Skocz do zawartości

Własna receptura, jak je dobrze uwarzyć ?


Zbynek80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Piłem na dniach piwko własnej receptury kuzyna i smakowało całkiem ciekawie, pełny smak przyjemna goryczka, aromaty owocowe cytrusowe jakby grejfrut.

Mam tu przepis ale chciałbym was zapytać o ocenę składu, oraz w jakich temp to dobrze zatrzeć i w jakim czasie chmielić.

Oraz jakie drożdże było by dobrze do tego użyć. Czy też może wprowadzić jakieś zmiany dla polepszenia efektu.

 

5 kg słodu Pale Ale

1 kg słodu Monachijski typ II

0,3kg slodu wiedeńskiego

0,2kg słodu bursztynowego

 

Chmiele:

Junga 20g

Citra 30g

Cascade 20g

Mosaic 20g

Edytowane przez Zbynek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieraj tak jaki chcesz efekt uzyskać. może być 60-70 min w 67°C a może być również 45 min w 63°C i 15 w 72°C. Co do chmielenia to również twestia indywidualna, bezdyskuzyjna wydaje się Iunga (nie Junga) na 60 min, przy tak małej ilości odpusciłbym chmielenie "na smak" i cały chmiel użył na koniec w stylu 20g cascade na 5 min, 15 g citry i 10 mosaica na 1min/wyłączenie palnika i pozostałość może na cichą. wszystko zalezy od tego co chcesz osiągnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem początkujący i do tej pory korzystałem z gotowych zestawów i przepisów warzenia więc odpowiedź "zacieraj jak chcesz" nic mi nie mówi i może zakończyć się katastrofą. Bo mógłbym zatrzeć jak robiłem wcześniejsze piwa 65°C ok 30' i 72°C ok 30'. W chmielenie na zimno raczej nie chciałbym się bawić. A co chcę osiągnąć hmm ciekawe smaczne piwo.

Edytowane przez Zbynek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) możesz wziąć schemat zacierania od kuzyna i skoro ci smakowało to przenieść to na swoją warkę, tak samo z chmieleniem

2) kombinuj czyli możesz spróbować tak jak podałeś (będzie ok) albo typowo po angielsku na lenia tak jak napisałem wyżej. No to jak nie chcesz bawić się na zimno to ja zrobiłbym to tak

60 min Iunga 20g

20 min Mosaic 10g Citra 5g Cascade 5g

5 min Citra 10g cascade 5g

1 min Citra 15 g Mosaic 10g Cascade 10g

 

ale moim zdaniem w jakikolwiek sposób byś nie zaplanował tych amerykańców to będzie fajnie

 

Receptura jest na 20 l? bo trochę dużo słodu chyba wychodzi, albo niska wydajność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwowarstwie właśnie fajne jest eksperymentowanie, więc....eksperymentuj. Najważniejsze są podstawy, które powinieneś przyswoić przed warzeniem. Na wiki jest wszystko, tam znajdziesz schematy zacierania itp. I mając taką podstawową wiedzę będziesz wiedział, że chcąc uzyskać piwo wytrawne zacierasz w niższej temperaturze zakresu 60-70 stopni, jeśli treściwsze w górnej. Możesz zacierać jednotemperaturowo np. 60 min w 62-64 stopniach czy 67-68. Możesz dwustopniowo. Opisy drożdży też masz na forum. Przeczytaj kilka razy najważniejsze wątki a potem postępuj według podstawowych zasad. Jeśli tak zrobisz napewno uda Ci się zrobić dobre piwo. Do zrobienia bardzo dobrego trzeba już więcej wiedzy i praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 6 warkach to już jest zdecydowanie dobry moment, żeby doświadczenia z tamtych zestawów przenosić na własne piwa.

 

Co do chmielenia, to tak jak radzą: Iunga na 60 min, a reszta między 15 i 0 min. Przy takich chmielach to tu się nie da nic zepsuć. To nie jest tak, że jak Mosaic dasz na 5 min zamiast na 15, to piwo nie wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On podobno robił 63°C ok 30 min 72°C ok 5 min (co wydaje mi się stanowczo za mało jak dla monachijskiego)

On chyba zrobił je chyba na 14 blg, zresztą można odbierać do 3 blg, ustalić sobie końcową na ok 13 blg i ile l wyjdzie tyle będzie.

