Skocz do zawartości

Niesłodowana pszenica - alternatywy


pan_czarny

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszedł czas na Witbiera. Po bezowocnym poszukiwaniu płatków pszennych, zdecydowałem się na ziarno pszenicy ze sklepu ze zdrową żywnością. Wydajność wyjątkowo biedna, nawet nie obliczam.

 

Jakie mogą być alternatywy dla tegoż ziarna? Na forum przewija się temat kaszy, i faktyczne - widziałem w sklepie kaszę pszenną, ujdzie? Niektórzy piszą też o kaszy mannej - ujdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a nie masz u siebie targu? W każdym mieście jest targ na którym m.in. sprzedają zboża i płatki zbóż. Ja wypatrzyłem w które dni stoją i zaopatruję się w płatki lub niesłodowane zboża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam targ, ale czasem (jak dziś rano) na szybko szukam po marketach. Tam znajduję np. kuskus, albo kaszę pszenną i zastanawiam się, czy można użyć tego zamiast pszenicy?

 

@b.dawid - w sumie nie wiem, bo posługuję się u siebie skalą BLG ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność wyjątkowo biedna, nawet nie obliczam

 

Gdybyś podał ile to jest "wyjątkowo biedna" w jakichś policzalnych jednostkach to łatwiej byłoby to ocenić.

Napisz może jak zacierałeś i kleikowałeś pszenicę - może tu leży problem.

 

Ja ostatnio pszenicę niesłodowaną kupowałem tutaj i przy około 37% zasypu mimo obaw wydajność była w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Auchan. Stoisko gdzie wszystko jest luzem (makarony, kasze, płatki, chipsy, itd.) i nakłada się samemu. Płatki pszenne z tego co pamiętam coś około 3,60-3,80 za kilogram.

Sam za późno zobaczyłem to stoisko, bo w Leclercu kupiłem pszenne marki Santo z ceną ponad 3zł... za 400g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Auchan. Stoisko gdzie wszystko jest luzem (makarony, kasze, płatki, chipsy, itd.) i nakłada się samemu. Płatki pszenne z tego co pamiętam coś około 3,60-3,80 za kilogram.

Sam za późno zobaczyłem to stoisko, bo w Leclercu kupiłem pszenne marki Santo z ceną ponad 3zł... za 400g.

 

I to jest myśl! Zwrócę uwagę jak będę następnym razem.

Gdyby ktoś szukał, to w białostockim Realu znalazlem pszenicę gniecioną, na zdrowej żywności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że Auchan i płatki to najlepsze wyjście.

Zastanawiam się, nad czymś takim, bo ziarno pszenicy nie jest wszędzie jednakowe. Zastanawiam się, jaka jest różnica w użyciu, jako środka niesłodowanego, ziarniaków pszenicy przeznaczonej na mąkę, słód, czy też paszę. W końcu pszenica pszenicy nie równa, mówię tu o odmianach uprawnych.

Ktoś kiedyś się nad tym zastanawiał? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem zarówno płatki jak i pszenicę, i jedyna lepszość płatków to niby brak konieczności kleikowania, jeżeli chodzi o wydajność to może warto bardziej skupić się na zacieraniu, ph zacieru lub na zmianie słodu niż na zmianie pszenicy na przerobioną pszenicę. Co do odmiany to bodajże w wiki było coś o ozimej(cokolwiek to nie znaczy :P)

Edytowane przez b.dawid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w desperacji szarpnąłem się na wór płatków błyskawicznych:

http://sklep.agrol.e...t&id_product=76

 

25 kg to w sumie dużo, ale jak się zrzucić w parę osób to wychodzi dość tanio. Jedną warkę już na nich zrobiłem. Świetna wydajność bez kleikowania. Polecam.

Edytowane przez r2less
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie skończyłem bój z witem na kaszy mannej i o ile konwersja węglowodanów rewelacyjnie szybka i wydajność jakby lepsza, tak filtracja to dramat - nawet owies nie za bardzo pomógł.

 

kasza najlepiej błyskawiczna, białkowa 15 min, nie kleikować i zero problemów przy filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie skończyłem bój z witem na kaszy mannej i o ile konwersja węglowodanów rewelacyjnie szybka i wydajność jakby lepsza, tak filtracja to dramat - nawet owies nie za bardzo pomógł.

 

kasza najlepiej błyskawiczna, białkowa 15 min, nie kleikować i zero problemów przy filtracji.

Pewnie kiedyś spróbuję żeby przekonać się czy to kwestia filtratora czy rzeczywiście kaszy, bo generalnie fakt, że błyskawiczna jest jakoś tam preparowana ma się nijak do tego jak ona wygląda po przygotowaniu, bo w obydwu przypadkach wygląda tak samo. U mnie na kleikowanej zwykłej był glut, z praktyki niepiwowarskiej wychodzi mi, że (w trakcie filtracji) z błyskawicznej też będzie glut. Mógłbyś rozwinąć czym ew. miałyby się te dwa produkty różnić żeby na etapie filtracji dać tak różne rezultaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.