Skocz do zawartości

Jaka kolba na startery


Lusterko87

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat przy zakupie kolby na startery : dylemat polega na tym że nie wiem czy kupić kulistą - płaskodenną z wąską szyjką czy kolbę stożkową (erlenmeyera).

No i oczywiście pojemność? litrowa wystarczy czy lepiej od razu 2 litrową ? :)

Za pomoc z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w Labglassie kolby erlenmayera są w najlepszej cenie. Ja planuję w najbliższym czasie zakup 1l i 2l. Większa na startery w okolicy 1l (z mieszadłem manulanym), mniejsza gdyby potrzeba było robić wielostopniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuć okiem tutaj

 

http://chemland.pl/n...a szeroka szyja

 

Tylko po ceny chyba musisz zadzwonić, bo nie działa "klik" pobierz ofertę.

 

P.S. Kupuj kolby bez szlifu,

 

do hodowli polecam te korki http://www.deville.c...atalog&c=9&s=38

 

lub zawsze możesz zrobić korek z ligniny i gazy opatrunkowej.

Edytowane przez martinezms
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego erlenmayera a nie np taką: http://sklep.labglas...1058,1219).aspx ?

Ja polecam tą płaskodenną jest idealna dla mnie (można tu zobaczyć jak pracuje), kumpel ma Erlenmeyera i też jest to dobra kolba choć dla mnie ta okrągła jest o wiele wygodniejsza. Nie prawdą jest że płaskodenna jest mniej stabilniejsza, dno ma dość duże, i nigdy nie miałem w niej takich problemów. Nie prawdą też jest, że ma lekką wypukłość na dnie jest idealnie płaska. Właśnie częściej się zdarzają Erlenmeyera kolby z wypukłym dnem, trzeba uważać i sprawdzić czy jest płaskie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Erlenmayera, ale teraz kupiłbym podobną, tylko z szeroką szyjką. Nie wiem jak się nazywa, ale znajomy taką kupił i głownie podczas zbierania gęstwy można szybko ją zebrać chochlą, a nie męczyć się łyżką i upaprać całą szyjkę dodatkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji: erlenmayera lepiej się "mieszają" - można wrzucić większy rdzeń, a szerokość jest największa na dole tam gdzie rdzeń.

Kolba okrągła (płaskodenna) ma maksymalną szerokość powyżej - rdzeń kręci niżej, więc cząsteczki cieczy na obwodzie na wysokości maksymalnej szerokości nie mają szansy przyspieszyć ponad pewien poziom.

 

Z drugiej strony - Erlenmayera z lablgasu, 3l ma dość grube, lekko wypukłe dno, które powoduje, że duży rdzeń się buja i hałasuje.

W zasadzie przestałem jej używać do robienia starerów. W tej chwili startery robię w kolbie 0.5, a potem od razu w 10L.

Jak starter wymaga wg wyliczeń 2L, to jest duża szansa, że drożdże wyjdą z kolby 3L, o większych starterach nie wspominając

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o robienie startera bez mieszadła, to stożkowe są o niebo lepsze, bo jest mniejsza szansa, że wyjście z kolby zostanie całe zablokowane przez pianę.

 

W płaskodennej okrągłej miałem tak, że zalewałem ją powiedzmy w 70-80% kuli. Pojawiała się piana (choćby podczas mieszania), która podnosiła się do szyjki, a potem, ze względu na brak miejsca, momentalnie dobijała do korka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oto mnie chodziło ;)

W labglasie - oszaleli 25 zł przesyłka... a za to w HB w najgorszym przypadku 20 zł czyli wybór jest prosty :)

Dzięki wszystkim za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie chcę mówić ale zrobiłeś interes życia... zaoszczędziłeś 5zł na przesyłce a do kolby dorzuciłeś min 10zł. No ale z drugiej strony wspierasz "swoich" czyli sklepy piwowarskie i naszych forumowych kolegów i koleżanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłka poszła za 14 zł :D Kupując sprzęt u kolegów i koleżanki z forum tak czy owak wspieram swoich ;)

Na labglasie ta sama kolba 53 złote + 25zł przesyłka, a u Dori 55 z przesyłką - czyli zaoszczędziłem 23 złocisze ;)

Tak na marginesie zrobiliśmy mały OT ;)

Koniec tematu, kolba pewnie w poniedziałek zostanie nadana i nie mam zamiaru dywagować gdzie taniej ;)

A tym co mi pomogli serdecznie dziękuje za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.