Jump to content
Ben3dikT

Cicha fermentacja - 3 tygodnie

Recommended Posts

Witam,

 

Mam piwo na cichej fermentacji juz 2 tygodnie, miałem go dzisiaj zabutelkować ale nie miałem czasu a jutro wyjeżdzam na tydzień, nic się nie stanie jak piwko poleży jeszcze tydzień na cichej ? dodam że chmieliłem też na zimno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No z tym chmielem to tak średnio - generalnie większość osób chmieli na zimno na ostatnie 4-5 dni - potem z chmielu do piwa przedostają się "trawiaste" posmaki, które nie do końca są pożądane. Poza tym chodzi też o to, żeby w butelkach zamknąć właśnie ten aromat z chmielenia na zimno...

 

A jak chmieliłeś? Wsypałeś luzem czy w jakimś woreczku/pończosze? Taki worek możesz po prostu wyjąć... tak czy siak szkoda tych chmielowych aromatów - najlepiej byłoby rozlać do butelek i już.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No z tym chmielem to tak średnio - generalnie większość osób chmieli na zimno na ostatnie 4-5 dni - potem z chmielu do piwa przedostają się "trawiaste" posmaki

 

Być może i tak jest natomiast na pewno nie jest to reguła. Ja chmielenie na zimno przeprowadzam zawsze w kegu i zanim podłącze do wyszynku to keg (razem z chmielem) leży dość długo (ostatnio blisko 3 miesiące - chmiel fuggle) i nie czułem "posmaku trawiastego".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widziałem kilku piwowarów którzy chmielą ponad 5 dni i nie mają tych trawiastych posmaków, nie przyjmowałbym tego jako pewnik. Wg mnie nic strasznego się nie stanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie, zdania co do czasu chmielenia na zimno są podzielone. Nadal jednak pozostaje kwestia tych ulotnych aromatów, które z czasem znikają nawet z już zabutelkowanego piwa - jestem pewien, że im dłużej będzie to stać w wiadrze na cichej, tym więcej tych aromatów po prostu uleci. Oczywiście tragedii żadnej to nie spowoduje, ot piwko może być mniej aromatyczne niż się spodziewasz (choć wiem dobrze, że na samym początku to nie jest aż tak istotne i łatwe do wyłapania - wystarczy, że wyjdzie po prostu dobre piwo :) ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

jestem pewien, że im dłużej będzie to stać w wiadrze na cichej, tym więcej tych aromatów po prostu uleci

 

Jesteś pewien bo sprawdziłeś to osobiście na kilku(nastu) warkach i opisujesz swoje doświadczenia, czy jesteś pewien bo wyczytałeś coś na forum i tak ci się wydaje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem pewien, bo to naturalne zachowanie dla każdego aromatu - w naturze nie ma cudów, chyba że ty w takie wierzysz - twoja sprawa. Skoro ulatuje z butelek, to nie uleci z nieszczelnego wiadra, tak?

Edited by ThoriN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.