Skocz do zawartości

Cicha fermentacja - 3 tygodnie


Ben3dikT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam piwo na cichej fermentacji juz 2 tygodnie, miałem go dzisiaj zabutelkować ale nie miałem czasu a jutro wyjeżdzam na tydzień, nic się nie stanie jak piwko poleży jeszcze tydzień na cichej ? dodam że chmieliłem też na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tym chmielem to tak średnio - generalnie większość osób chmieli na zimno na ostatnie 4-5 dni - potem z chmielu do piwa przedostają się "trawiaste" posmaki, które nie do końca są pożądane. Poza tym chodzi też o to, żeby w butelkach zamknąć właśnie ten aromat z chmielenia na zimno...

 

A jak chmieliłeś? Wsypałeś luzem czy w jakimś woreczku/pończosze? Taki worek możesz po prostu wyjąć... tak czy siak szkoda tych chmielowych aromatów - najlepiej byłoby rozlać do butelek i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tym chmielem to tak średnio - generalnie większość osób chmieli na zimno na ostatnie 4-5 dni - potem z chmielu do piwa przedostają się "trawiaste" posmaki

 

Być może i tak jest natomiast na pewno nie jest to reguła. Ja chmielenie na zimno przeprowadzam zawsze w kegu i zanim podłącze do wyszynku to keg (razem z chmielem) leży dość długo (ostatnio blisko 3 miesiące - chmiel fuggle) i nie czułem "posmaku trawiastego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, zdania co do czasu chmielenia na zimno są podzielone. Nadal jednak pozostaje kwestia tych ulotnych aromatów, które z czasem znikają nawet z już zabutelkowanego piwa - jestem pewien, że im dłużej będzie to stać w wiadrze na cichej, tym więcej tych aromatów po prostu uleci. Oczywiście tragedii żadnej to nie spowoduje, ot piwko może być mniej aromatyczne niż się spodziewasz (choć wiem dobrze, że na samym początku to nie jest aż tak istotne i łatwe do wyłapania - wystarczy, że wyjdzie po prostu dobre piwo :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem pewien, że im dłużej będzie to stać w wiadrze na cichej, tym więcej tych aromatów po prostu uleci

 

Jesteś pewien bo sprawdziłeś to osobiście na kilku(nastu) warkach i opisujesz swoje doświadczenia, czy jesteś pewien bo wyczytałeś coś na forum i tak ci się wydaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien, bo to naturalne zachowanie dla każdego aromatu - w naturze nie ma cudów, chyba że ty w takie wierzysz - twoja sprawa. Skoro ulatuje z butelek, to nie uleci z nieszczelnego wiadra, tak?

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.