A jakie drożdże można by użyć bo było robione na górniakach z biowinu.

Zastanawiam się jeszcze nad chmielami bo Cascade, Citra i Mosaic to typowo aromaty cytrusowe (owoce tropikalne) i czy nie zmienić by któregoś np na Challanger lub Willamette

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut zacierania to trochę mało. Możesz zrobić 30 minut w 63 i 30 minut w 72 stopniach. A drożdże dałbym US-05, fajnie Ci uwypuklą aromaty chmielowe. A jeżeli chodzi o chmiele to z amerykańskich co weźmiesz da Ci ciekawe efekty.

Edytowane przez Dario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym został przy amerykańcach bo one przez swoje silne aromaty, są zoim zdaniem dobre na pierwsze samodzielne próby bo dobrze ukrywają błędy/niedosciągnięscia które powstały przy warzeniu. Us-05 jak najbardziej dobry wybór, neutrale smakowo, dobrze odfermentują i głównie pokażą aromaty chmielowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Willamette i Challenger - charakterystyki, challenger bym sobie darował, willamette kwestia wyboru, co do zamiany słodu rób jak uważasz, zainstaluj sobie brewtarget i pobaw się recepturą, zobaczysz jakie to daje zmiany w kolorze, poczytaj opisy co te słody wnoszą. Baw się tym, piwowarstwo na tym polega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cara red i amber jak sama nazwa wskazje to czerwony i bursztynowy. Są odpowiedniki strzegomskie. Mniej więcej to te same słody ale się różnią, bo inne słodownie je robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mogę zainstalować Brewtarget ani Beersmitch w kuchni czy przy mechanice to sobie radzę dobrze ale przy komputerach to już znacznie gorzej. Co do chmieli to zostanę już chyba przy tych które są.

Edytowane przez Zbynek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm przeglądając różne przepisy wydaje mi się, że ten zasyp masz trochę spory - w sumie 6,5kg słodów. Wrzuć sobie to w jakiś kalkulator, bo jak na moje oko, to wyjdzie Ci sporo Blg. Jeżeli dobrze liczę po średniej wydajności 60%, to w warce 20-litrowej będzie coś koło 19Blg. Nie za dużo? Może warto z tego ująć z 1kg Pale Ale? Wtedy byś miał 16Blg.

 

Oczywiście nic nie sugeruję, tylko jakoś tak mi się rzuciło w oczy - szczególnie, że pisałeś, że kolega kuzyn zacierał to na 14Blg - wydaje mi się, że musiałby mieć albo tragiczną wydajność, albo brzeczka nastawna miała ponad 25L.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm przeglądając różne przepisy wydaje mi się, że ten zasyp masz trochę spory - w sumie 6,5kg słodów. Wrzuć sobie to w jakiś kalkulator, bo jak na moje oko, to wyjdzie Ci sporo Blg. Jeżeli dobrze liczę po średniej wydajności 60%, to w warce 20-litrowej będzie coś koło 19Blg. Nie za dużo? Może warto z tego ująć z 1kg Pale Ale? Wtedy byś miał 16Blg.

 

Oczywiście nic nie sugeruję, tylko jakoś tak mi się rzuciło w oczy - szczególnie, że pisałeś, że kolega kuzyn zacierał to na 14Blg - wydaje mi się, że musiałby mieć albo tragiczną wydajność, albo brzeczka nastawna miała ponad 25L.

 

No właśnie też dopiero zauważyłem :) Ja ostatnio z 6kg słodu miałem prawie 30l 13Blg i to wcale nie żyłując.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że na 20L to dość spory zasyp. Ale dopytałem i wysłodził nie do końca aby uzyskać 20L i blg 14-15.

Jak dla mnie to 14 to już max i faktycznie tego Pale Ale mógłbym dać 4kg, ale czy wtedy zmieniać też procentowo inne słody i chmiele ?

Zaraz zerknę jeszcze raz z tym Brewtarget'em

 

zainstalowałem Brewtarget Ale jak z tego korzystać, ktoś musiałby mi dobrze wytłumaczyć lup przeczytać łopatologiczny opis, znajdę gdzieś ?

