Skocz do zawartości

AIPA i Black AIPA z ekstraktów


Dulbeb

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Po dość udanej próbie z brewkitu (stout) postanowilem spróbować warzenia z ekstraktów z chmieleniem (na razie nie mam mozliwości zacierania). Chciałbym robić mniejsze warki (po 11L) ale dwie jednoczesnie. Pomysl jest taki żeby zrobić AIPA i Black IPA, potrzebuję tylko pomocy w temacie chmielenia.

 

1. AIPA

To jest piwo na życzenie małżonlki. Bardzo smakuje jej Ciechanowy Grand Prix i w tym kierunku chciałbym kombinować. Baza:

Jasny WES 1,2 kg

Pszeniczny WES 0,5 kg

(co powinno przy 11L dać ok. 12 blg)

 

Sprawdziłem oryginalny przepis na chmielenie, i podzielony na 11L wyglądałoby to tak:

Magnum 60 min, 10g

Columbus 15 min, 10g

Centennial 10 min, 10g

Simcoe 5 min, 10g

Citra 1 min, 10g

na zimno:

Centennial 20g

Amarillo 20g

Simcoe 20g

 

Czy to ma sens, czy powinienem według Was coś pozmieniac, bo nie wiem jak wielkość warki i to że warzę z ekstraktów wpłynie na całokształt. Może coś ująć? Nie chcę przesadzić z goryczką, bo żona odmówi spożycia ;-)

 

 

2. Black IPA

 

Miałem okazję spróbować ostatnio Wild Raven z Thornbridge i piwo rzucilo mnie na kolana. Nie spodziewam się żebym w najbliższym czasie potrafił coś takiego zrobić, ale myślę że ten kierunek jest bardzo interesujący.

 

Baza:

 

Ciemny WES 1,7 kg

Pszeniczny WES 0,5 kg

(co powinno przy 11L dać ok. 15,5 blg)

 

Chmielenie:

No i tu nie wiem. Thornbridge użył podobno Nelson Sauvin, Centennial i Sorachi ale nie udało mi się znaleźć receptury. Ewentualnie mogę nachmielić jak AIPA powyżej, może troszkę mocniej, ale nie wiem czy będzie to pasować do ciemnego? Jak dla mnie mogłoby być (w porównaniu z Grand Prix) mniej cytrusów a więcej żywicy.

Może ktoś się podzieli doświadczeniem?

 

Zastanawiam sie jeszcze czy nie pobawić się przy okazji słodami specjalnymi, karamelowy do AIPA, karamelowy i jęczmień palony do Black IPA (po 100g każdego?). Ale moze na początek to za dużo kombinowania.

 

Długie wyszło, mam nadzieję że ktoś doczyta do końca i coś podpowie :-)

 

Pozdrawiam

Andrzej vel Dulbeb

Edytowane przez Dulbeb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do BIPA zamiast ekstraktu ciemnego lepiej dać jasny i ekstrahować na zimno jakiś palony słód bezłuskowy np. Carafa Special, lub jakis pszeniczny palony. Jak dasz jęczmień palony to Ci wyjdzie American Stout. Co do chmielenia to mi w BIPA fajny efekt dało połączenie Citry i Chinooka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 BLG to trochę za mało, jak na AIPA. 20-litrowe AIPA z ekstraktów mają zazwyczaj w składzie 3x1,7 kg ekstraktu, więc w Twoim przypadku dałbym po prostu połowę tego.

 

Kup w hurtowni niedrogo wiaderko 12,5kg WESa, resztę uzyskasz z namaczania słodów specjalnych. Połowę zeszłego roku poświęciłem na takie eksperymenty, z niezłym skutkiem :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.