Skocz do zawartości

Ocena skladników


Qbasek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mój pierwszy post na forum.

 

Przechodząc do tematu. Pierwszą warkę z brewkita właśnie zlałem na cichą. W oczekiwaniu na garnek do zacierania postanowiłem uwarzyć coś z ekstraktów niechmielonych z chmieleniem w 10l garnku. Pytanie mam takie, czy jest sens warzyć z poniższego zestawu czy lepiej go jakoś zmodyfikować:

 

-1,7 kg pszeniczny płynny ekstrakt słodowy WES

-1,2 kg jasny płynny ekstrakt słodowy WES

-0,5 kg bursztynowy płynny ekstrakt słodowy

-drożdże Fermentis S-33 (jeśli bardzo nie pasują to mam też Fermentis US-05)

-do chmielenia mam dostępne trzy granulaty: Saaz, Triskel, Strisselspalt ( tutaj prosił bym o jakąś podpowiedź , myślałem o użyciu Saaz oraz Strisselspalt + coś na cichą?)

-mam też curacao, skórkę pomarańczy, kolendrę ale nie wiem co i jak najlepiej dodać. Na tę chwilę myślę o 20g skórki pomarańczy i 10g curacao na ostatnie 10min chmielenia.

-Jeśli była by taka potrzeba to mam jeszcze 200g cukru kandyzowanego białego.

-całości chce uzyskać 20l

 

 

Proszę o rady.

Pozdrawiam Kuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to bardziej jest mocniejszy witbier (imperialny witbier),bardziej coś w rodzaju viva la wita niż z Pinty niż saison.

 

 

Czyli zostac przy S-33 (analogicznie do składu pinty)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to bardziej jest mocniejszy witbier (imperialny witbier),bardziej coś w rodzaju viva la wita niż z Pinty niż saison.

 

 

Czyli zostac przy S-33 (analogicznie do składu pinty)?

wybrałbym raczej coś dedykowanego dla witbiera np.brewferm blanche, czy coś z płynnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do powyższych składników dołożyłem 4g swieżo tłuczonej kolendry na ostatnie 5 minut gotowania.No i dodalem cukier kandyzowany. Za waszymi radami zmieniłem drożdże i do fermentora poszły Belgian Ale Yeast WLP550, ładnie zaczeły pracować po około 6h wytwarzając obfitą czape z piany (jakies 15cm). Przez pierwsze 4 dni pracowały w temperaturze 23-24 celcjuszy a teraz piwo ma 19 stopni. Po tygodniu z 13BLG drożdże zeszły do 3BLG jutro jeszcze ponowie pomiar i jesli nic sie nie zmieni to zlewam na 10 dni na cichą. Próbowane dzisiaj zielone piwo smakuje dość wytrawnie, wydaje mi sie że fajnie czuć pomarańcze oraz kolendre.

 

Mam pytanie jak traktować to piwo, tzn ile surowca do refermentacji i jak długo leżakować. Czy potraktować to jak jakies belgijskie Ale, Saison? Czy może nagazować bardziej w kierunku witbiera i cieszyć sie nim juz w maju?

Edytowane przez Qbasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.