Skocz do zawartości

Cicha fermentacja


Rekomendowane odpowiedzi

Czy bezpieczne jest robienie cichej fermentacji(warka 11litrów) w fermentorze 30 litrowym?

 

Teoretycznie nie powino mieć to znaczenia. Powieżchnia styku/ochronna co2 jest taka sama, ale może po prostu zostaw piwo tydzień dłużej na burzliwej i nie rób cichej skoro nie chcesz ryzywkować zakarzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego ma być niebezpieczne?

Wyczytałem, że przelewanie takiej małej warki do 30 L fermentora na cichą, jest dużo bardziej niebezpieczne jak warki 20L. chodzi niby o to , że zostaje w fermentorze dużo tlenu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bezpieczne jest robienie cichej fermentacji(warka 11litrów) w fermentorze 30 litrowym?

 

Teoretycznie nie powino mieć to znaczenia. Powieżchnia styku/ochronna co2 jest taka sama, ale może po prostu zostaw piwo tydzień dłużej na burzliwej i nie rób cichej skoro nie chcesz ryzywkować zakarzenia.

No właśnie zależy mi na cichej. Drożdże US-05 i chciałbym chmielić na zimno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie planujesz odzyskania gęstwy (a to suchary, więc średni sens) to chmiel bez przelewania.

Na moje 35 warek zużyłem pewnie z 12 paczek suchych drożdży, reszta to gęstwy po suchych. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że każde piwo na tych gęstwach było lepsze od piwa na suchych. Więc wg mnie pobieranie gęstwy z suchych, ma jak najbardziej sens, jeśli ktoś planuje kolejną warkę.

 

@poziombro: Jeśli nie bierzesz gęstwy, to też bym sypnął chmielu bez przelewania na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym Piwowarze jest artykuł o zaletach pomijania fermentacji cichej. Polecam!

Czytałem, ale na swoje pytanie nie uzyskałem odpowiedzi. Chodzi mi o to czy 11 litrowa warka na cichej w fermentorze 30 L, "ma większą szansę" złapania infekcji niż warka np. 20 litrowa w takim samym fermentorze?

Poza tym, w tym artykule napisane jest, że przy chmieleniu na zimno cicha jest wskazana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma większą szansę.

A jakiś argument na poparcie tej tezy?

 

Rozumiem, że przyjęło się, że na fermentacje cichą objętość warki ma być podobna do objętości pojemnika. To wywodzi się (o ile mi się dobrze zdaje) jeszcze z winiarstwa, gdzie to ma znaczenie. Wino fermentuje się w balonach, które zwężają się ku górze. Tam faktycznie, im więcej cieczy w balonie, tym mniejsza powierzchnia styku z powietrzem.

 

Ale w przypadku plastikowego wiaderka, gdzie powierzchnia lustra jest mniej więcej stała, nie widzę tej zalety. W takim wiaderku 11L i 25L ma prawie taką samą powierzchnie styku (wiadra się trochę rozszerzają ku górze więc 11L ma nawet trochę mniejszą).

 

Jedyną zaletą większego nastawu w pojemniku widzę w tym, że więcej jest piwa, które ew dofermentuje i wytworzy CO2. Ale imho ta różnica jest zaniedbywalnie mała (bo albo piwo ma jeszcze cukier - to niezależnie od objętości powstanie płaszcz dwutlenku, albo nie powstanie w ogóle)

 

Prosiłbym więc o wskazanie, gdzie się mylę w moim rozumowaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale imho

Ludzie opanujcie się. Akronimy istnieją, ale nasz język ojczysty jest o wiele bogatszy i ciekawszy. Posługiwanie się akronimami staje się już wręcz śmieszne.

Nie chcemy chyba doprowadzić do pisania w ten sposób:

FYI, IIRC, ICOCBW, żyjemy w Polsce.YAFIYGI

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak ma się ta większa ilość powietrza w fermentorze do bezpośredniego kontaktu z piwem, skoro nad lustrem unosi się warstwa CO, oddzielająca nasz złocisty trunek od tego jakże okrutnego powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można do zdezynfekowanego wiadra przed zlaniem piwa wpuścić CO2 z butli, jak ktoś nie posiada butli to zaopatrzyć się w pompkę i naboje.

Co do samego "chmielenia na cichej" to nigdzie chyba nie jest kategorycznie wskazane żeby koniecznie przelać do innego zbiornika w celach chmielenia, jeśli nie planujemy zebrania gęstwy to nie widzę jakoś specjalnie powodów do zabawy w przelewanie, każdy musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie czy warto, jedni będą się upierać że wpływa to na smak(chmielenie na cichej bez zlewania) a inni tego nie wyczują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.