Skocz do zawartości

Cicha czy nie cicha oto jest pytanie


Dewasto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie dotyczące Grodziskiego. Ponieważ święta się zbliżają i wyjeżdżam na tydzień zostawiam świeżutkie Grodziskie swojemu własnemu losowi. Piwo nastawiłem w Sobotę jeszcze całkiem bulgocze, ale ekstrakt ma już 2 stopnie i jutro powinien być już 1 stopień. I teraz moje pytanie.

Czy zostawić piwo normalnie niech dofermentuje ile się da, bo jednak 4 dni to trochę mało mimo, że to lekkie piwo, czy przelać na cichą, zanieść do chłodnego miejsca i zostawić na cichą na dosyć długo? (możliwe, że potem będzie problem z refermentacją).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjeżdżam na tydzień [...]

Czy zostawić piwo normalnie niech dofermentuje ile się da, bo jednak 4 dni to trochę mało mimo, że to lekkie piwo, czy przelać na cichą, zanieść do chłodnego miejsca i zostawić na cichą na dosyć długo? (możliwe, że potem będzie problem z refermentacją).

 

Czy dobrze rozumiem, że chcesz przetrzymać w fermentorze ledwie tydzień dłużej (czyli w sumie 2 tygodnie burzliwej)? Dlaczego po tym czasie miałby być jakikolwiek problem z referementacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież 13°C to wcale nie jest niska temperatura. Skoro w piwach lagerowanych problemu nie ma, to czemu tu miałby być problem?

Już nie wspominając o tym, że "dosyć długo" w przypadku fermentacji oznacza czas liczony w miesiącach, a nie tygodniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właściwie nie jest pytanie. Fermentację cichą stosujesz w przypadkach:

1. Chmielenia na zimno (a właściwie nie jest to już fermentacja cicha, bo powinieneś dodać chmiel do przefermentowanego piwa)

2. Przy planowanym długim lagerowaniu.

3. Jeśli chcesz bardzo szybko odzyskać gęstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z trzecim punktem się zgadzam, drugi w zasadzie rozwinął bym do tego, gdy zamierzasz długo trzymać piwo w fermentorze (czy to lagerowanie, czy drugi etap fermentacji w lambicu, czy trzymanie piwa z jakimiś płatkami dębowymi itp.), za to z pierwszym już niekoniecznie, wg mnie nie ma potrzeby przelewania piwa przy chmieleniu na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie nie ma potrzeby przelewania piwa przy chmieleniu na zimno.

zgadzam się, więc rozwinąłbym pierwszy punkt crosisa, że przelewanie na cichą przy chmieleniu na zimno jest wskazane w przypadku, kiedy chcemy zebrać gęstwę drożdżową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.