Skocz do zawartości

EIPA


bart3q

Rekomendowane odpowiedzi

0.5kg cukru - bez niego wychodzi mi strasznie wysokie blg końcowe

(...)

Planowane 20l 16 blg

 

A wracając do cukru - nie obniży Ci również ekstraktu końcowego wyrażonego jednostkowo, nie ma takiej możliwości. Procentowo - owszem. Jeśli zakładasz że z 15 BLG odfermentuje Ci do 4, to po pobciciu ekstraktu cukrem z 18 odfermentuje również do 4, więc niewiele to zmienia.

 

Przy zakładanej objętości i gęstości nie danie (w pełni fermentowalnego) cukru automatycznie oznacza danie większej ilości słodu - taki skrót myślowy podejrzewam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamsky Zwróc uwagę od kiedy te chmiele są stosowane, oraz na fakt, że piwowarstwo angielskie opierało się głównie na dwóch-trzech odmianach chmielu i sobie doskonale radziło (z czego najczęściej stosowane były chmiele z ogrodów Anglii). Jest może 5% ludzi z branży, którzy z tymi chmielami amerykańskimi eksperymentują żeby pokazać że umieją coś uwarzyć, a niestety reszta (nie tylko w Polsce) pokazuje, że li tylko umią.

Żeby nie było, że jesteś tu jedynym chłopcem do bicia, to "z pewną taką nieśmiałością" wtrącę, że trzymam Twoją stronę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopcem do bicia

Przecież to raczej Bogi próbuję bić tych wszystkich, którzy ośmielają się nie zachowywać uświęconych, XIX-wiecznych reguł warzenia i nazewnictwa piwa.

 

Co do głównego wątku to raczej bym dał mniej chmielu na zimno i goryczką celował w 50-55IBU przy takim ekstrakcie.

EIPA nie jest ekstremalnie chmielone na aromat.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, nie chciałem wywołać aż takiej burzy...

 

Jeszcze nie zakupiłem chmieli, ale postąpię zgodnie z sugestią kolegi Leszcz007 i na goryczkę pójdzie Target w dwóch porcjach - 25g-60' i 10g'-30', później

Fuggle 5,1% ak 20g 10min

EKG 6,4% ak 20g 10min

Fuggle 5,1% ak 15g 0min

EKG 6,4% ak 15g 0min

i Fuggle 5,1% ak 20g na zimno

EKG 6,4% ak 15g na zimno

Do zacierania dorzucę dla koloru jeszcze 70g karmelowego 600

 

BT mi liczy to jako 48 IBU, 20l 16,4 blg oraz 11,3 SRM, czyli mniej więcej w środku stylu. W zależności od wydajności w widełkach blg się zmieszczę.

Odfermentowanie - myślę że poniżej 4 blg uda się zejść.

.Przy zakładanej objętości i gęstości nie danie (w pełni fermentowalnego) cukru automatycznie oznacza danie większej ilości słodu - taki skrót myślowy podejrzewam...

Tak, dokładnie o to mi chodziło. Założyłem objętość i Blg, wyszło mi że odfermentowanie może być zbyt niskie, więc część słodu postanowiłem zastąpić cukrem.

 

Scooby dziękuję za przepis, zasyp jednak dość sporo odbiega od mojej idei. Ale w planie mam na gęstwie zrobić drugie IPA, pójdzie prosto wg Twoich wskazówek, dzięki!

 

Kolego Bogi, specjalnie zaznaczyłem EIPA, ponieważ taka jest nazwa stylu BJCP, oraz często szukając na forum przepisu, ludzie mylą IPA z AIPA. Potrzebowałem głównie porady odnośnie chmielenia, zaznaczenie że chodzi mi o angielską odmianę stylu miało pozwolić uniknąć pomyłek. Rozumiem że denerwuje Cię szał na amerykańskie chmiele. Ale czasem trzeba iść trochę z postępem. Skoro w BJCP, w opisach kategorii konkursowych itp. rozróżnia się dla uniknięcia pomyłek kategorię EIPA, to czy jest to coś złego? Kiedyś nie było innych IPA niż angielskie, i takie doprecyzowanie nie było potrzebne. Świat poszedł do przodu, powstały nowe odmiany chmielu, czy to źle? Uważam że nie. Więc czy warto toczyć spór o jedną literkę?

