Skocz do zawartości

ucieczka temperaturowa !


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć . Potrzebuję porady dotyczącej fermentacji . Wczoraj o godz. 23:30 zadałem drożdże,,górniaki” z gęstwy które miały ok jednego tyg. do warki o temp. 20 stopni C. Rano o godz. 05:00 piwo mocno ożyło spojrzałem na temp. była 24 stopnie C olałem temat i poszedłem dalej spać po ok 2 godz obudziłem się i przypomniało mi się ,że to chyba zbyt duża temperatura fermentacji w której zjadacze cukrów mogą dać posmaków rozpuszczalnikowych schłodziłem fermentor w zimnej wodzie do ok. 19 stopni C pytanie czy przez taki okres będę miał jakieś nieprzyjemne aromaty i na przyszłość czy to nie są zbyt duże wahania temperaturowe w tak krótkim okresie czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 stopnie to już za dużo, możesz mieć rozpuszczalnik, gumę balonową itp. Czy będzie mocny to się okaże po zabutelkowaniu;) Na przyszłość staraj się 20 stopni nie przekraczać.

 

I jeszcze pytanie - jakie to piwo? Bo niektóre belgi lub pszeniczne lubię wyższe temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam. W jednym moim piwie na S-04 temperatura skoczyła prawie do 30st podczas fazy wysokich krążków i wtedy dopiero wyczuwałem gumę ale nie rozpuszczalnik na który jestem dość wyczulony. Myślę, że wypijesz je ze smakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii bardziej zaszkodziłeś sobie nagłym schłodzeniem fermentującej brzeczki o 5 stopni, narażając drożdże na stres, niż gdybyś pozwolił drożdżom pracować w temperaturze 24 stopni.

Dygresja: browarnicy z Brouwerij De Ranke specjalnie fermentują swoje piwa w wysokich temperaturach, dochodzących nawet 27 stopni, by uzyskać niepowtarzalny bukiet. Jeżeli wie się co się robi, to czasami takie praktyki są nawet wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

browarnicy z Brouwerij De Ranke specjalnie fermentują swoje piwa w wysokich temperaturach, dochodzących nawet 27 stopni,

 

tylko robią to na specjalnych drożdżach. Na większości "zwykłych" drożdzy wyjdzie rozpuszczalnik w stopniu niepijalnym

 

fermentującej rurki ulatniał się zapach

 

Zostawić w spokoju nie wąchać! :) piwo potrzebuje przede wszystkim spokoju. Fermentacja w 24 C na tych drożdżach to narażanie się na niechciane aromaty, choć nie jest powiedziane że na pewno będą. Główne znaczenie będzie miała burzliwa fermentacja, czyli pierwsze kilka dni, tych z dużą pianą. Wtedy drożdże pracują najintensywniej. Myślę, że przez parę godzin raczej nie narobią szkód.

 

Nie stresuj się, najwyżej obdarujesz tym piwem mniej lubianych znajomych ;)

Edytowane przez ponury fermentaThor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

browarnicy z Brouwerij De Ranke specjalnie fermentują swoje piwa w wysokich temperaturach, dochodzących nawet 27 stopni,

 

tylko robią to na specjalnych drożdżach. Na większości "zwykłych" drożdzy wyjdzie rozpuszczalnik w stopniu niepijalnym

 

 

To bardzo ciekawe co napisałeś. Na początek chętnie zapoznam się:

- ze wskazaniem owych 'specjalnych' drożdży (może być link do strony producenta)

- z określeniem choćby kilku "zwykłych" drożdży z tej "większości", które dadzą zawsze ten "rozpuszczalnik w stopniu niepijalnym"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a cóż to za ironia? Zamiast ironizować polecam poczytać o drożdżach belgiskich, które w wysokich temp. dają przyjemne aromaty fenolowo-estrowe, nie dając kosmicznego poziomu rozpuszczalnika. Wszystko znajdziesz na forum, nie będę wyręczał cię w twoim lenistwie i nie mam zamiaru tracić czasu na wyszukiwanie linków.

 

Jeśli zaś rzeczywiście jesteś tak dociekliwy, to sam spróbuj fermentować na S-33 w 27 stopniach. Może się dowiesz, co to znaczy rozpuszczalnik.

 

Dla kontrastu przefermentuj sobie w tej temperaturze na Ardenach albo Trappist High Gravity w tej samej temperaturze. Potem porównaj aromaty.

 

A zresztą, niech ci będzie, masz linka http://www.wiki.piwo.org/Por%C3%B3wnanie_dro%C5%BCd%C5%BCy_White_Labs_i_Wyeast

Tu masz porównanie drożdzy. Te belgijskie mają napis belgian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.