Jump to content
Churchill_MD

Płatki dębowe - jak i czym to się je?

Recommended Posts

Mam pytanie praktyczne dotyczące stosowania płatków dębowych w czasie warzenia piwa.

Z tego co wyczytałem, to dodaje się je na etapie fermentacji cichej.

Mam zatem /.... pytania:

1. Skoro napisano, że płatki powinny być kilka tygodni w piwie, to jak rozumiem, fermentacja cicha przedłuża się znacznie (większość z nas chyba prowadzi ją przez ok. tydzień)?

2. Płatki należy zdyzenfekować przed użyciem. Można użyć knotów siarkowych, a ja mam pytanie: czy można użyć OXI lub pirosiarczanu?

3. Ile mniej więcej można/należy użyć takich płatków na 20-litrową warkę?

Mam pytanie praktyczne dotyczące stosowania płatków dębowych w czasie warzenia piwa.

Z tego co wyczytałem, to dodaje się je na etapie fermentacji cichej.

Mam zatem /.... pytania:

1. Skoro napisano, że płatki powinny być kilka tygodni w piwie, to jak rozumiem, fermentacja cicha przedłuża się znacznie (większość z nas chyba prowadzi ją przez ok. tydzień)?

2. Płatki należy zdyzenfekować przed użyciem. Można użyć knotów siarkowych, a ja mam pytanie: czy można użyć OXI lub pirosiarczanu?

3. Ile mniej więcej można/należy użyć takich płatków na 20-litrową warkę?

ad. 1. Ja do RISa dawałem płatki Shery ok 25g na 10l. Płatki były w piwie jakieś 20 dni. Z początku aromat był zdominowany przez płatki, z biegiem czasu jest bardziej ułożony.

ad. 2. Ja chwile gotuje w małej ilości wody, później wszystko wlewam na cichą.

ad. 3. patrz pkt. 1

1. zazwyczaj daję na ok 14-16 dni

2. nastawiam garnek wody, doprowadzam do wrzenia, na metalowe sitko sypię płatki i zamykam pokrywką. trzymam tak ok 10 min. chemii nie warto stosować

3. zacznij od ok. 1g/l , płatków zawsze można dosypać, nie warto przesadzać na początku z ilością bo potem 'oddębowić' piwo jest trudno ;)

płatki sypię luzem, są dosyć duże więc nie ma potem problemu z oddzieleniem ich od piwa

Edited by kościesza

Płatki wrzuca się luzem. Najlepiej wyrzucić je do 40% alkoholu w celu dezynfekcji.

Im więcej dasz tym silniejszy efekt. To samo dotyczy się czasu. Zależy co chcesz uzyskać.