Skocz do zawartości

Wit IPA - prośba o pomoc


Grog

Rekomendowane odpowiedzi

Kolendre lubie - swieza. Jest chyba cos co nie podchodzi mi w ziarnach, co wyjatkowo nachalne jest dla mnie w witbierze z kormorana.

Też tak mam acz zaczynam się powoli z tą kolendrą oswajać - dopóki nie jest wybitnie dominująca dramatu nie ma, a 3 wity już zrobiłem i za każdym razem coraz więcej tej kolendry tam ląduje, ostatnio też rumianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dosyć mocno eksperymentowałem z witami tej jesieni i dla mnie Wyeasty 3944 po prostu są najlepsze.

Co prawda bardzo problemowo przebiega fermentacja i szybko można nabawić się granatów, ale profil piwa, a szczególnie aromat wynagradza te niedogodności.

Niewielki dodatek szałwii również bardzo fajnie się objawia. A wczoraj otworzyłem pierwszą butelkę Mint Witbiera i aromat fajnie miętowy, ale w smaku nie objawia się już tak typowo miętą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolendre lubie - swieza. Jest chyba cos co nie podchodzi mi w ziarnach, co wyjatkowo nachalne jest dla mnie w witbierze z kormorana.

Też tak mam acz zaczynam się powoli z tą kolendrą oswajać - dopóki nie jest wybitnie dominująca dramatu nie ma, a 3 wity już zrobiłem i za każdym razem coraz więcej tej kolendry tam ląduje, ostatnio też rumianek.

 

a ile tego rumianku i w jakiej postaci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po moich eksperymentach z rumiankiem, zalecałbym dużą rozwagę, potrafi bardzo mocno zaburzyć balans i zdominować. Daje się go normalnie, w formie koszyczka, który można kupić w każdym sklepie z herbatkami ziołowymi, z ekologiczną żywnością, aptece czy supermarkecie. Ja kupiłem taki zapakowany w całości, ale można też rozedrzeć torebkę z gotowca :) 1,5-2g (czyli 1 torebka ekspresowego) na 20L to max. Przy hardcorze, 15g na 22L vettis ochrzcił Wita "Biały Jeleń" :D Nawet 5 g to sporo za dużo. Rumianek nadaje aromatu owocowo-gumowo-perfumowanego, jak to ładnie opisują gumy Juicy Fruit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostateczny zasyp, który poszedł do gara:

 

2,0 kg Pilzneńskiego Wyermann Premium (bardzo jasny)

1,7 kg Płatków pszenicznych i gniecionej pszenicy (kupiona na biostoisku w realu)

1,0 kg Słod pszeniczny

0,4 kg płatki owsiane niebłyskawiczne

 

Chmielenie - zachcialo sie cytrusów:

Citra i Chinook w 60, 30, 15, 5 minucie i flameout, po ok 15g na początku z przewagą Chinooka, potem coraz wiecej Citry a mniej Chinooka

Flameout tylko Citra 10g

Na zimno Citra 25g

Planowane IBU ok.45

 

7g kolendry swieżo zgniecionej w mozdzierzu

ok 25g swieżo startej skórki z pomarańczy

ok 10g skórki Curacao

 

Płatki i pszenica wcześniej skleikowane

Zacierane w 53st. ok 10min

67st chyba ok. 100 min (próba jodowa długo dawała pozytywny wynik)

 

Do wiadra poszły Brewferm Blanche - rzeczywiście, zwłascza na poczatku mocno smierdziały siarką. Po ok 10 dniach zapach prawie zniknał.

Poszło do butelek na refermentacje do docelowego 3.0v CO2

 

Zdaję sobie sprawę, że piwo może nie bardzo mieści się w stylu, ale wyszło na prawdę solidne i rewelacyjnie aromatyczne.

Po pierwszym tygodniu od butelkowania dosyć... estrowe ? guma balonowa ? po 2tyg. słodkie zapachy znikneły i górę wzieły cytrusy i trochę iglaków.

 

Jako że połowa już zniknęła a otoczenie domaga się wiecej, myślę o następnym - tym razem może zupełnie bez słodowanej pszenicy, chmieląc Centennial i Simcoe + Chinook na goryczkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak intensywnie chmieliłeś amerykańcami, to nie rozumiem czemu zaprzątałeś sobie głowę drożdżami do weizenów. Z tego i tak wyjdzie Ci American Wheat, który tym lepiej smakowałby na drożdżach do ales.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak intensywnie chmieliłeś amerykańcami, to nie rozumiem czemu zaprzątałeś sobie głowę drożdżami do weizenów. Z tego i tak wyjdzie Ci American Wheat, który tym lepiej smakowałby na drożdżach do ales.

