Skocz do zawartości

APA & CDA


Dazhdbog

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam zamiar uwarzyć dwie warki po sobie: American Pale Ale oraz Cascadian Dark Ale. W obu warkach chciałbym użyć drożdży US-05 oraz tych samych chmieli. Receptury są oparte na recepturach znalezionych tutaj. Szczególnie CDA to receptura Scoobyego tylko ze zmodyfikowanym chmieleniem. Proszę o rady :)

 

American Pale Ale:

 

Pale Ale - 5 kg

Wiedeński - 0,3 kg

Pszeniczny jasny - 0,3 kg

Crystal 200 - 0,1 kg

 

zacieranie??? chciałbym by piwo nie było zbytnio wytrawne? Co będzie najlepsze w tej sytuacji? dwie przerwy po 30 minut?

 

Citra - 20g - 60 minut

Amarillo - 15g - 15 minut

Cascade - 15g - 0 minut

 

Amarillo - 10g - tydzień cichej

Cascade - 10g - tydzień cichej

Cascade - 15g - 3 dni cichej

 

celowane IBU: 45

 

mech irlandzki

 

Cascadian Dark Ale

 

Pilzneński - 5 kg

Karmelowy 150 EBC - 0,5 kg

Carafa II Special - 0,5 kg

Biscuit - 0,25 kg

cukier brązowy - 0,25 kg

 

zacieranie??? chciałbym by piwo nie było zbytnio wytrawne? Co będzie najlepsze w tej sytuacji? dwie przerwy po 30 minut?

 

Citra - 30g - 60 minut

Cascade - 20g - 45 minut

Amarillo - 10g - 15 minut

Cascade - 15g - 0 minut

 

Amarillo - 15g - tydzień cichej

Cascade - 25g - tydzień cichej

 

celowane IBU: 63

Edytowane przez Dazhdbog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę, miałem zakładać wątek ale widzę że mogę się podłączyć.

Robiłem CDA, dałem 0,25kg Carafa I special i 0,25kg Carafa II special. Piwo wyszło bdb ale lekko za bardzo palone niż chciałem. Kolor nieprzejrzyście czarny.

Jakie jest Wasze doświadczenie z barwieniem CDA. Ile Carafa II żeby dać jej jak najmniej ale żeby piwo było czarne (może być lekko przejrzyste).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam zastrzeżeń do goryczki Citra, poza kwestiami ekonomicznymi nie widzę przeciwwskazań.

 

Co do APA to jeśli nie chcesz wytrawnego piwa, to może zamiast przyciemniać małą ilością Crystal 200 sypnij trochę jasnego karmelowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę, miałem zakładać wątek ale widzę że mogę się podłączyć.

Robiłem CDA, dałem 0,25kg Carafa I special i 0,25kg Carafa II special. Piwo wyszło bdb ale lekko za bardzo palone niż chciałem. Kolor nieprzejrzyście czarny.

Jakie jest Wasze doświadczenie z barwieniem CDA. Ile Carafa II żeby dać jej jak najmniej ale żeby piwo było czarne (może być lekko przejrzyste).

 

Możesz napisać kiedy dodałeś tą Carafe do zacieru? od początku pod koniec czy może tylko ekstrachowałeś w zimnej wodzie? \

Przymierzam się do CDA i też nie chce z niego zrobić Stout'a :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać kiedy dodałeś tą Carafe do zacieru?

 

Pod koniec. Następnym razem dam ok 0,3kg carafa II special i zobaczymy co wyjdzie...

 

Jeszcze jak byś podał BLG początkowe i w jakie IBU celowałeś to by było super. Bo wydaje mi się że te dwa czynniki będą miały spory wpływ na odczucie paloności. I jeśli używasz jakiegoś programu do receptur to podaj też jaką Ci barwę wyliczyło to też może być ważne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jak byś podał BLG początkowe i w jakie IBU celowałeś to by było super. Bo wydaje mi się że te dwa czynniki będą miały spory wpływ na odczucie paloności.

