Skocz do zawartości

Jakim chmielem, nachmielić Pale Ale


Zbynek80

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie jakim chmielem mogę nachmielić pale ale ? Do tej pory chmieliłem Lubelskim i Marynką a jakimi jeszcze mógłbym nachmielić aby uzyskać przyjemną goryczkę i ciekawy aromat piwa (mile widziane jakieś owocowe aromaty) i ile ewentualnie dać takiego chmielu aby uzyskać ok 35 IBU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sobie jaja robisz. :)

 

W Polskich sklepach jest dostępnych kilkadziesiąt odmian. Skąd mamy wiedzieć czego oczekujesz i jaki aromat jest dla ciebie ciekawy?

 

Napisz coś więcej czego oczekujesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ulubione chmiele na single-hop, to Citra i Simcoe. Jeśli celujesz w takie na jednym chmielu to bym polecał przede wszystkim wypróbować Simcoe.

 

Miło wspominam Pale Ale chmielone na aromat chmielem Pacifica, ale na goryczkę trzeba brać coś innego, bo ten chmiel daje niezbyt dobrą goryczkę.

 

W zasadzie mogę tak siedzieć przez godzinę i wymyślać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór faktycznie duży i trudny.Znalazłam w swoich notatkach jeszcze takie chmielenia

[hamerykańskie]

Apollo-15g-60'

Centennial-20g-10'

Cascade-25g- 5'

lub

Apollo-15g-60'

Summit-25g-10'

Cascade-20g-5'

 

Ja Mosaic łączyłam z Citrą

a bananowe posmaki znajdziesz w Hefe-weizenie,ale to inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a bananowe posmaki znajdziesz w Hefe-weizenie,ale to inna bajka.

 

możesz spróbować przefermentować na drożdżach do pszenicy właśnie. A nuż wyjdzie coś ciekawego :)

 

Co do chmieli to ja bardzo lubię Citre, Mosaic, Amarillo, Centenial, Cascade. Co do obliczenia goryczki, to proponuje skorzystać z programu w stylu BrewTarger czy BeerSmith. Tam wyliczysz dokładną ilość chmielu jaką potrzebujesz. Ostatnio IPA chmieliłem Amarillo i Centenial na goryczkę i Citrą na aromat. Chmieliłem po 25g 60', 15g 10' i 10g 5' każdy (z tych na goryczę). warka 26l

Edytowane przez Tezi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.