Skocz do zawartości

Dubbel, Tripel - prośba o ocenę


pippo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedługo będę w posiadaniu gęstwy Wyeast 3944 Belgian Witbier, postanowiłem wykorzystać ją do dwóch mini-warek (10-12l) Dubbela i Tripela.

 

Proszę o ocenę i ewentualne poprawki, to moje pierwsze receptury :P

 

Dubbel:

 

Pilzneński - 3,7 kg (82%)

Caramunich I - 0,3 kg (7%)

Monachijski I - 0,2 kg (4%)

Special B - 0,15 kg (3%)

Pszeniczny - 0,15 (3%)

 

Chmiel Hallertau Mittelfruh 30g na 60min

 

wg wskazañ Brewtarget: Blg 17,2; ABV 6,8; IBU 20,1; EBC 30,2

 

Tripel:

 

Pilzneñski - 3,5 kg (73%)

Monachijski I - 0,8 kg (17%)

Cukier - 0,5 kg (10%)

 

Chmiel Hallertau Mittelfruh 40g na 60min

 

wg wskazañ Brewtarget: Blg 19,9; ABV 7,9; IBU 24; EBC 10,1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z niezłym skutkiem zamiast karmelizowanego albo kandyzowanego dawałem demerarę. Carabelge zamiast innych "cara". Dobrze też uczynisz, jeśli prześledzisz co o belgijskich piwach napisała na swoim blogu Dori i wszyskie Jej uwagi przyjął, jakby dochodziły z gorejącego krzewu. Godzina warzenia pięć godzin lektury. Najważniejsza proporcja rozwoju.

Edycja: choć jak widzę po odświeżeniu sobie wskazanego bloga, to najwidocznej go czytałeś komponując recepturę. Więc na pewno będzie dobrze :)

Edytowane przez zbynieks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ten zasyp na dubbla jest na 10 l to wyjdzie z tego jakiś mocarz - nie wiem jaką wydajność sobie założyłeś w BT. Pomijając to - część karmelowych bym wywalił, zamiast tego dodał cukru kandyzowanego ciemnego, np. http://www.cukier-krolewski.pl/nasze-produkty/cukier-kandyz-kruszony#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Tripl'a bym dał więcej cukru, albo właśnie demerara albo kandyzowanego jasnego i przyprawy. I niżej odfermentował, bo przy 7,9% to taki mini-tripel, tripelek :), jednak żeby miał powyżej 8 przy takim ekstrakcie początkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.