Skocz do zawartości

Płatki dębowe - jak i czym to się je?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie praktyczne dotyczące stosowania płatków dębowych w czasie warzenia piwa.

Z tego co wyczytałem, to dodaje się je na etapie fermentacji cichej.

 

Mam zatem /.... pytania:

1. Skoro napisano, że płatki powinny być kilka tygodni w piwie, to jak rozumiem, fermentacja cicha przedłuża się znacznie (większość z nas chyba prowadzi ją przez ok. tydzień)?

2. Płatki należy zdyzenfekować przed użyciem. Można użyć knotów siarkowych, a ja mam pytanie: czy można użyć OXI lub pirosiarczanu?

3. Ile mniej więcej można/należy użyć takich płatków na 20-litrową warkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie praktyczne dotyczące stosowania płatków dębowych w czasie warzenia piwa.

Z tego co wyczytałem, to dodaje się je na etapie fermentacji cichej.

 

Mam zatem /.... pytania:

1. Skoro napisano, że płatki powinny być kilka tygodni w piwie, to jak rozumiem, fermentacja cicha przedłuża się znacznie (większość z nas chyba prowadzi ją przez ok. tydzień)?

2. Płatki należy zdyzenfekować przed użyciem. Można użyć knotów siarkowych, a ja mam pytanie: czy można użyć OXI lub pirosiarczanu?

3. Ile mniej więcej można/należy użyć takich płatków na 20-litrową warkę?

 

ad. 1. Ja do RISa dawałem płatki Shery ok 25g na 10l. Płatki były w piwie jakieś 20 dni. Z początku aromat był zdominowany przez płatki, z biegiem czasu jest bardziej ułożony.

ad. 2. Ja chwile gotuje w małej ilości wody, później wszystko wlewam na cichą.

ad. 3. patrz pkt. 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zazwyczaj daję na ok 14-16 dni

2. nastawiam garnek wody, doprowadzam do wrzenia, na metalowe sitko sypię płatki i zamykam pokrywką. trzymam tak ok 10 min. chemii nie warto stosować

3. zacznij od ok. 1g/l , płatków zawsze można dosypać, nie warto przesadzać na początku z ilością bo potem 'oddębowić' piwo jest trudno ;)

 

płatki sypię luzem, są dosyć duże więc nie ma potem problemu z oddzieleniem ich od piwa

Edytowane przez kościesza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.