Skocz do zawartości

Szybka fermentacja, czy już do butelek?


denyd

Rekomendowane odpowiedzi

Heja, w czwartek nastawiłem fermentacje 3,4kg ekstraktu, drożdże S-4.Wyszło z tego 20litrów brzeczki. Niestety nie sprawdziłem początkowego BLG, natomiast dziś już jest lekko ponad 2BLG. Niestety była dość wysoka temp. - w dzień dochodziła do 24st, w nocy oczywiście mniej. Czy ładować to jutro do butelek?

 

pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 6 dniach fermentacji chcesz butelkować ? Gdzie Ci się tak spieszy ?

 

No dzisiaj jest 28.04, niebawem długi weekend, coś do grilla by się przydało ;)

 

A tak na serio, to miałem ostatnio podobny , a może i nie do końca, dylemat... po 4 dniach rurka "nie bulga", więc zmierzyłem Blg i wyszło, że zeszło niemal do poziomy FG zakładanego w przepisie. Poczekałem dwa dni i jeszcze się obniżyło. Jak mam to w zwyczaju, zostawiłem nastaw na dwa dni dłużej niż termin zakładany do przelania na cichą.

 

@denyd, na razie się wstrzymaj. Schemat jest niemal idealny IMHO, bo i tak w niektórych przypadkach musisz szukać odpowiedzi na forum :cool: Myślę, że te 24°C to troszkę dużo. Ja na ten przykład, wczoraj nastawiałem Jasną "Dwunastkę" z 12,5°Blg, drożdże zadałem w 27°C i po godzinie miałem na termometrze fermentora niemal 30°C. Fermentor szybko w garnek z zimną wodą o ok. 16°C i dzisiaj mam: 21°C od rana do teraz, piękną pianę nad brzeczką na ok. 4cm, rytmiczną pracę w rurce i wiele nadziei, że piwko na urlop planowany na lipiec będzie wery-gut :) Polecam, w miarę możliwości "patent" z obniżeniem temperatury poprzez wstawienie fermentora do gara z zimną wodą i zmianę jej co jakiś czas lub okładanie fermentora ręcznikiem, workami z lodem, etc. Wiadomo, że istnieje ryzyko znacznego miejscowego obniżenia temperatury, ale wydaje mi się, że na przykład wstawienie w gar lub wannę z zimną wodą i włożenie obok takich pojemników z lodem, jak do lodówek turystycznych znacznie obniży i ustabilizuje temperaturę.

 

Ja bym się wstrzymał z butelkowaniem przynajmniej tydzień. Niektórzy odradzają cichą, a ja zamierzam z nią "współpracować" i Tobie też to proponuję.

 

A że tak jeszcze zapytam, oprócz Blg, smakowałeś nastawu? Nie wali za bardzo świeżymi drożdżami, albo szambem?

Edytowane przez OroTanque
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że tak jeszcze zapytam, oprócz Blg, smakowałeś nastawu? Nie wali za bardzo świeżymi drożdżami, albo szambem?

 

Wali piwkiem, jakimś takim owockiem też (chmiele cascade i amarillo) i jest takim ciepłym wygazowanym sikiem troche ;) ale jakiś negatywnych odczuć nie wykryłem. Drożdże czuć z wiadra. Ale z menzurki było ok.

Edytowane przez denyd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Blg na powierzchni brzeczki może być inne niż na dnie w zależności od zastosowanego rodzaju drożdży - górne, dolne? Coś mi się nie wydaje, ale może to tu leży problem? Chociaż zjazd do FG w 4 dni też może być prawdopodobny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Blg na powierzchni brzeczki może być inne niż na dnie

może być inne, nie zawsze równo się to rozkłada, drożdże chyba nie mają tu większego znaczenia...

 

w pierwsze kilka dni drożdże zjedzą najwięcej i przy mocnej gęstwie mogą przefermentować większość cukrów.

 

zapachem bym się raczej nie sugerował, cierpliwości!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.