Jump to content
Sign in to follow this  
Bartek Śliwiński

BroBart

Recommended Posts

Od jakiego czasu jestem na forum. Warzę też mniej więcej od pół roku.

Urodziło się już co najmniej 8-10 warek zacieranych. Myślałem, że czegoś się powoli uczę,ale widzę że należy uderzyć się w pierś.

Mam problem z wszelkiej maści chmielami amerykańsko-nowozeladzkimi.

Piwa na nich wychodzą po prostu niesmaczne. Bez względu na mieszankę zawsze piwo smakuje podobnie. Smakuje jakby po prostu miało wadę. Aromat moich rzekomych AIPA nie jest podobny ani trochę do znanych przedstawicieli stylu typu dr.citra czy choćby delikatniejszy acz zacny Pacific Artezana.

Zaznaczę, że piwa niechmielone chmielami "nowofalowymi" piję ze smakiem. Aromatem może też nie grzeszą,ale na pewno nie wyczuwam tego dziwnego smako-aromatu.

Szukałem przyczyny w higienie,ale warunki mam powtarzalne a owa nieprzyjemna "nuta" pojawia się tylko przy chmielach amerykańskich i to przy chmieleniu na zimno.

Czy ktoś miał choć trochę podobny problem? Czy moze zmienić żródło chmielu?

Może ktoś doświadczony chciałby poświęcić podniebienie i powiedzieć w czym tkwi problem. Mogę nawet wysłać butlę żeby tylko się dowiedzieć co robię nie tak.

Darz chmiel!!

'

Nie podałeś żadnych cech wady to ciężko pomóc :)

A gdzie mieszkasz? Może podrzuć jakiemuś sędziemu albo komuś kto potrafi identyfikować wady.

Jak nie masz nikogo w okolicy to możesz mi wysłać.

Nie , że z amerykańskimi konkretnie , tylko z dużą ilością chmielu w ogóle. A skoro amerykańce , to pewnie ich nie oszczędzasz.

Edited by pepek84

Czyli, ze us-05 nie lubią się z moją wodą? Może podejmę próbę uwarzenie AIPA na jakichś innych drożdżach. Przyznam, ze obecnie zlewany alt, na s33, zasypany 100g Sybilli nie ma tego zapachu.

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

Na razie wiadomo tylko tyle o tej wadzie, ze jest. Jaki to zapach, ile od butelkowania minęło? US-05 na początku pachną siarkowodorem (zgniłe jaja), potem zapach zanika.

Problem polega na tym,że nie bardzo potrafię to opisać. Chmielu sypię nie więcej niż 100g zazwyczaj. Trzymam max 4dni. Ostatnio na balkonie,więc w niskiej temperaturze.

Jednak wcześniejsze zamierzone AIPA stąło z chmielem na cichej w 19C. Zaraz po otwarciu butelki zapach był w miarę podobny do jakichś najbardziej żywicznych AIPA,ale dosłownie minute potem stawał się nieprzyjemny. Nie umiem za bardzo oceniac i nzaywać tych zapachów. Raczej operuje pojeciami smaczne, aromatyczne itd.

Jeden z kolegów już zaoferował się przetestować piwo i może coś więcej bedzie wiadomo.

Tak sobie pomyślałem,że wszystkiego te piwa chmielone amerykancami pachną i smakują głównie chmielem. Ale nie aromatem konkretnego chmielu a po prostu zielenina. Tyle,że gorzką zieleniną. Nie mogę zarejestrować ani grama tropikow czy grejpfruta.

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

Edited by Bartek Śliwiński