Skocz do zawartości

Ile może trwać pierwsza fermentacja?


bulq

Rekomendowane odpowiedzi

Wyraziłem się nieprecyzyjnie... Nie chodzi o to by mierzyć dzień po dniu, a o pomiar w odstępie 2-3 dni. Czyli robisz pomiar na 3 dni przed planowanym rozlewem, potem w dniu rozlewu. Jeśli wskazania są takie same to znaczy, że fermentacja się zakończyła, jeśli nie to czekasz aż się ustabilizuje. A już idealnie jeśli wykonałeś test FFT, wtedy wiesz czy odfermentowało prawidłowo, czy fermentacja zatrzymała się wcześniej niż powinna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się czym chwalić, ale o teście FFT dowiedziałem się właśnie teraz od Ciebie, za co dziękuję. Wiedziałem, że jeszcze muszę się dużo nauczyć :-)

No to chyba nie mam wyjścia i muszę dziś zabutelkować ;-)

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podepnę się do tematu, bo nieco ostatnia warka mnie zastanawia. Oczywiście czytam i dociera do mnie, że bulgotanie w rurce to nie wyznacznik fermentacji, czy jej braku i wcześnie zakończone, nie oznacza, że piwo już nie fermentuje. U mnie przypadek jest nieco inny...

 

Mój Amerykanin pracuje już ponad 13 dni na burzliwej i nadal (1-2 razy na minutę) bulgocze mi w rurce. Nie sprawdzałem jeszcze Blg, bo trochę brak czasu, butelkowanie Anglika i zlewanie Dry Stout'a na cichą było i tak nieco na siłę.. Jutro planuję "zajrzeć" do fermentora z Amerykanem i zmierzyć Blg, ale nadal mnie to zastanawia, co tam się może dziać? Od razu zaznaczę, że na moje warunki, starałem się zachować wszelkie granice sterylności pracy, od dezynfekcji łap, garów, łyżeczek etc. Temperatura fermentacji to 19-21°C w spokojnym kącie kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C02 się wydziela. Nic nadzwyczajnego, jeżeli np. zrobiło się cieplej w pomieszczeniu. Jak chcesz mieć pewność, to tylko spławik, a jak nie to wal w butelki, byle daleko od ludzi i rzeczy, które mogą się pobrudzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeleje to jutro na cichą, bo z butelkowaniem mam na chwilę obecną problem. Zmierzę Blg i zobaczę co dalej. Jeśli chodzi o temperaturę, to jest w zakresie 19-21, czasem może 22, więc nawet jeśli ona miałaby mieć wpływa, to raczej drożdże by popracowały krócej, chyba, że się mylę w swoim rozumowaniu?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.