Skocz do zawartości

Chmielenie Whirpool


Swiezy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dość często spotykam się na tym forum ze stwierdzeniem "chmiel do whirpoola, chmielenie w whirpoolu" lub coś w tym styu, ktoś mógłby wytłumaczyć o co chodzi ? Czy mówiąc whirpool macie na myśli wprowadzenie w ruch wirowy brzeczki (łyżką cyz czymkolwiek innym) po gotowaniu i wtedy dodawanie chmielu ? Bardzo prosze o wyjasnienie slangu :)

 

Dzieki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że jak chmielisz bezpośrednio (bez żadnych woreczków, skarpet, pończoch czy też starych gaci - po prostu wrzucasz chmiel bezpośrednio do gara) podczas warzenia (nie jest tu istotne w której minucie to robisz), to w brzeczce zostają Ci chmieliny, które musisz jakoś odfiltrować - robisz to właśnie za pomocą whirlpool'a, czyli zrobienia wiru w garze. Wówczas z chmielin zrobi się na środku stożek, a brzeczkę dekantujesz wężykiem do fermentora, zostawiając farfocle w garze.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ThoriN nie mieszaj whirpoola z chmieleniem whirpoolowym. Ty mówisz o whirpoolu, który jest sposobem na oddzielenie chmielu. A chmielenie whirpoolowe polega na sypnięciu chmielu już po wyłaczeniu palnika, albo nawet po lekkim schłodzeniu brzeczki, i trzymania go w brzeczce o określonej temperaturze przez określony czas, a nie od razu schłodzeniu całej brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

ThoriN nie mieszaj whirpoola z chmieleniem whirpoolowym. Ty mówisz o whirpoolu, który jest sposobem na oddzielenie chmielu. A chmielenie whirpoolowe polega na sypnięciu chmielu już po wyłaczeniu palnika, albo nawet po lekkim schłodzeniu brzeczki, i trzymania go w brzeczce o określonej temperaturze przez określony czas, a nie od razu schłodzeniu całej brzeczki.

Wątek stary jak świat ale ja nadal nie wiem czym się różni  chmielenie na  0 od chmielenia  whirpool  to nie to samo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek stary jak świat ale ja nadal nie wiem czym się różni  chmielenie na  0 od chmielenia  whirpool  to nie to samo?

 

Przeca kolega bart3k powiedział wprost:

 

chmielenie whirpoolowe polega na sypnięciu chmielu już po wyłaczeniu palnika

 

Po wyłączeniu palnika czyli po zakończeniu gotowania, czyli na 0' gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to to samo co chmielenie na 0

 

Wysłane za pomocą klapy od sedesu

A zadałeś sobie może trud kliknięcia w link który podałem, czy lepiej poczekać aż tu ktoś łopatologicznie wyjaśni, bo nie chce się tak długiego tekstu czytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przecież to to samo co chmielenie na 0

 

Wysłane za pomocą klapy od sedesu

A zadałeś sobie może trud kliknięcia w link który podałem, czy lepiej poczekać aż tu ktoś łopatologicznie wyjaśni, bo nie chce się tak długiego tekstu czytać?

 

Dzięki, nie zobaczyłem   umknęło mi to  ale już  nadrobiłem zaległości 

 

Przy chmieleniu whirlpool - owym zatrzymujemy chłodzenie przy temperaturze 70-80C i przez pewien czas mieszamy tak aby aromaty z chmielu przeszły do brzeczki

 dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy chmieleniu whirlpool - owym zatrzymujemy chłodzenie przy temperaturze 70-80C i przez pewien czas mieszamy tak aby aromaty z chmielu przeszły do brzeczki

A to nie jest tak, że tylko do tych ~80°C alfakwasy ulegają izomeryzacji i rozpuszczają się w brzeczce a poniżej tej temp. zaczyna tworzyć się zawiesina która z czasem opada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielnie whirpoolowe ma podciągnąć aromat, nie goryczkę. Chodzi właśnie o to, żeby alfakwasy nie ulegały izomeryzacji, a olejki przechodziły do brzeczki i jednocześnie nie odparowywały zbyt intensywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.