiego wita(1,041SG) zacierany głównie w 72-71stopni.

Zalecany zakres wspomnianych drożdży to 16-25, zadałem uwodnione do brzeczki o temperaturze 18st., fermentor stoi w tzw. kuchni letniej, wczoraj minęła doba od zadania drożdży a termometr wskazywał 14 stopni i widać było lekki szumek na powierzchni, dziś już jest 13 stopni(brzeczka) i konkretna czapa piany, mam dylemat czy to dobrze dofermentuje w takich warunkach.

Niby ze względu na zacieranie nie powinno zbyt nisko zejść ale nie wiem czy interweniować ogrzewając pomieszczenie? Czy może wrzucić na luz i obserwować rozwój wydarzeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam dość już s-33, po raz któryś utwierdziły mnie że opinie o spłaszczaniu piwa są prawdziwe. Używałem też brewferm blanche na które tak tu psioczono i byłem zadowolony, chcę teraz ten wynalazek z gozdawy wypróbować.

Tak się zastanawiam dlaczego ich NIE wybierać do wita, skro "teoretycznie" są to "belgian fruit & spicy ale yeast"? Każdy początkujący będzie jak najbardziej sugerował się opisem.

 

Przy okazji - jeśli już wystartowała fermentacja w tak niskiej temperaturze, to czy drożdże dokończą sprawę(pod warunkiem że temperatura się utrzyma....ofkors)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, jak chcesz testować Gozdawę to spoko ale dlaczego kombinujesz z drożdżami dedykowanymi do belgów a nie wziąłeś tych dedykowanych do witów- "Classic Belgian Witbier"

 

Szczep górnej fermentacji dedykowany do klasycznego belgijskiego Witbiera.

Niska zawartość estrów nie dominuje nad profilem aromatyczno-smakowym, typowym dla tego piwa.

Temperatura fermentacji 16-25 ºC, optymalna 20-24 ºC.

Flokulacja średnia

Tolerancja na alkohol do 6,8%

Drożdże na 30 minut przed zadaniem należy uwodnić

w temperaturze 27 ºC +/- 3 ºC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ te kupiłem zanim wysypały się te ostatnie :D i mimo że gozdawa pisał że są u dystrybutorów to jakoś ich (przez jakiś czas od "premiery") nie było, swoją drogą kolejne piwa na sucharach będę kolejno sprawdzał na produktach Gozdawa. Pożyjemy zobaczymy, dziś odpalam jednak kaloryferek bo temperatura brzeczki spadła do 11, mimo że czapa się utrzymuje to nie będę ryzykował, obok stoi pszenica na wb-06, ta także fermentuje ale kto wie jak długo wytrzyma taki chłodek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba trochę dziwne te drożdże do wita wybrałeś? ;)

Bo Gozdawa sie obrazi :P

Kolejna prywatna wycieczka Pana Smyka co do mojej osoby.

Zastanawiam się czy to odwaga spowodowana nadmiarem piwa,czy quasi wirtualnym bezpieczeństwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w nich dziwnego? Nie używałem ich jeszcze i chcę je sprawdzić, ludzie tu też nie piszą o nich za wiele z doświadczenia, głównie jadą po firmie.

Ok, będę obserwował temat.

To fakt jadą.

Poprawiają sobie wirtualnie samopoczucie.

Pożyjemy zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba trochę dziwne te drożdże do wita wybrałeś? ;)

Bo Gozdawa sie obrazi :P

Kolejna prywatna wycieczka Pana Smyka co do mojej osoby.

Zastanawiam się czy to odwaga spowodowana nadmiarem piwa,czy quasi wirtualnym bezpieczeństwem.

Nie mam problemów z alkoholem, jak chcę sie napić otwieram barek i piję :smilies:

Jak widzisz na końcu mojego posta była emotka, ( wyjaśnię, że to taki żarcik) Nie chowam się za wirtualnym bezpieczeństwem, będę na WWP i mogę powiedzieć Tobie to wszystko prosto w twarz.

ps Tomku, proszę nie edytuj tego posta

ps2 dziękuje w imieniu hejtu ( hajera?) :smilies:

Edytowane przez anteks
Oczywiście. Nie ma tutaj żadnych powodów do edycji. Pozdrawiam, Tomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba trochę dziwne te drożdże do wita wybrałeś? ;)

Bo Gozdawa sie obrazi :P

Kolejna prywatna wycieczka Pana Smyka co do mojej osoby.

Zastanawiam się czy to odwaga spowodowana nadmiarem piwa,czy quasi wirtualnym bezpieczeństwem.

Nie mam problemów z alkoholem, jak chcę sie napić otwieram barek i piję :smilies:

Jak widzisz na końcu mojego posta była emotka, ( wyjaśnię, że to taki żarcik) Nie chowam się za wirtualnym bezpieczeństwem, będę na WWP i mogę powiedzieć Tobie to wszystko prosto w twarz.

ps Tomku, proszę nie edytuj tego posta

ps2 dziękuje w imieniu hejtu ( hajera?) :smilies:

Nie zrozumiałem żartu,bo ja prosty facet jestem.

Chętnie podyskutuje w realu,,to jesteśmy umówieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.