Skocz do zawartości

Browar Green Fox - EKG SHIP PA


WiHuRa

Rekomendowane odpowiedzi

Prosta etykieta z pełną informacją o wszystkim, super!

 

Piana: dość obfita, drobna, ładnie oblepia szkło, opada do kożuszka

Kolor: wpada praktycznie w brąz więc to raczej już nie pale, klarowne

Aromat: na początek ulotnie i szybko przenika owocowy aromat, na spokojnie czuć głównie wyraźnie EKG, badzo specyficzny i rozpoznawalny aromat, przy bełtaniu nie już tak ciekawie, guma balonowa i rozpuszczalnik (czyżby uciekła temperatura lub zadane drożdże w zbyt wysokiej temperaturze), czuć pod chmielem delikatny mydlany zapach

Smak: rześki, dobrze zbalanowany, pieczona skórka chleba, lekki orzech, przyjemna ziołowa długa ale nie pozostająca goryczka, tu jest świetnie

Wysycenie: delikatnie musowanie podniebienia i miłe szczypanie

 

Ogólnie wrażenia: delikatne wady w aromacie, poza tym kompozycja ciekawa, dobrze pijalna.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za recenzję :)

 

Jeżeli chodzi o kolor, to przyznam się, że osiągnąłem taki jaki był mniej więcej zamierzony, ponieważ celowałem w angielskiego bittera (w jakiś sposób IPA jest przecież mocniejszą wersją ESB). Zakładany kolor był bliżej dolnych widełek podawanych przez BJCP, nawet dodałem 30g słodu czekoladowego na sam koniec zacierania w celu delikatnego zaciemnienia. Szczerze mówiąc troszkę nie przemawiają do mnie super-jasne IPA w lagerowych barwach, w stylu Fuller's Bengal Lancers albo Das IPA, więc ciemniejszy kolor był zamierzony.

 

guma balonowa i rozpuszczalnik (czyżby uciekła temperatura lub zadane drożdże w zbyt wysokiej temperaturze)

 

I to jest bardzo trafne spostrzeżenie - drożdże były zadane faktycznie w zbyt wysokiej temperaturze (pewnie ok. 35C). Mam pytanie, czy ma to faktycznie aż taki wpływ, ponieważ zanim rozpocznie się burzliwa i tak mija kilka godzin, kiedy temperatura fermentora wyrównuje się z otoczeniem? Chyba, że chodzi o to, że drożdże od razu się namnażają i po prostu w wyższej temperaturze powstają latorośla, które będą pożerały cukry produkując balonowo-rozpuszczalnikowe klimaty? Z góry dziękuję za odpowiedź na tę wątpliwość - przyda się na przyszłość. O co chodzi z pytaniem o ucieczkę temperatury? Jeżeli chodzi o zacieranie, to było robione specjalnie w niższej, na poziomie 62C - chciałem osiągnąć wysokie odfermentowanie, jak widać w zasypie dodane też zostało trochę cukru trzcinowego. Inna sprawa, że burzliwa zakończyła się w rekordowym tempie, ponieważ trwała niecałe dwa dni (!), faktycznie w efekcie mogło to dać lekki rozpuszczalnik.

 

Jeszcze raz dzięki za recenzję, Twój Whisky Ale poczeka chwilę na recenzję, ponieważ będzie degustowany w towarzystwie znajomego, który ubóstwia Islay Whisky ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W klika godzin temperatura spadnie ledwie kilka stopni z tych 35°C. Do tego drożdże podnoszą w trakcie fermentacji temperaturę. Stąd dwa dni i po robocie.

 

Zalecam zadawać drożdże w najniższej możliwej temperaturze z zakresu danych drożdży.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę, inna sprawa, że troszkę chciałem wyciągnąć z drożdży akcenty owocowe (co się udało nadmiernie ;) ). Akurat w domu mam trochę problem z szybkim schłodzeniem do niskiej temperatury, niemniej jednak wezmę pod uwagę poradę przy kolejnych warkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, oglądając czułem się trochę jak na egzaminie :D Dzięki za recenzję filmową. Swoją drogą widzę, że do kwestii wąchania masz podobne podejście do mnie - czasami mi się wydaje, że piwka można by było traktować jako podręczne odświeżacze powietrza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To łapanie ostrości daje lekko psychodeliczny efekt.

 

No i musisz trochę jeszcze popracować nad nagraniami. Polecam pooglądać czołówkę polskiego piwnego vloggerstwa. Zdecydowanie za mało "eeeee" i "yyyy" by można było mówić o profesjonalnym podejściu do piwnych recenzji.

 

 

Bardzo przepraszam, po prostu nie mogłem się powstrzymać :D

 

 

A tak bardziej serio to smaka mi zrobiliście i coraz bardziej się zastanawiam nad dołączeniem IPA na EKG do kolejnej brytyjskiej serii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.