Skocz do zawartości

Chmielenie w garnku 10 L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ile więcej chmielu trzeba dodać do nachmielenia ekstraktu 1,7 kg w 4- 5 litrach wody (garnek 9,5L). Docelowa objętość warki 10-11L, 11-12BLG. Z tego co udało mi się wyczytać w sieci wynika że ok. 10 % więcej.

Natomiast z wyliczen BeerSmith ok 50% więcej.

Wyliczenia BeerSmith:

Objęt. pocz.Gotow. - 11L

Wielkość partii - 11L

Chmiel simcoe:

5g - 60min.

8g - 20 min.

27g - 0min

IBU- 30,2

 

Objęt. pocz. gotow.- 5L

wielkość partii - 11L

Chmielenie :

10g - 60 min.

10g - 20 min.

20g - 0 min.

IBU - 29,9

 

Z wyliczeń BeerSmitha wynika, że do uzyskania goryczki na poziomie 30 IBU, trzeba dodać 53% więcej chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ., że w pierwszym przypadku obj. poczat. gotow. masz 11l, a w drugim tylko 5l. Wszystko zależy od objętości i gęstości brzeczki, którą chmielisz.

U mnie w brewtargecie na 5l również potrzeba więcej chmielu na goryczkę niż przy 11l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc wyliczenie na 11L to potrzebuje 13 gram, żeby uzyskać 30 IBU, jeżeli dodam te przyjete 10% chmielu z racji chmielenia w 6 L, to potrzebuję ok.14,5 g chmielu.

Według Beersmitha chmieląć 6L potrzebuję 20 gram chmielu, do uzyskania ok. 30 IBU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę, ale z tymi 10% to chyba chodzi o ekstrakcję goryczki w gęstszych brzeczkach. Na chłopski rozum, jak masz dwa razy większą warkę to musisz dać dwa razy więcej chmielu.

 

No tak, o to chodzi. Problem w tym że czym się kierować, tym że ogólnie jest przyjęte zwiększenie chmielu na goryczke o 10% w gęstszych brzeczkach, czy wyliczeniami BeerSmitha, gdzie wychodzi o 53% więcej chmielu przy gęstszej brzeczki niż przy chmieleniu całej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wzorze na obliczanie goryczki: http://www.piwo.org/topic/2259-obliczanie-goryczki/#entry38401

jest zmienna utylizacja. Przy mocniejszych piwach np. RISach wartość ta się zmniejsza. Około 10% mniej niż w przypadku np. Dry Stouta. Dlatego wtedy lepiej dać trochę chmielu więcej.

Trudno mi odpowiadać, operując na tak małych wartościach. Mi wychodzi 33% mniejsze IBU (z rozcieńczaniem 20 IBU, sprawdź ile chmiel ma alfa-kwasów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem:

Objęt. pocz. gotow.- 5L

wielkość partii - 11L

Chmielenie :

10g - 60 min.

10g - 20 min.

20g - 0 min.

IBU - 29,9

 

Goryczka wyszła znacznie wyższa niż 30 IBU.

Chyba że to jest subiektywne odczucie.

Edytowane przez pziombro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.