Skocz do zawartości

termometr - tani i dobry


bart3q

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Aktualnie posiadam termometr żółty, alkoholowy alsse france. Po spotkaniu się na forum z opinią że potrafi on dość sporo przekłamywać, oraz niskim odfermentowaniem kilku piw, postanowiłem zainwestować w lepszy. Jaki jest wg was godny polecenia i dokładny? Nie mam za bardzo możliwości wywzorcowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^Mam podobny, tylko nie z Ikea... Nigdzie w opisie nie jest podana dokładność tego sprzętu, a z tego co wiem to wynosi ona 2C - sporo, co najmniej o 1C za dużo. Podczas pierwszego zacierania dostał mi się do wnętrza sondy zacier. Ale jaja się wtedy zaczęły - nagle temperatura w wiadrze zaciernym mi "skoczyła" z 66C do 78C :D Co zrobiłem? Oczywiście schłodziłem o 10C.... a potem, jak już skończyłem zacierać, zorientowałem się, że coś jest nie tak, bo w kuchni mam 32C :P Na szczęście już wtedy wszystko musiało być praktycznie zatarte - nie odfermentowało jakoś strasznie mocno, a i wydajność była bardzo dobra.

 

Rozmawiałem ostatnio z kolegą z forum i polecał aby zaizolować miejsce wejścia przewodu do sondy jakimś klejem (np. na gorąco) + koszulka termokurczliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam zrobienie sobie sondy:

http://www.wiki.piwo.org/Cyfrowy_pomiar_temperatury_w_browarze

spokojnie można się zmieścić w 20zł, albo można taką sondę kupić na allegro (już zrobioną).

Dokładność to +-0,5 st bez kalibracji, więc w zupełności wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem czegoś takiego http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/laboratorium-piwowarskie/1171-termometr-cyfrowy.html teraz mam inny elektroniczny z sondą w garze ale tamten sobie chwalę, nadal go mam tylko że już go nie wykorzystuję przy zacieraniu a do sprawdzania temp. próbek. Problemem może być też czy się mieści on w granicach "tani".

Ten żółty też mam, zaczynałem z nim i cyfrowy do którego podałem linka jest sporo lepszy moim zdaniem, żółty potrafił mi przekłamywać o 2 a nawet 3°C. Ten cyfrowy ma identyczne wskazania jak sonda którą mam w garze i pokazuje z dokładnością do 0,1°C, można również przełączyć na °F, jest mały i lekki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki ma to sens wtedy ??

 

1. kiedy, bo chyba Ci nie chodzi o te 25 zł za konwerter USB/RS-232?

2. taki sens, że można mieć niskim kosztem rejestrację temperatur w wielu różnych miejscach.

Niektórzy lubią wiedzieć precyzyjnie co i gdzie się dzieje z temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiepsko działają raczej jesli w ogóle działają.

 

masz takie złe doświadczenia z nimi czy tylko czytałeś o tym?

Używam portu RS od zarania dziejów informatyki w najróżniejszych postaciach i zastosowaniach.

Konwertery faktycznie nie we wszystkich aplikacjach się sprawdzają, ale w tak prostym zastosowaniu (nie krytycznym jak np. zmiana całego wsadu w jednoukładowcach)

wg mnie, spokojnie dają radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr2. Jemu chyba chodzi o konwertery. Z doświadczenia wiem ze tanie 'adaptery USB' miały zbugowane drivery. Po części z winy samego standardu USB po części z niskich kosztów ich tworzenia a po części z bugow w starszych win-os'ach .

 

Za moich studiów można było działające sztuki ale często tez bywały miny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te konwertery to kiepsko działają raczej jesli w ogóle działają.

Słabo, to może działać co najwyżej Windows w połączeniu z nimi. Zapewniam, że na Linuchach wszelakiej maści nie ma z nimi żadnych problemów - używamy ich na co dzień w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Mam jakiś tani termometr elektroniczny, ale nie do końca mu ufam. Chciałbym go uzupełnić czymś analogowym. Jest sens w zainteresowaniu się starym termometrem rtęciowym? Czy rtęć ma przewagę dokładności nad obecnie stosowanymi termometrami alkoholowymi? No i czy 40 letnia sztuka - co prawda nie używana - nie jest oby rozkalibrowana zębem czasu? Aha, a które medium będzie szybsze? Bo dokładny, ale powolny termometr traci na atrakcyjności.

 

A jak sprawdzają się termometry mechaniczne z kapilarą?

Edytowane przez anu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja na razie używam cyfrowego, który kupiłem w markecie budowlanym za 25 zeta. Zrobiłem kilka testów i tak: po włączeniu pokazuje (mniej więcej) to samo co mój termometr pokojowy. We wrzącej wodzie wyświetla temperaturę w przedziale 99,4-99,8. Gdy zaczyna wrzeć brzeczka pokazuje około 95 stopni. I najlepsze na koniec, umieszczony pod pachą wyświetla 36,3-36,8 :D Chyba jest ok, ale i tak przymierzam się do zakupu termometru z sondą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie używam cyfrowego, który kupiłem w markecie budowlanym za 25 zeta. Zrobiłem kilka testów i tak: po włączeniu pokazuje (mniej więcej) to samo co mój termometr pokojowy. We wrzącej wodzie wyświetla temperaturę w przedziale 99,4-99,8. Gdy zaczyna wrzeć brzeczka pokazuje około 95 stopni. I najlepsze na koniec, umieszczony pod pachą wyświetla 36,3-36,8 :D Chyba jest ok, ale i tak przymierzam się do zakupu termometru z sondą.

 

Jeśli to nie tajemnica to podaj co to za market i jaki model tego termometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie tajemnica to podaj co to za market i jaki model tego termometru.

 

Żadna tajemnica :D Kupiłem w Patio Color taki cud techniki: http://www.ceneo.pl/20819958. Jak na tanią chińszczyznę to spisuje się nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odświeżę temat co sądzicie o takim termometrze pod komputer?

 

 https://www.whelectronics.pl/termometr-sonda-aplikacja-zÐrodla-p-10.html?osCsid=u2j9a04a4gmvgaeitg1up8cr60

 

Miał ktoś z was styczność z takim cudem pod usb ?? I czy nada się do naszych browarków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.