Jump to content
Sign in to follow this  
Tom Kos

Bitter na Windsorach stanął

Recommended Posts

Fermentuje mi teraz bitter na drożdżach danstar windsor, z początkowego 14blg zeszły mi do 6 i dalej nie chcą. Fermentacja w około 17C. Tak się zastanawiam czy one tak mają i czas zlać na cichą, czy może trzeba je zagonić do roboty np podnosząc temp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

podczas fermentacji temp. była non stop 17stopni? Uwodniłeś drożdże? Jak długo ci fermentowały/ile dni? To że nie ma piany nie znaczy to że nie pracują :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś zdaje się od Ciebie odkupiłem zestaw na milk stouta z windsorami, jak dobrze pamiętam to zeszło mi to z 12 do jakichś 3,5 i nic więcej, a temperaturę miałem raczej wyższą. 17 stopni to nie jakaś tam temperatura żeby drożdżaki zaraz zastrajkowały, 17 to temperatura otoczenia czy temperatura fermentującej brzeczki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temperatura czasem podnosiła się ponad 17( jest to temp brzeczki) otoczenia wahała się między 14 a 15. Drożdże uwadniałem, przepracowały cztery dni i na razie cisza. Blg od wczoraj się nie zmieniło, ale w sumie mogło drgnąć tylko mój pływak nie jest zbyt precyzyjny. Ale widzę, że piana już opada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednotemperaturowo, na słodko 68C, wg receptury nawet na s04 nie powinno zejść ponizej 3,5blg. Więc, biorąc pod uwagę ich charakterystykę(fermentują szybko ale słabo)to chyba po wszystkim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.