Skocz do zawartości

Zacieranie z dwoma przerwami – czy i kiedy warto?


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

 

Robiłem to samo piwo z różnymi czasami zacierania w tej samej temperaturze, w róznych temperaturach i odfermentowanie jest inne. W browarze jeszcze lepiej to widać przy dobrym mieszaniu i utrzymywaniu precyzyjnie temperatury. 

 

Ja też zauważyłem taką zależność, u mnie różnica w ekstrakcie końcowym wyniosła ok 1,5 BLG . Gdyby ktoś chciał to dokładnie zbadać to powinien zrobić serię eksperymentów z różnymi czasami zacierania.  Podejrzewam , że może też być jakiś wpływ przerwy maltozowej na efektywność przerwy dekstrynującej. 

W przykładzie podanym przez "Grzehoo" różnica nie powinna być chyba zbyt duża. W jednym i drugim schemacie przerwa maltozowa jest dość długa

Z tego co piszecie wynika, że mimo różnych stosunków cukrów fermentujących do dekstryn ekstrakt wychodzi taki sam bądź bardzo zbliżony. A czym dokonywaliście pomiarów? Areometr czy refraktometr? Jeśli był to refraktometr, to można z dość dużą dozą pewności stwierdzić, że nie mierzy on tylko cukrów fermentujących, ale także dekstryny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnych danych nie jestem w stanie przytoczyć, dlatego pytałem o doświadczenie innych piwowarów, tutaj można określić tylko taki... mniej więcej stosunek cukrów fermentowalnych do reszty cukrów. Lepsze odfermentowanie oznacza większą zawartość cukrów ulegającym fermenacji, a skoro ekstrakty są takie same lub nieznacznie różne (różnice mieszczą się w granicy błędu pomiarowego), przy zastosowaniu różnych czasów przerw, to jestem skłonny twierdzić, że jednak gęstości różnych cukrów zawartych w brzeczce, zarówno fermentowalnych jak i dekstryn, są podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy słodach dobrej jakości i w miarę przyzwoitym ześrutowaniu konwersja skrobi jest praktycznie zawsze bliska 100% , straty wydajności następują tylko na etapie filtracji (ew. bardzo marnego śrutowania).

 

Czasy zacierania, schemat przerw wpływa w zauważanym stopniu tylko na fermentowalność, i drugorzędne cechy brzeczki (lepkość, zawartość protein, FAN itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.