Edytowane przez Zbynek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszym zdaniem na pierwsze własne eksperymenty to zdecydowanie za bogaty zasyp. Pierwsze własne receptury powinny być proste, by mieć możliwość łatwego żonglowania składnikami. Przy prostym zasypie wystarczy zmienić jeden składnik by zaobserwować efekt. Tę metodę stosowaliśmy w naszym browarze. Skomponuj jedną dobrą bazową recepturę i baw się na jej podstawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plusem w lewym górnym rogu tworzysz nowa recepture, później w okienku na środku wybierasz styl, i sprzet (5.5 gal all grain - ideal) docelowa wielkosc warki 20/25 l. po lewo masz zakładki od gory zapisane receptury, style, sprzet, i później te które interesują cie przy tworzeniu receptury czyli słody, chmiele, dodatki i drozdze, wybierz zakłatkę ze słodami i po prostu przeciągaj je na prawo do pustego pola, ustaw ile ich masz. Przy każdym dodaniu słodu zobaczysz zmianę na górze obok tego gdzie wybierałeś styl i sprzet. tam masz gęstość, ibu itd. dodatkowo masz informacje czy to co uzyskałeś mieści się w granicach stylu. Z chmielem postepujesz podobnie jak ze słodami tylko zmienia się tym razem nie gęstość a IBU.

 

Warto w narzędzia -> opcje -> jezyk (tools ->options ->language ) zmienić na polski a w zakładce jednostki zmienić na te preferowane przez nas czyli stopnie plato i temperatura w celcjuszach oraz jednostki metryczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, jeżeli to ma być APA/IPA, to uprość zasyp do minimum (Pale Ale, trochę karmelowego i pszenicznego). Słody specjalne mogą przykryć chmiel, jeśli dasz za dużo. Jeżeli nie chcesz chmielić na zimno, to możesz wypróbować chmielenie whirpoolowe (po wył. palnika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwowarstwie właśnie fajne jest eksperymentowanie, więc....eksperymentuj.

 

Tylko, że to eksperymentowanie to nie ma być miotanie się w te i we wte, nie wiadomo po co i na co, a nuż się uda. Trzeba wiedzieć i rozumieć co się robi, przyjąć jakieś założenia, by potem być w stanie z eksperymentu wyciągnąć sensowne wnioski na przyszłość.

 

 

Jeśli już warzyłeś zacieraniem z gotowych zestawów no to już masz jakiś punkt wyjścia. Przeanalizuj dotychczasowe sposoby zacierania, spróbuj ocenić wpływ na gotowe piwo i już coś będziesz więcej wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Język zmieniłem, jednostki również, Spróbuję coś sobie pokombinować.

Co do zacierania to tak też myślałem, że za krótko i dlatego małe blg i podobnież nie wysładzał do "końca"

 

KościaK dobrze powiedziane dlatego też pytałem was o pomoc w ocenie pomysłu bo kuzyn to też początkujący.

Fakt, że zacierałem ale za każdym razem inne piwo i ciężko mi było by porównywać wpływ zacierania tym bardziej, że nie mam chyba jeszcze umiejętności oceniania piwa, przez wzgląd na zacieranie.

Edytowane przez Zbynek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ zacierania na efekt końcowy to jest coś, co się wie z czytania, a potwierdza się potem w użyciu. Im dłuższa przerwa maltozowa (~62C), tym bardziej fermentowalne i mniej treściwe (wytrawne) piwo. Im dłuższa przerwa dekstrynująca (72C), tym bardziej treściwe piwo. Na tej podstawie można dosyć prosto ułożyć jakiś eksperyment na własnym zasypie, np.:

- "na średnio" - 30' 62C, 30' 72C

- "na lekko wytrawnie - 45' 62C, 15' 72C

- "na słodowo" - 15' 62C, 45' 72C

Do tego na koniec dodaj mashout 15' 78C i będzie ok.

 

Równie dobrze można zatrzeć "na lenia" 60' 66C i sprawdzić efekt - wybór należy do Ciebie, a wiedza podstawowa jest bardzo dobrze opisana na wiki :) Sam jeszcze tego dobrze nie wypróbowałem, ale są to schematy które bardzo często w różnych przepisach i zbiorach wiedzy się powtarzają.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.