Jump to content
Dewasto

Cicha czy nie cicha oto jest pytanie

Recommended Posts

Witam!

Mam pytanie dotyczące Grodziskiego. Ponieważ święta się zbliżają i wyjeżdżam na tydzień zostawiam świeżutkie Grodziskie swojemu własnemu losowi. Piwo nastawiłem w Sobotę jeszcze całkiem bulgocze, ale ekstrakt ma już 2 stopnie i jutro powinien być już 1 stopień. I teraz moje pytanie.

Czy zostawić piwo normalnie niech dofermentuje ile się da, bo jednak 4 dni to trochę mało mimo, że to lekkie piwo, czy przelać na cichą, zanieść do chłodnego miejsca i zostawić na cichą na dosyć długo? (możliwe, że potem będzie problem z refermentacją).

wyjeżdżam na tydzień [...]

Czy zostawić piwo normalnie niech dofermentuje ile się da, bo jednak 4 dni to trochę mało mimo, że to lekkie piwo, czy przelać na cichą, zanieść do chłodnego miejsca i zostawić na cichą na dosyć długo? (możliwe, że potem będzie problem z refermentacją).

Czy dobrze rozumiem, że chcesz przetrzymać w fermentorze ledwie tydzień dłużej (czyli w sumie 2 tygodnie burzliwej)? Dlaczego po tym czasie miałby być jakikolwiek problem z referementacją?

Trzymaj na burzliwej nic się nie przejmuj a ja bym nawet po tym czasie nawet na cichą nie zlewał tylko od razu w butelki

możliwe, że potem będzie problem z refermentacją
Nie będzie

Nie nie, chodzi mi o problem z refermentacją po cichej w niskiej (13*) temperaturze. Ale widzę, że piwo i dzisiaj nie ma zamiaru sfermentować więc chyba je zostawię na burzliwej.

Ale przecież 13°C to wcale nie jest niska temperatura. Skoro w piwach lagerowanych problemu nie ma, to czemu tu miałby być problem?

Już nie wspominając o tym, że "dosyć długo" w przypadku fermentacji oznacza czas liczony w miesiącach, a nie tygodniach.

To właściwie nie jest pytanie. Fermentację cichą stosujesz w przypadkach:

1. Chmielenia na zimno (a właściwie nie jest to już fermentacja cicha, bo powinieneś dodać chmiel do przefermentowanego piwa)

2. Przy planowanym długim lagerowaniu.

3. Jeśli chcesz bardzo szybko odzyskać gęstwę.

Z trzecim punktem się zgadzam, drugi w zasadzie rozwinął bym do tego, gdy zamierzasz długo trzymać piwo w fermentorze (czy to lagerowanie, czy drugi etap fermentacji w lambicu, czy trzymanie piwa z jakimiś płatkami dębowymi itp.), za to z pierwszym już niekoniecznie, wg mnie nie ma potrzeby przelewania piwa przy chmieleniu na zimno.

wg mnie nie ma potrzeby przelewania piwa przy chmieleniu na zimno.

zgadzam się, więc rozwinąłbym pierwszy punkt crosisa, że przelewanie na cichą przy chmieleniu na zimno jest wskazane w przypadku, kiedy chcemy zebrać gęstwę drożdżową.