Jump to content
Sign in to follow this  
Grzdyl

brak gazu

Recommended Posts

Witam, jakieś 2 miesiące temu uwarzyłem mojego pierwszego Pilznera z Browamatora, wszystko poszło ok fermentacja burzliwa 21 dni potem cicha 14, i nie wiem co sie stało czy mnie zamroczyło czy co hehe ale zabutelkowałem to piwko dodajac glukozy i odstawiłem od razu do piwniczki gdzie mam około 5 stopni Celcjusza..a miałem dopiero po nagazowaniu odstawić piwko do takiej temp by sobie leżało. Doszło do tego ze po miesiącu spędzonym w piwnicy piwo nie ma gazu..... co teraz mam robić by miec gaz??? odstawiłem piwko do temperatury około 15 stopni tam gdzie fermentowało , mam pytanko czy drożdże jeszcze żyja i ruszą czy juz lipa ????pozdrawiam, mam na koncie 18 warek a taki błąd nigdy mi sie nie zdarzyło nie miec gazu wiec pytam, pozdrawiam.

aha czyli butelkami zamieszać i czekać

Nieeee nie wolno mieszać butelkami !!! jak chcesz strzelające butelki to proszę bardzo :)

Dlaczego nie wolno podniesie drożdże wymiesza i w cieple zaczną pracować, przecież ilość cukru się nie zwiększy aby zrobiły się granaty, przynajmniej tak mi się wydaje jeśli się mylę to powiedz o co chodzi.

Zapytaj się kolegi Franc - przeczytał na jakimś blogu że w fazie re-fermentacji obracać butelkami aby sie lepiej nagazowało - kolega tak zrobi i...je-bu-dup !

Temat był kilka razy omawiany.

Wyobraź sobie sytuacje : leżysz z wzdęciami i innymi problemami gastrycznymi w ciasnej kapsule i co chwila niewidzialna ręka obraca tę kapsułę - fajnie by ci było ? :smilies:

Piwo to nie szampan aby go obracać ;)

Edit - znalazłem http://www.piwo.org/topic/7557-wybuch/ poczytaj caly wątek.

Edited by Lusterko87

Piiwo w kturym niema gazu jak może się wzburzyć przez mieszanie?

Panowie dziękuje za informacje, wstawiłem dwie skrzynki do temp. około 15 stopni i czekam na rezultaty mam nadzieje że mój pilzner odzyska gaz hehe..

Grzdyl , nie ma stresu. Ja z musu niejednokrotnie wstawiałem piwko bezpośrednio po zabutelkowaniu do temp. 9-11st. efekt był taki, że na nagazowanie trzeba było czekać 2-3 miesiące... ale plusem była zdecydowanie lepsza klarowność piwa. Także spokojnie, wszystko będzie ok.