Skocz do zawartości

Piana ucieka górą - co robić?


Smoogler

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też mam na burzliwej 18 BLG 24 L w 33 L wiadrze i na szczęście nie wyszły a strach był :) Drożdże US-05 ale temperatura fermentacji 14.5 - 15 stopni wiec sobie tylko miło bulka :)

Jak w weekend się ociepli to mi temperatura pewnie do 18 skoczy, ale już nie będzie strachu bo większość cukru będzie przerobiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój RIS 24,5BLG od 3 dni w lodówce, wczoraj zauważyłem że ma straszną ochotę wyjść jak już piana przykryła cały dekiel więc dekiel zdjąłem, umyłem, założyłem inny (z dziurką) niestety zebrało się takie ciśnienie że rurka transportowała samą pianę ale nie bulgotało jak jeszcze wczoraj wieczorkiem.... efekt taki że dekiel rozszczelniło i miałem lodówkę do mycia :) drożdże to Scotish Ale temp. 16st w lodówce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie debilizmem jest wymądrzanie się na forum przy trzeciej warce.

Do mnie pijesz? kto tu się wymądrzą? Ja szukam rady co zrobić w zaistniałej sytuacji dostałem kilka możliwości i sam wybrałem. Czy ja każe ci zakładać rurkę? Nie interesuje mnie jak ty robisz, nikt cie o to nie pytał w tym temacie.. Ale twoja metoda też by się tu nie sprawdziła, rurka czy dekiel i tak by wylazło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to zakłada się rurkę żeby nią piana wyszła do słoika z wodą i nie mówię tu o rurce fermentacyjnej tylko o rurce jako wężyku

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

 

Edytowane przez Raczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to zakłada się rurkę żeby nią piana wyszła do słoika z wodą i nie mówię tu o rurce fermentacyjnej tylko o rurce jako wężyku

 

Tak też zrobiłem założyłem wężyk żeby mi do słoika uciekało bez zbędnego otwierania fermentora. :) Czyli skorzystałem z rady która wydawała mi się najlepsza dla mnie i nie widzę powodu do uniesień :smilies:... przez co po niektórych

Edytowane przez Smoogler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś zastosował większy fermentor nie byłoby takiego problemu.

 

Gdyby babcia miała wąsy toby była dziadkiem.. Celem tematu nie jest gdybanie tylko realna pomoc w konkretnym problemie. Nie mam większego fermentora. No tak przepraszam to moja wina że mi piwo wyszło przecież mogłem kupić większy fermentor i nie zakładać rurki że też tego nie przewidziałem...

 

Problem został zażegnany, piana opadła i znowu założyłem rurkę fermentacyjną niech sobie bulka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

metoda z wężykiem do słoika jest dobra i czysta, pod warunkiem, że nie zbiera się gęstwy - w tej pianie są zawsze najlepsze drożdże

 

można jeszcze sterylną łyżką zebrać trochę piany do słoika, piwo się uspokoi i będzie gęstwa na następne piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam na burzliwej 18 BLG 24 L w 33 L wiadrze i na szczęście nie wyszły a strach był :) Drożdże US-05 ale temperatura fermentacji 14.5 - 15 stopni wiec sobie tylko miło bulka :)

Jak w weekend się ociepli to mi temperatura pewnie do 18 skoczy, ale już nie będzie strachu bo większość cukru będzie przerobiona.

 

No i po co ja się chwaliłem że mi ładnie bulka :/

 

Wczoraj wróciłem wieczorem do domu , zaglądam do piwniczki a tam cała rurka w pianie i uwalony dekiel. Wymieniłem na nowy ale tylko położyłem na wiadro bez szczelnego zamykania, blow-of nie mogłem zrobić bo mi się wężyk nie zmieścił w otwór na rurkę.

 

Wniosek jest jeden, drożdże jak chcą to wyjdą nawet przy 14-15 stopniach w czwartym dniu fermentacji :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi Ardennsy zaczęły wychodzić to zebrałem wyparzoną łyżką pianę, która nie miała kontaktu z deklem i miałem dwa słoiki gęstwy, a resztą piany zaszczepiłem kolejne piwo. Jedyny minus to wściekła LP ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.