Skocz do zawartości

Receptura na Hefe weizen


rrc

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam pomysłu na kolejną warkę i tak mnie coś ciągnie na pszeniczniaka, ale takie w z aromatem goździkowo-bananowym, że tak powiem nie klon tylko wzór myślę, że dobry Franziskaner Weissbier lub Paulaner Hefe-weissbier.

 

Jak gdzieś wyczytałem w recepturze musi być co najmniej 50% słodu pszenicznego. Koledzy i koleżanki, czy taka receptura będzie wypijanlna i zbliży mnie do klasyki gatunku, czy pogrąży w problemach wypijalności tego czegoś

 

 

Receptura na 20 litrów

 

2 kg - słód pilznenski Litovel 2,6 EBC

2,5 kg - pszeniczny Litovel 3,4 EBC

0,2 kg - Carahell 20-30 EBC

0,25- chmiel Lubelski

 

Sambrew WB-06

 

Zacieranie na lenia

30' w 42-45°C p. ferulikowa

30' w 64°C p. maltozowa

30' w 72°C p. dekstrynująca

 

Pytania:

1. Jak to widzicie -> czy to będzie klasyka gatunku, czy raczej coś może pijalnego

2. Czy coś nie jest przesadzone.

3. Może pilzneński Litovel 2,6 EBC zastąpić pilzneńskim Soufflet 4,0 EBC

4. Jak na całość wpływa Carahell

5. Może Carahell 20-30 EBC zamienić na Pszeniczny Carawheat ® 100-140 EBC Weyermann 0,2 kg

 

 

Z góry dziękuję za opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Zacieranie na lenia to inny sposób, tu podałeś sposób zacierania infuzyjny.

Ja na pewno jesli będę robił nastepną warkę na wb-06 to z którszą przerwą 64°C - 20 min , a dłuzszą 72°C po to by piwo było bardziej treściwe.

 

Ostanio doszliśmy z Markiem do wniosku że fermenracja na WB-06 w dośc niskich temereturach tz. ok 14°C powoduje powstanie mydlanego posmaku, dlatego przypilnuj aby tem. fermentacji była powyżej 17°C, co przy aktualnyh temperaturach nie powinno stanowić problemu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Za mydlany smak może być odpowiedzialna zbyt alkaliczna woda.

Marek zrobił duża warkę, cześć (30l) fermentował w chłodnej piwnicy , a chyba 10l w mieszkaniu. Mówił mi ze różnica w smaku była kolosalna, w tej części piwnicznej własnie posmak mydełka.

Ja niestety nie potrafie jasno określić czy dwie warki pszenicznego robiłem z tej samej wody. Jedną warke warzyłem w domu, a druga na działce, ale nie wiem czy z wody przywiezionej z domu czy wziętej ze studni od kuzyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek zrobił duża warkę, cześć (30l) fermentował w chłodnej piwnicy , a chyba 10l w mieszkaniu. Mówił mi ze różnica w smaku była kolosalna, w tej części piwnicznej własnie posmak mydełka.

Może była bardziej estrowa i to przykryło posmak mydełka. Drożdże nie powinny produkować takich posmaków.

 

A zakwaszacie zacier? Na mojej wodzie pszeniczki mają pH 5.8-5.9 przed zakwaszeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Zacieranie na lenia to inny sposób, tu podałeś sposób zacierania infuzyjny.

Ja na pewno jesli będę robił nastepną warkę na wb-06 to z którszą przerwą 64°C - 20 min , a dłuzszą 72°C po to by piwo było bardziej treściwe.

 

Ostanio doszliśmy z Markiem do wniosku że fermenracja na WB-06 w dośc niskich temereturach tz. ok 14°C powoduje powstanie mydlanego posmaku, dlatego przypilnuj aby tem. fermentacji była powyżej 17°C, co przy aktualnyh temperaturach nie powinno stanowić problemu ;)

Według mnie robienie Hefe weizen na WB-06, to dla miłośnika tego stylu pomyłka i to niezależnie czy zacieramy bardziej na słodko, czy wytrawnie. Po prostu te drożdże nie dają takiej gamy i natężenia oczekiwanych aromatów. Oczywiście to moja b. subiektywna ocena, wynikająca zaledwie ze zrobienia 2 warek na tych drożdżach. Jednak te receptury sprawdziłem wielokrotnie, z dobrym skutkiem na drożdżach płynnych i wiem, że szkoda mojego czasu na WB-06.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli browary restauracyjne są w stanie uwarzyć porządne piwo na WB-06 to my też możemy. Co nie zmienia faktu, że płynne drożdże i tak są lepsze.

Dla mnie porządnym piwem pszenicznym jest co najmniej "Franciszkaner". Na WB-06 piwo 2-krotnie wyszło mi gorsze od niego. Stąd MOJA ocena.;) Niestety pszenicznego z browarów restauracyjnych, nie miałem przyjemności dotąd próbować- ot, uroda prowincji.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc

 

Chmiel miał być oczywiście 25g

 

Zacieranie oczywiście infuzyjne we wcześniejszych temp i oczywiście dłuższa przerwa dla treściwości.

Fermentacja w temp 22C ( aby tak jak piszecie nie było mydlane, a banany i goździki się pojawiły)

 

 

Jak ma się sprawa z tymi słodami?

 

3. Może pilzneński Litovel 2,6 EBC zastąpić pilzneńskim Soufflet 4,0 EBC

4. Jak na całość wpływa Carahell

5. Może Carahell 20-30 EBC zamienić na Pszeniczny Carawheat ® 100-140 EBC Weyermann 0,2 kg

Edytowane przez rrc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.