 

Dzięki za podrzucenie materiałów, przejrzę je jak będę miał chwilkę (dzisiaj już padam na pysk). Pewnie robiłeś już kilka takich "prawdziwych" IPA, lub chociaż się przymierzałeś, mógłbyś podać jakiś przykładowy przepis?

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie chmielenia, pierwszą porcję chmielu (mniejszą, wg źródeł mowa jest o sześciu funtach) dodawano na 20 minut gotowania, w międzyczasie do tego dodawano kolejną porcję (większą, osiem funtów) i to gotowało się 50 minut. Na te chmiele lano kolejną warkę (ale usuwano pierwszą porcję chmielu) i gotowano znów przez 2 godziny. Ówczesne India Pale Ale miały między 15,2-17 blg. Inną metodą było gotowanie chmielu osobno z wodą przez 8 godzin aż do częściowego wyparowania wody.

 

Po fermentacji, która ma trwać minimum 14 dni, piwo przelewano do beczki, gdzie dodawano od pół funta do funta świeżego chmielu (cały czas jest mowa o jednym rodzaju, chodzi naturalnie o EKG), Pan Roberts, który pracował wówczas jako słodownik/browarnik w szkockich browarach, podaje metodę jaką też stosowano, a mianowicie, ten funt chmielu gotowano z nową brzeczką i taki wywar już ostudzony dodawano do beczki. Uważano, że jeśli piwo się wyklarowało i pojawił się osad, można je butelkować i w ogóle nadaje się już do spożycia*. Piwo na eksport jest o 5-6 stopni Plato mocniejsze niż piwo warzone dla potrzeb domowych, praktyką powszechną w pub'ach londyńskich jest mieszanie gotowego IPA z piwami o niższym ekstrakcie. Piwa mające 13,5 blg nie mają prawa być nazywane IPA, choć też takie są na rynku.

 

A dlaczego mylą? Bo trwa ofensywa i AIPA się wciska wszędzie, w efekcie zapominamy, że istnieje India Pale Ale, a niektórzy nawet nie pamiętają jak smakuje prawdziwe.

 

*średnio dawano IPA 18 miesięcy przydatności do spożycia, ale byli rekordziści, którzy po 5 latach od uwarzania, nadal smakowali "sound". Przeprowadzano też eksperymenty i zdarzało się niektóre IPA nie były w stanie przetrwać podróży tam i z powrotem do Indii, przez co je dyskwalifikowane jako IPA.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja bym zwiększył caramel do ok. 10%. Daj też ok. 10% pszenicy prażonej (terrified wheat), 10% cukru trzcinowego I 70% słodu Pale Ale (bez Pils). Na zimno zmniejsz do ok 25 g. Celuj w ok. 15-16 Plato I ok. 40-50 IBU. Zacieranie 66-67°C, 60 min. Na goryczkę daj Bullion. Historycznie Fuggle najbardziej pasuje na chmielenie smakowe/aromat.

 

Scooby, a mógłbyś do tego zaproponować chmielenie?

Bullion nie dostałem, ale kupiłem brewer's gold, niby jest zamiennikiem.

Mam Fuggle 5,1% a-k, Brewer's Gold 8,8% a-k.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BJCP czy CAMRA to są wytyczne, które w jakiś sposób trzeba realizować organizując i biorąc udział w konkursach piw domowych. Dlaczego? Ano dla tego, żeby była jakaś sprawiedliwość i równość

jakim stylem wg BJCP jest Brown Porter? brytyjskim, amerykańskim, kontynentalnym? może chińskim?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz ból tyłka o tego brown portera z kkpd. W takiej ilości to te amerykańskie chmiele były pewnie niewyczuwalne, ciekawe czy jakby poszła tam marynka to byś miał takie same pretensje o nieangielskość tego piwa.

 

Mógłbyś mi nie zaśmiecać tematu? Jeśli chcesz porozmawiać o bjcp to załóż swój o odpowiedniej nazwie.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio popularny tekst w dyskusjach: oskarżasz adwersarza o ból tyłka i automatycznie masz we wszystkim rację, a przeciwnik w dyskusji jest frajerem. Nie trzeba merytorycznych argumentów.

Żegnam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.