 

Może dlatego, ze jak na razie w domowym warzeniu mam prawie zerowe doświadczenie :) - 5 zacieranych warek, większość na US-05

Wspominałem wcześniej, że chciałbym uzyskać coś w stylu Dwóch Smoków, a w tym wątku większość osób doradzała mi drożdże do Witów. i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra receptura. Takie lekkie "White IPA" - to jeden z nowych pod-styli IPA. Najczęściej jest to imperialny wit chmielony jak IPA, fermentowany na "typowych" belgach. Dlatego to piwo napewno ci wyjdzie ciekawe, gratuluję pomysłowości. Sam o tym stylu dowiedziałem się niedawno, a to dlatego że jak się ma w kegeratorze zawsze własne piwo które się lubi to nowości ze sklepu i nowe style z browrarów rzemieślniczych po prostu można nie zauważyć. Kto wie, kilka miesięcy temu może bym ci nawet sam odradzał uwarzenia czegoś takiego, ale po to warzysz sam, żeby eksperymentować i odkrywać nowe style :)

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w najbliższej przyszłości też mam zamiar zrobić 2 wity: jeden klasyczny, drugi white IPA. Planuję jakieś 12 Blg i goryczkę rzędu 40-50 IBU. I mam pytania do tych co się zmagali z podobnym piwem: jak z goryczką 50 IBU nie będzie za dużo i czy warto dawać kolendrę i skórkę pomarańczową czy chmiel na zimno wszystko przykryje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chmieliłbym na zimno właśnie po to aby nie przykryć całkowicie kolendry i pomarańczy.

 

50 IBU i 12°Blg to będzie wysoka goryczka ale to raczej kwestia kto jak lubi.

 

U mnie po prawie miesiącu od rozlewu chmielowe aromaty dosyc mocno się zredukowały a do głosu doszła kolendra, której dałem i tak stosunkowo mało.

Swoją drogą, dosyć mnie to zaskoczyło i nie do końca wiem czy tak powinno być czy może popełniam gdzieś błąd (np. za wysoka temperatura leżakowania)

Chmieliłem teoretycznie na IBU 45 przy blg 13,5 i goryczka wydaje mi się raczej łagodna, ale wiadomo - IBU IBU nie równe :) Pomimo ze lubię mocno goryczkowe piwa, raczej w tym konkretnym przypadku zostałbym mniej więcej przy tej konfiguracji.

A w sobotę kolejne podejście do Wit IPA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zasmakowałem w Dwóch Smokach. Więc konsekwencją tego jest próba zrobienia piwa przynajmniej podobnego.

Mój pomysł poniżej. Jeśli widzicie jakieś straszne błędy to poprosze o konstruktywną krytykę. Dylematy mam co do ilości chmielu ( chmielić na zimno? który z chmieli dawać na goryczkę a który na aromaty?) i zacierania ( na lenia? czy bardziej nastawić się na słodycz słodów równoważącą chmiele?)

 

Wit IPA a’la Dwa Smoki

14°Blg IBU 55 25 litrów

 

3,00 kg słód pilzneński

2,50 kg słód pszeniczny

0,80 kg płatki pszeniczne

0,40 kg płatki owsiane

Curacao 10 g [ 10 min ]

Kolendra 6 g [ 10 min ]

Rumianek 1 g [ 5 min ]

Skórka pomarańczy 20g [ 5 min ]

Chmiele:

Centennial 50 g [ 60 min-15g; 30 min-15g; 15 min-10g; chmielenie na zimno 10g ]

Chinook 50 g [ 60 min-10g; 30 min-10g; 15 min-15g; chmielenie na zimno 15g ]

Zacieranie:

53°C 10 min

67°C 100 min

lub

53°C 10 min

63°C 25 min

73°C 45 min

Fermentacja:

Drożdże Brewferm Blanche 10 dni lub do zaniku zapachu siarki :)

Edytowane przez Łobuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odnośnie doboru chmieli na aromat, to chciałbym trącić 3 grosze wyniesione z single hopów:

- Mosaic - owoce tropikalne kojarzące się z multiwitaminą, dominujący

- Citra - słodkie owoce tropikalne i aromaty kwiatowe, dominujący

- Centennial - orzeźwiający lekki grejfrut, pomelo, średnia intensywność

- Cascade - kwiatowy i lekko owocowy, średnia intensywność

- Simcoe - żywica, las iglasty, orzeźwiający, dominujący

 

czy nie pomyliles simcoe i mosaica. ostatnio oba próbowałem i wydaje mnie się, że jest na odwrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.