Jump to content
Sign in to follow this  
copytko

Humulus lupulus "Aureus"/"Aurea"

Recommended Posts

Rośnie mi w ogródku chmiel ozdobny, który podobno może być używany do warzenia piwa (bo czemu nie?), lecz nie znane mi są jego charakterystyki.

 

Znalazłem na Wikipedii (czyli stronie, której niezbyt ufam) informację, że omawiany chmiel niektórzy nazywają też Golden Hops. Na żadnych stronach związanych z piwowarstwem nie znalazłem takowego, jedynie Brewer's Gold lub First Gold - to któreś z tych? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raczej żaden z powyższych, Ogólnie to chmielu ozdobnego nie powinno się wykorzystywać w piwowarstwie ale jak ktoś bardzo chce...

po pierwsze weź szyszkę tego chmielu i rozerwij, jak będzie mieć takie małe żółte kropeczki i do tego w smaku będzie gorzkie to można by się zastanowić. Jeśli będzie słodkie (lub takie trawiaste) to niestety jest to wersja męska i nic z tego nie będzie. Po drugie nigdy nie możesz mieć pewności do zawartości alfa-kwasów w tym chmielu, więc ciężko będzie trafić z odpowiednim nachmieleniem. W tym przypadku trzeba to skontrolować organoleptycznie poprzez zaparzenie herbatki z tego chmielu i próbowaniu. Kombinuj, do odważnych świat należy. Z drugiej strony możesz tą roślinkę wymienić na inny chmiel - taki przydatny do naszych celów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślałem,że szyszki są tylko na żeńskiej roslinie,teraz mi dałeś zagwozdke :)

Mam dzikusa w ogrodzie,którego przyniosłem z lasu,w zeszłym roku zebrałem trochę szyszek(reklamówka świeżych )robiłem na nim pszenicę i dawałem na smak i aromat do Polskie Ale .Myślałem,że skoro są szyszki to na pewno jest to żeński krzak,piwka były dobre

Edited by marbelka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malinowy Jęczmień, żółte kropki są i gorzkie też jest. Mam tego chyba z 1 kg w zamrażarce, więc można pokombinować z herbatkami. Wydaje mi się, że nawet bardzo gorzkie są, sprawdzę w przyszłym tygodniu.

 

Marbelka, ja bardziej IPA chcę zrobić porządnie nachmielone, korzystając z tego, że Aureusa mam sporo. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślałem,że szyszki są tylko na żeńskiej roslinie,teraz mi dałeś zagwozdke :)

 

Bo tak po prawdzie, to na męskiej roślince to coś to nie jest szyszka tylko kwiatostan, jest dużo mniejsze od szyszki ale jak ktoś nie wie jak powinna wyglądać szycha a ma chmiel w ogródku to mógłby się kiedyś zdziwić.

 

 

ja bardziej IPA chcę zrobić porządnie nachmielone, korzystając z tego, że Aureusa mam sporo.

 

Ja bym się poważnie zastanowił nad czymś mocno chmielonym bo nie znasz parametrów chmielu, nie wiesz ile ma alfa-kwasów więc zakładaj dość nisko a skoro nisko to i trzeba go dużo dać. Jak się upierasz to spróbuj jakąś pszenicę albo jakiś blonde...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malinowy Jęczmień, chcę spróbować, bo co złego może się stać? Roślina nie chorowała, nie rośnie przy drodze więc metali ciężkich nie powinno być w niej zbyt wiele. :)

 

Myślę jeszcze, żeby jakąś Citrę dowalić na aromat, a na goryczkę użyć tylko właśnie Aureusa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.