Jump to content

Jaki ekstrakt słodowy i chmiel wybrać?


bulq
 Share

Recommended Posts

Witam. Mam już na koncie kilka warek z koncentratów chmielonych. Teraz chciałbym zrobić warkę z koncentratu niechmielonego i samemu go sobie zachmielić. Jaki koncentrat i chmiel wybrać? Chciałbym otrzymać lekkie, orzeźwiające piwko na letnie wieczory, o smaku raczej standardowym, dopasowanym do gustów większości. Druga warka ma być trochę bardziej eksperymentalna. Co do chmielu to kompletnie nie wiem czym się kierować. Brać w szyszkach czy w granulkach? Jaki rodzaj itp? Czy to będzie dobry wybór:

 

Coopers Jasny Ekstrakt 1,5 kg - LIGHT

WES - Ekstrakt słodowy pszeniczny - puszka 1,7 kg

Chmiel goryczkowy Marynka 100g - szyszka

Chmiel aromatyczny lubelski 50g - szyszka

Glukoza 2kg

Link to comment
Share on other sites

ekstrakty jakiekolwiek ,najtańsze WES i wcale nie najgorsze

do pierwszego piwa Saaz ,EKG

na drugie coś może z USA lub NZ

raczej granulaty

te składniki co podałeś to na dwie warki? po puszce ekstraktu i po 1kg glukozy?

z glukozy bym raczej zrezygnował,bo na tych chmielach i 1kg glukozy bardzo przeciętne piwo wyjdzie

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o ekstrakty, to kup ten tańszy. I WES i Bruntal będą OK. Ja kupowałem takie wiaderko w hurtowni http://sklep.wes.pl/...d=produkt&id=89 , za 3/4 ceny. Opcja 25L wychodzi jeszcze korzystniej, ale być może aż tyle nie potrzebujesz :).

 

Chmielenie możesz podpatrzyć w gotowych zestawach surowców lub recepturach z wiki, czy zapiskach. W tym wypadku nie ma znaczenia, czy brzeczka jest z zacierania, czy z ekstraktów. Schemat chmielenia pozostanie ten sam. Ja bym przyjął zasadę, że ekstrakt jasny = słód pilzneński, a pozostałe słody zastąpił odpowiednikami WESa, bursztynowym, ciemnym, barwiącym i pszenicznym. Przy odrobinie kreatywności da się odwzorować większość receptur ze słodów w formie ekstraktowej.

 

Na forum HomeBrewTalk, w dziale z recepturami, sporo z nich ma swoje wersje All Grain i Extract. Myślę, że tam także mógłbyś coś ciekawego znaleźć.

 

Jeszcze inną opcją będzie użycie ekstraktu jasnego i mini zacierania (mini-mash) słodów dodatkowych. Wydaje mi się to chyba najciekawszą z opcji. Bawiłem się w to chwilę, w razie zainteresowania możemy o tym pogadać :).

 

Jeśli chodzi o receptury na początek, to polecam Full Aroma Hops i jakieś American Pale Ale, np. to http://www.piwo.org/...obys-house-ale/ . Do tego drugiego mógłbyś dokupić esktrakt bursztynowy WES. Robiłem takie piwko kumplowi, wyszło całkiem niezgorsze :).

Edited by santa
Link to comment
Share on other sites

Teraz chciałbym zrobić warkę z koncentratu niechmielonego i samemu go sobie zachmielić.

 

W załączeniu gotowe receptury wygrzebane na tym forum. Co do przepisów z Browamatora, to zamiast ekstraktów Bulldoga, śmiało możesz użyć WES, Bruntala lub Gozdawy.

receptury z ekstraktów.pdf

Przepisy.doc

Link to comment
Share on other sites

te składniki co podałeś to na dwie warki? po puszce ekstraktu i po 1kg glukozy?

z glukozy bym raczej zrezygnował,bo na tych chmielach i 1kg glukozy bardzo przeciętne piwo wyjdzie

Lepiej wziąć 2 puszki ekstraktu i nie dodawać już glukozy?

 

W gotowych recepturach używane są głównie chmiele: Chmiel goryczkowy Marynka i Chmiel aromatyczny Lubelski. Które będa najlepsze do mojego piwka o którym pisałem na początku i ile trgo potrzbuje w koncentracie? Może rzeczywiście wziąć Saaz i EKG? W jakich ilościach na jedną warkę? Jakie wybrać do tego drożdże? Dodawane są do puszek z ekstraktem?

