Jump to content
Sign in to follow this  
andrzej.b

pils a diacetyl

Recommended Posts

witam

Robiłem ostatnio pilsa którego mam w tej chwili 14 dni na burzliwej 14 dzień i BLG spadło z 13 do 4 BLG lecz piwo w smaku maślano chmielowe więc diacetylu mam sporo. Czy jak go zostawię na dzień lub dwa w tem. 14-15 stopni się go po zbędę czy długi czas leżakowania zabije mi ten posmak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W piwach dolnej fermentacji zalecane jest przeprowadzenie tzw przerwy diacetylowej, która polega właśnie na pozbyciu się diacetylu. Pod koniec fermentacji burzliwej przed lagerowaniem podnosisz temperaturę ( 18-20°C) na 2-3 dni żeby drożdże przerobiły diacetyl, w niższych temperaturach ten proces trwa odpowiednio dłużej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wcześniejszego Pila tak robiłem i po przerwie diacetylowej przelałem do nowego pojemnika i tydzień leżakował w tem 2 st następnie był zabutelkowany. Potem refermentacja 10 dni w temp 19 st .Otwarłem 1 butelkę w celu sprawdzenia nagazowania i piwo piwo było lekko nagazowane i smakowo, powinno więc dojrzeć i po 2 m-cach być OK. Wstawiłem do piwnicy 15 stopni i po 2 tygodniach otwarłem kolejną butelkę a tu niespodzianka - diacetyl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diacety może być też wynikiem infekcji bakteryjnej niestety. Lactobacillusy oraz Pediococcusy produkują diacetyl. Oprócz wspomnianego przez Ciebie diacetylu nie było, np podwyższonej kwaśności, albo mętności piwa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

piwo przelewane do butelek było klarowne więc nie podejrzewam że było zakażone tym bardziej że zawsze sprawdzam smakowo po burzliwej i cichej jaki jest smak piwa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.