Jump to content
Sign in to follow this  
lutoslawski

Strącanie jonów metali

Recommended Posts

Witam, od ponad miesiąca intensywnie kompletuję zarówno sprzęt jak i wiedzę potrzebną do uwarzenia swojej pierwszej brzeczki, "dzień zero" nadchodził wielkimi krokami (skompletowałem sprzęt, zaplanowałem działania), aż do wczoraj, gdy, zapoznając się naprzód z możliwymi scenariuszami "co może pójść źle" natrafiłem na informację, że stare garnki mają tendencję do oddawania do piwa metalicznego smaku. Konsternacja - wszak mój garnek emaliowany do nowych nie należy. Szybkie sprawdzenie, gotowanie niewielkiej ilości czystej wody przez 20 minut i próba - jest delikatny posmak żelaziany.

 

... i jestem w kropce, bo skompletowałem wszystko, wydałem ostatnie oszczędności, a cena nowego garna w rozsądnej wielkości jest dla mnie obecnie zaporowa. I stąd pytanie, bo nie znalazłem infromacji o takiej metodzie - czy istnieje dla mnie jakiekolwiek możliwe magiczne wyjście z tej sytuacji? Czy da się te związki (jony? tlenki?) które przejdą do brzeczki czymś strącić i zlać następnie znad osadu? Czy może nie ma absolutnie ratunku i jestem zmuszony przesunąć mój debiut w bliżej nieokreśloną przyszłość?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz jakieś odpryski w tej emalii? Jeśli nie to nie masz czym się przejmować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli posmak jest delikatny to warz na tym sprzęcie. W czystej wodzie dużo łatwiej wychwycić taki aromat niż w gotowym piwie, które oprócz żelaza będzie miało swoje zapaszki, które przykryja tę wadę. Aż tak bardzo się nie spinaj, nie chcę Cię rozczarować, ale znając życie Twoje pierwsze warki będą miały gorsze problemy niż tylko żelazo :P, przynajmniej ja tak miałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Hast: jest spora czarna plama na dnie naczynia, początkowo myślałem, że coś się przypaliło ale podejrzewam że to odprysk.

@Keleris: nie martwi mnie, że wyjdzie mi przeciętne piwo, martwi mnie, że wyjdzie piwo niepijalne. ;p A gdzieś trafiłem na wątek w którym komuś ta metaliczność zepsuła całą warkę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na dnie jest duże zdarcie białej powłoki, ale nie dochodzi (chyba?) do stali, nie mam pojęcia czy kwalifikuje się to jako odprysk, picrel

Zrobiłem jeszcze jeden test może bardziej miarodajny, gotowałem wodę pół godziny a następnie zalałem nią herbatę owocową. Smak metaliczny wydaje się być niewyczuwalny, może minimalnie czuć na podniebieniu utrzymujący się posmak ale nie wiem czy to nie jest już sugestia.

Mogę spróbować swoją planowaną warkę podzielić na połowę, jeżeli pierwsza porcja będzie w porządku to dowarzę drugą i połączę w fermentorze, jeśli nie.. no cóż, stracę tylko trochę surowców.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Lutosławski - chyba za dużo się naczytałeś w przeciwieństwie do innych nowych adeptów sztuki piwowarskiej. Jesteś przesycony wiedzą, a na pewno przewrażliwiony. Ja czytając Twój post już chciałem wyrzucić mój garnek, który ma 30 lat. Ale, że piwa wychodzą mi dobre więc się wstrzymałem.

Weź się za warzenie i po prostu nie przesadzaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popieram ;) pierwszy brewkit zrobiłem nie wiedząc o piwo.org ;)

 

Nie ma co czytać za dużo, trzeba się brać do roboty :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba przeczytać podstawy a na razie nie przejmuj się pierdołami. Jak wyżej napisano, martw się innymi rzeczami które mogą pójść nie tak. Przyłóż się do higieny przede wszystkim a nie jonów;)

 

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.