Skocz do zawartości

Śruta kakaowca na cichą - jak dezynfekować?


Belze

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Wymyśliłem że zrobię sobie Waniliowo-Czekoladowy Milk Stout. Jestem już po burzliwej, trochę przydługawej, ok 10 dni, czas zlać na krótką (4dni) cichą z dodatkami. Planuję dać na 4 dni śrutę kakaowca (150g na 25l) oraz na 2 dni wanilię w laskach (100g).

 

Jakkolwiek wanilia próżniowo zapakowana będzie mogła zostać od razu dorzucona do fermentora, to jednak z ziarnami mam dylemat. Przelanie przez wrzątek spowoduje, że uleci mi sporo aromatu.

 

Jak poprawnie dorzucić ten dodatek na cichą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł. Generalnie aby wydobyć więcej smaku z kakaowca, zaleca się dodanie wanili 1-2 laski, przekrojone wzdłuż i pocięte na ok. 5cm paski, aby umozliwić ziarnom ekstrakcję poprzez alkohol. Na 25L 150g będzie wg. za mało, dałbym 200. Najlepiej przygotować miksturę, czyli ziarno kakaowca i paski wanili ekstrahować 3 dni w wódce, bądź czymś innym (np. ja używałem i wódki, i whisky). Potem całą miksturę do wiadra. W alkoholowym środowisku lepiej wydobędziesz aromaty. Z piwem powinno to leżakować m.in. półtora tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze efekty osiągniesz dodając na cichą i to jest zalecane. Dodawanie do gotowania dodatków typu kakao czy ziarna kakaowca jest bez sensu. W trakcie gotowanie czy ekstrakcji na ciepło (knockout) wyprujesz wszystko co może Ci dać posmaki wysokiej jakości ciemnej czekolady, dostaniesz ewentualnie coś na wzór cienkiego, mdławego kakao. Najlepiej używać pokruszonych ziaren, bez łuski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Odświeżę temat

I jak efekty takiego zabiegu wypadły?

Ja wolałbym uniknąć dolewania destylatów do piwa. Myślałem o zdezynfekowaniu śruty kakaowej i wanilii w mikrofali. Obawiam się jednak, że to mogłoby negatywnie wpłynąć na ich właściwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

Nabyłem prażone ziarno kakaowca. Zdezynfekuję najprawdopodobniej szpirytusem, mam tylko wątpliwość czy rozbijać ziarna na kawałki, czy wrzucić w całości. Jak myslicie, co da lepszy efekt?

Ja bym rozbił, sam używałem wiórków (surowych) z kakaowca, które w domu wypiekałem w różnych temp. i następnie szły do spirytu.

Ogólnie efekt był słabszy niż zakładałem, więc tym bardziej sugerowałbym rozdrobnienie ziaren (ja robiłem wyciąg alkoholowy z 250g kakaowca), sam wyciąg pachniał świetnie, piwo przy butelkowaniu też, ale aromat szybko się ulotnił.

Piwa (przynajmniej jedna warka, bo drugiego eksperymentu nie próbowałem od dawna) teraz są wyraźnie czekoladowe, ale sądzę że to chyba czekoladowość słodowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kordas, mi w Weizenie czekoladowość też wzrosła z czasem, także to raczej nie od słodu. Ktoś już kiedyś tu pisał, że na efekty trzeba dłużej poczekać.

Śruta i wanilia były moczony w wódce, przez około tydzień, po czym wszystko zostało wrzucone na cichą.

 

Ale potwierdzam, tej śruty trzeba dać mega dużo. U mnie ogólnie słabo to wyszło w dwóch piwach, w tym jedno (z wanilią i dosładzane ksylitolem) regularnie ostatnio eksploduje... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i samemu się czegoś dowiedziałem... akurat została mi jeszcze paczka wiórków, więc zrobię chyba eksperyment z uwarzeniem jasnego piwa z dodatkiem kakaowca i zobaczymy czy po jakimś czasie czekolada wyjdzie.

 

A eksplozje piw dosładzanych ksylitolem może być spowodowana tym, że można kupić także ściemniony ksylitol, który jest mieszany z cukrem. Jak szukałem informacji na temat dostępnych "dosładzaczy" do cydru, to znalazłem kilka opowieści o tym, że ludziom ksylitol był jedzony przez drożdże - był zmieszany z cukrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nabyłem prażone ziarno kakaowca. Zdezynfekuję najprawdopodobniej szpirytusem, mam tylko wątpliwość czy rozbijać ziarna na kawałki, czy wrzucić w całości. Jak myslicie, co da lepszy efekt?

Ja bym rozbił, sam używałem wiórków (surowych) z kakaowca, które w domu wypiekałem w różnych temp. i następnie szły do spirytu.

Ogólnie efekt był słabszy niż zakładałem, więc tym bardziej sugerowałbym rozdrobnienie ziaren (ja robiłem wyciąg alkoholowy z 250g kakaowca), sam wyciąg pachniał świetnie, piwo przy butelkowaniu też, ale aromat szybko się ulotnił.

Piwa (przynajmniej jedna warka, bo drugiego eksperymentu nie próbowałem od dawna) teraz są wyraźnie czekoladowe, ale sądzę że to chyba czekoladowość słodowa.

 

Tego kakaowca po robiciu wyszło strasznie dużo objętościowo. Faktycznie można to zdezynfekować ClO2?

Jeśli tak to w jaki sposób? Tylko zalać roztworem i zostawić aż się zdezaktywuje i wlać do wiadra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nabyłem prażone ziarno kakaowca. Zdezynfekuję najprawdopodobniej szpirytusem, mam tylko wątpliwość czy rozbijać ziarna na kawałki, czy wrzucić w całości. Jak myslicie, co da lepszy efekt?

Ja bym rozbił, sam używałem wiórków (surowych) z kakaowca, które w domu wypiekałem w różnych temp. i następnie szły do spirytu.

Ogólnie efekt był słabszy niż zakładałem, więc tym bardziej sugerowałbym rozdrobnienie ziaren (ja robiłem wyciąg alkoholowy z 250g kakaowca), sam wyciąg pachniał świetnie, piwo przy butelkowaniu też, ale aromat szybko się ulotnił.

Piwa (przynajmniej jedna warka, bo drugiego eksperymentu nie próbowałem od dawna) teraz są wyraźnie czekoladowe, ale sądzę że to chyba czekoladowość słodowa.

 

Tego kakaowca po robiciu wyszło strasznie dużo objętościowo. Faktycznie można to zdezynfekować ClO2?

Jeśli tak to w jaki sposób? Tylko zalać roztworem i zostawić aż się zdezaktywuje i wlać do wiadra?

 

Sam nigdy nie używałem ClO2, więc nie wiem w jakim stopniu nadaje się on do dezynfekcji różnych rzeczy, które wrzucamy do  piwa.

Ostatnio ktoś polecał tego do dezynfekcji płatków dębowych, więc może się nada, jednak ja "na wszelki wypadek unikałem środków na bazie chloru.

 

Ja bym pewnie spróbował wrzucić na jakieś 15 minut do piekarnika ustawionego na temperaturę trochę wyższą niż 100C o ile ziarna wyszło faktycznie za dużo, by traktować to "sprajtem".

A dużo planujesz tego kakaowca wrzucić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.