 

Nie nadmieniłem wcześniej że ta paloność lekko zbyt duża to bardziej w zapachu niż smaku więc te czynniki aż tak na jej odczucie wpłynąć nie powinny.

Nie mam pod ręką notatek ale BLG to ok 15 a ibu oscylowało w granicach 90.

 

Zgadzam się jednak że na odczucie paloności wpływa sporo czynników - dlatego moje pytanie dotyczyło trochę czego innego - jaką ilość carafy trzeba dodać żeby zabarwić piwo na czarno. Czy np. 30EBC z kalkulatora to już czarne piwo w szklance czy raczej czekoladowy bełt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 EBC to raczej czekoladowy bełt :P ja liczę w SRM i żeby było czarne to w okolicach 40 SRM robię to jest 80 EBC.

 

Ale dzięki za Twoje spostrzeżenia na pewno wezmę je pod uwagę :)

 

Powiedz jeszcze ile litrów i będę miał pełny obraz :) standardowo 20 ?

Edytowane przez Maggot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha no i przypomniałem sobie że mój Stout jak go przelewałem na cichą to pachniał jak świeżo otwarta paczka kawy, przy butelkowaniu też, ale już po 3 tygodniach od butelkowania ten aromat się znacznie osłabił a raczej zmieszał się z aromatem chmielu z cichej.

 

Ten aromat u Ciebie jest cały czas czy tylko na jakimś etapie był mocno wyczuwalny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej. Czekam na opinie o chmieleniu. Szczególnie o CDA bo tam mieszałem względem oryginału.

Robiłem CDA z przepisu Scoobyego jakieś dwa miesiące temu.

Dałem Carafe II Specjal i zmieniłem chmielenie pod to co było dostępne. A mianowicie na goryczkę dałem po 15g citry i polarisa, na smak i aromat poszły citra i Pacific gem a na zimno citra i summer.

Piwo wyszło pyszne. Najlepsze jakie do tej pory zrobiłem. Chmiel w kawie. Następnym razem zmniejszę ilość Carafy, tak do 0,3 kg. i sypne 0,2kg. czekoladowej przenicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jeszcze ile litrów i będę miał pełny obraz :) standardowo 20 ?

Tak.

 

Ten aromat u Ciebie jest cały czas czy tylko na jakimś etapie był mocno wyczuwalny?

Piłem ostatnio z tydzień temu więc po ok 3-4tyg od butelkowania. na dniach kolejne podejście i przyznam że też liczę na uwydatnienie się chmielu.

 

30 EBC to raczej czekoladowy bełt :P ja liczę w SRM i żeby było czarne to w okolicach 40 SRM robię to jest 80 EBC.

A Brewtarget w czym pokazuje barwę piwa? bo ta się nie zmienia wraz ze zmianą jednostek przy słodach...

Sam już nie wiem czy chodziło mi o 30ebc czy srm:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Brewtarget pokazuje w tym w czym sobie ustawisz. Wystarczy prawym myszki kliknąć na tekst barwa i masz do wyboru EBC albo SRM, tak samo jest z Plato i SG można zmieniać w gotowym przepisie.

 

No i u mnie się zmienia jak zmienię wartość przy słodzie, wiec podejrzewam że Ci coś program szwankuje. Masz najnowsza wersje 2.0.2? w poprzedniej był problem właśnie z barwą słodów, po edycji redukowało ich wartość o połowę i tak po każdej edycji aż do 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Brewtarget pokazuje w tym w czym sobie ustawisz. Wystarczy prawym myszki kliknąć na tekst barwa i masz do wyboru EBC albo SRM, tak samo jest z Plato i SG można zmieniać w gotowym przepisie.

 

Faktycznie - dzięki. Miałem zatem na myśli SRM:)

 

Tak, mam 2.0.1 i stąd ten błąd że się nie przełącza automatycznie, tej redukcji jednak nie zauważyłem.

 

Teoria mówi że >25 SRM to już czarny - potwierdzacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.