Edited by bulq
Link to comment
Share on other sites

Dodawane są do puszek z ekstraktem?

do ekstraktów nie dają ,do brewkitów ,czyli ekstraktów ale chmielonych już

EKG w połączeniu z Fugglesem fajny efekt daje ,nie są drogie ,a na pewno przydadzą się więc brał bym po 100g i marynke albo targeta na goryczkę

Link to comment
Share on other sites

Mogą być te chmiele, które proponujesz. Możesz także użyć fajnego połączenia naszych rodzimych gatunków, czyli Iunga z Sybillą. Będziesz miał przyjemną goryczkę z miłym aromatem :). Moja polska IPA, która powstała w oparciu o ten duet, to jak do tej pory jedno z trzech moich najlepszych piw.

Link to comment
Share on other sites

Trochę dużo propozycji i mam lekki zamęt.

Co sądzicie o tym przepisie na pierwsze raz? Jak można go lekko przekształcić żeby odpowiadał moim wymaganiom? Chciałbym otrzymać lekkie, orzeźwiające piwko na letnie wieczory, o smaku raczej standardowym, dopasowanym do gustów większości. Prosiłbym o ewentualne bardzo konkretne propozycje. Ile czego wymienić na ile czego

 

Piwo Pils

 

Ekstrakt słodowy WES jasny 1,7kg

Ekstrakt słodowy WES jasny 1,2kg

Chmiel goryczkowy Marynka 20g

Chmiel aromatyczny Lubelski 60g

Drożdże górnej fermentacji Safale S-04

 

Zagotować wodę z ekstraktem i chmielić w woreczkach: 20g goryczkowego + 40g aromatycznego gotować 30-45min, 5 min. przed końcem dodać chmiel aromatyczny 20g. Do rozlewania przystępujemy przy 3°Blg. Dodajemy 120g glukozy na 20 litrów piwa.

Brzeczka 11°Blg (ok. 20l.)

Edited by bulq
Link to comment
Share on other sites

Do rozlewania przystępujemy przy 3°Blg

 

Nie! Do rozlewania przystępujemy gdy fermentacja się zakończy. To że ty sobie założysz jakiś określony ekstrakt końcowy nie znaczy, że drożdże będą tego samego zdania

 

A co do chmielenia: na goryczkę standardowo chmieli się 60'; no i ja bym raczej sypnął po 20g Marynki i Lubelskiego na rogyczkę, 20g na 15' i 20g na 5'

Link to comment
Share on other sites

Rzuć okiem na moją propozycję: http://www.piwo.org/topic/12946-piwo-typu-ale-przepis-na-10-litrow-z-ekstraktow/#entry262777 . Zrób coś takiego, nie będziesz zawiedziony. Sybilla dalej jest w promocji. Na goryczkę, jak bardzo chcesz, możesz dać Marynkę albo Iungę, przeliczając z proporcji ilość.

 

Za pierwszym razem skup się na sterylności i zapewnieniu drożdżom poprawnych warunków pracy. Wtedy na pewno wyjdzie Ci niezłe piwo, bez znaczenia czy dasz 5 gr. mniej czy więcej, w 8 czy 4 minucie :).

 

Rozlewaj jak BLG przestanie spadać, nie wcześniej.

Edited by santa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Chciałbym się podłączyć do tematu, bo planuję zrobić piwo z ekstraktów i zainteresowałem się pomysłem połączenia ekstraktu pilzeńskiego z pszenicznym, obydwu z Bruntala, po jednym opakowaniu.

Ponieważ udział ekstraktu pszenicznego w opakowaniu jest 56% to w całości wypadnie 28%.

Całość planowałem delikatnie chmielić na goryczkę,jakim chmielem to bym jeszcze zdecydował i na aromat na pewno lubelskim.

Piwo lekkie, 11-12 blg.

Drożdże S-33.

Jakiego efektu mogę oczekiwać, jak myślicie?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
5 minut temu, krzysiek80 napisał:

Czy tani ekstrakt słodowy z allegro Barley za 16zl jest coś warty ? Chodzi mi czy jest różnica w jakości względem tych droższych ?

16 zł to za ile kg?

ps daj linka

Link to comment
Share on other sites

W dniu 4.01.2020 o 20:02, krzysiek80 napisał:

Nie widzę niestety producenta. Ja bym nie ryzykował. Cena też nie jakaś rewelacyjna bo to tylko 1,2kg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.