Jump to content
surfcast

MŁYNEK ŻARNOWY ZELMER

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Jak w temacie.Poszukuję młynka żarnowego Zelmer(nasadki)do maszynki Zelmer Diana

Najchętniej używka w dobrym stanie

Pozdrawiam.

post-7323-0-67986600-1399141002_thumb.jpg

Posiadam i szczerze nie polecam, po zmieleniu słodu na kilka warek, wydajność mielenia spadła drastycznie. Zainwestowałem w gniotownik Gabeja i polecam Ci pójść w tym kierunku

Post o gmiotonikach Gabej

Dzięki za opinię i radę.Zdania są podzielone.Ja przy mojej częstotliwośći warzenia i z racji posiadanej już maszynki obstaję przy młynku.To co zaprezentowałeś wymaga trochę pracy/czasu a tego brak.

Ponoć żarna w młynkach "siadają"przy pszenicy(ja ją robię sporadycznie) i dużo zależy od ustawienia pokrętła.

Szukamy dalej...

Mam Zelmera i nie polecam:-( Nowy wytrzymał jakieś 30 kg słodu i zaczęła się jazda przez mąkę... dosłownie. Pomimo usilnych prób zmiany ustawienia pokrętła nic nie pomagały.. albo mąka albo całe ziarna.Do tego wydajność maskrycznie niska. Demontaż - okazało się, że częśc nieruchoma żarna po prostu się stępiła. Próby zakupu nowego żarna zakończyły się fiaskiem. Nie do zdobycia, a jeżeli już to cena zbliżona do ceny nowej przystawki. Rozpuściem wici po znajomych i u kolegi na wsi znalazł się poradziecki śfrutownik na silniku chyba 2 kW :-). Trochę czyszczenia i regulacji i mam wypas za kilka butelek piwka:-). Tylko nie mogę przekonać Małżonki, że ten nowy młynek pasuje do wystroju kuchni:-(

Nie byłbym sobą, gdybym nie próbował reanimować Zelmera. Dremel w rękę, co drugi ząbek pogłebiony tarczką chyba 0,6 mm i .. Alleluja ! Działa, nawet całkiem przyzwoicie:-). Teraz mam zelmera do małych ilości ( słody specjalne, barwiące itp) a radziecki towarzysz stoi na wsi i odwala masówkę:-)

Lepiej dołożyć 150 pln do śrutownika Brewferm , niż bawić sie z Zelmerem.

Ja też mam zelmera. Kupiłem używany działa i ma się dobrze. Największą wadą moim zdaniem jest prędkość działania. Jak śrutowałem na ustawieniu 2,5 było jeszcze znośnie, ale ostatnio śrutowałem prawie 9kg na 2 i było tragicznie wolno - więc lepiej sobie przygotować słód dzień wcześniej. Jak warzysz rzadko i nie masz zamiaru śrutować na raz więcej niż 5kg to moim zdaniem całkiem wygodna opcja.

Napisz do kolegi Wajcha bo on miał używkę - chciał za nią 65 - nie wiem czy poszła.

Mam taką przystawkę na wyposażeniu.

Nie ma problemu z ustawieniem grubości mielenia tylko długo trwa śrutowanie.

To i ja dorzucę co nieco do tematu, bo czasami, mnie ktoś podpytuje jak się maśrutownik ZELMERa.

Takowy posiadam od warki numer 6, wczoraj zaliczyłem warkę numer 37 - czyli już ponad 3 lata go używam.

Śrutownik daje rade.

Żarna stalowe - w dobrym stanie, brak śladów zużycia

Niestety plastikowy "ogranicznik" został wypalony, stopił się i zostało go kawałek, ale widzę mam tak od dawna więc co miało się stopić stopiło reszta została i trzyma się na swoim miejscu.

Jakość śrutowania w pełnym zakresie - od mąki do pełnych ziaren, przy ustawieniu 2 wydaje mi się najlepsza śruta do warzenia.

Jak widać w moich zapiskach śrutuję około 5 kg słodu na warkę.

Czasu nie mierzyłem ze stoperem, ale wydaje mi się, że jest to 20-25 minut.

Jak widać w moich zapiskach śrutuję około 5 kg słodu na warkę.

Czasu nie mierzyłem ze stoperem, ale wydaje mi się, że jest to 20-25 minut.

U mnie niestety 5 kg słodu, to ostatnio trwa ponad trzy godziny (z przerwami na ostudzenie napędu).

U mnie przystawka przerobiła ponad 150kg słodu. Zużycia nie widzę. Dużym problemem jest jednak szybkość przemiału. 4kg można śrutować na raz, ale 8 dzielę już na dwie porcje i czekam na ostygnięcie silnika. Zwykle dzień przed warzeniem.

no to chyba niezla loteria jest z ta przystawka. w mojej po zmieleniu ok 20 kg cos zagruchotalo i wydajnosc znacznie spadla. teraz jakies 1.5 na 15 min. bardzo zaluje, ze nie dolozylem 150pln i bylby srutownik i swiety spokoj. przystawka zwroci sie po zmieleniu 125 kg. no zobaczymy.

Ja też posiadam tą przystawkę i jedne na co można narzekać to czas, choć przy standardowej warce 4 kg trwa to tyle co podgrzanie zimniej wody na zacieranie, więc da się przeżyć. Ja po każdym śrutowaniu rozkładam, czyszczę, myję,wycieram do sucha i stwierdzam, że zużycia nie widzę.