Skocz do zawartości

Kompensacja wysokiego odfermentowania na WB-06


santa

Rekomendowane odpowiedzi

lodówka 40l (ale tak na oko to max 30l wejdzie - reszta to pewnie ta cześć w pokrywie) - zawór jest ustawiony na totalne minimum - filtruje się trochę ponad 0,5l na minutę; zbyt krótkie wysładzanie - to znaczy że osiągnę maksymalną ilość brzeczki a z wysładzania będzie jeszcze lecieć 6blg; rozwiązaniem byłoby tu dodatkowe gotowanie brzeczki np przez godzinę aby odparowanie było wyższe

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jaką masz pojemność tej lodówki, bo może się okazać, że braknie ci miejsca.

A co do wysładzania ... kto ci każe otwierać zawór na full

Źle kombinujesz. Chodzi o to, że w lodówce przerwy robisz dolewkami wrzątku. Zbyt dużo przerw, to zbyt dużo dolanej wody, co przełoży się na to, że spuścisz rzadką brzeczkę przednią, a na wysładzanie nie zostanie już miejsca. Efektem będzie słaba wydajność, bo część cukrów zostanie w ziarnie.

 

Co do pytania, to rozwiązania są dwa:

1. Rezygnujesz z mash-out.

2. Przerwę ferulikową robisz oddzielnie, tylko dla słodu pszenicznego, w garze obok. Na dobrą sprawę i w lodówce możesz ją zrobić, jak dobrze wymierzysz ilości wody i temperatury. Grunt, żeby zrobić ją tylko dla słodu pszenicznego.

Da się, tyle Ci powiem.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Santa wiem, że dolewa się wody bo sam czasem zacieram w lodówce. Chodziło mi raczej o to, że przy małej lodówce (takiej jak moja 30L) może braknąć miejsca na dolanie wystarczającej ilości gorącej wody aby uzyskać żądaną temperaturę. Ja musiałem sobie radzić poprzez podgrzewanie części brzeczki i zawracanie jej do lodówki ... I to mimo rozpoczęcia zacierania na bardzo gęsto.

 

Obecnie w lodówce zacieram tylko na lenia. Jak robię kilka przerw to w lodówce tylko filtruję i wysładzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.