Skocz do zawartości

zakwaszanie zacieru


soochy1

Rekomendowane odpowiedzi

Chlorek wapnia minimalnie zakwasza, musiałbyś go dużo dać.

 

To czemu Brewferm sprzedaje to w butelkach po 100 ml i zaleca stosowanie po kilka ml ?

Może dlatego, że chlorku wapnia nie daje się żeby regulować pH tylko żeby zwiększyć ilość wapnia i chlorków w wodzie (wapń potrzebny do prawidłowego działania enzymów i drożdży, gdy jest go za mało mogą pojawić się problemy z klarowaniem a chlorki wpływają na odczuwanie słodowości i pełni piwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zamawiałem razem ze słodami 100ml 14zł może cena i niezbyt konkurencyjna ale licząc że na warkę idzie 10ml to na 10 warek wystarczy ,a za przesyłkę płacić już dodatkowo nie trzeba

dodatkowo jak ktoś kosmetyki robi można używać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób obliczacie ilość kwasu mlekowego potrzebnego do obniżenia pH?

I czy takie paski się nadadzą?

Metodą prób.

Paski nie będą dobre za duża rozbieżność 1-14pH

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jeszcze nie stosowałem ani chlorku, ani gipsu. Kiedy dodajemy te specyfiki? Na samym początku po zasypaniu słodu do wody?

Dokładnie tak dodajemy je do wody przed wsypaniem słodów.

 

 

Wracając do pasków widzę, że byłem wywołany do tablicy ;)O te do pochwyi też jest dobrze. Ogólnie paski z zakresem od 4-7 pH wystarczają. Można też paski nabyć tanio w sklepach zoologicznych z akcesoriami akwariowymi.

 

EDIT: nie ten link ;) Choć jak tak patrzę te są jakieś mniej dokładne niż te co ja miałem. U mnie skala co 0.2 pH a tu co 0,5 pH... ale co zrobić ewentulanie poszukać po akwarystycznych.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak dodajemy je do wody przed wsypaniem słodów.

 

tutaj coder pisze, że gips się słabo rozpuszcza w czystej wodzie a wikipedia twierdzi, że jeszcze gorzej w ciepłej

idąc tym tropem czy nie powinno się wrzucać gipsu po zasypaniu słodu do wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Czy kwas mlekowy trzeba rozcieńczyć przed dodaniem do zacieru czy właśnie w zacierze się rozcieńczy ? Jakie ilości mniej więcej się stosuje ? Ok. 10 ml na docelową warkę 20 l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozcieńcza się, a ilość użytego kwasu zależy od pH jaki masz oraz pH do jakiego dążysz. U mnie do zacieru nie dodaję kwasu bo ładnie ustawia mi się sam na dobrym poziomie, natomiast do wody do wysładzania idzie 5-6 ml na 18-20 litrów w zależności od zmian w wodzie. I tak i siak trzeba kupić paski pH i robić pomiar co 2,3 ml kwasu aż do odpowiedniego poziomu jaki chcesz osiągnąć potem po kilku już modyfikacjach będziesz lał już na oko.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Undeath . Nie oczekiwałem odpowiedzi o konkretną ilość - raczej na zasadzie czy ok. 10 ml / warkę 20 l czy 1 litra ;) ( żartuję )

 

Czy jest jakaś optymalna wartość pH dla zacieru czy zależy od stylu piwa ? To samo pytanie jeśli chodzi o wodę do wysładzania .

 

Zamówiłem elektroniczny miernik pH z możliwością kalibracji i z Automatyczną Kompensacją Temperatury . Na paskach sprawdzę czy ma sens czy dać psu do zabawy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quentin w wiki masz wszystko napisane: http://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_sk%C5%82adu_wody Ja staram się nie schodzić poniżej pH 5,3, natomiast wodę do wysładzania ustawiam na poziomie 5,3-5,4 pH.

 

Te elektroniczne mierniki trzeba co jakiś czas kalibrować niestety, bo będą przekłamywać pomiar, ale kto co lubi. Mi tam paski odpowiadają kupiłem słynne już do pochwy i jeszcze paczki do tej pory nie skończyłem, choć nie oszczędzam ich. Teraz co powiem czas tylko kontroluje wodę i zacier czy wszystko jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działa ten link , ale wiem o co chodzi bo czytałem już o tym http://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_sk%C5%82adu_wody . Jest tam to dość mocno fachowo opisane . Liczyłem na uproszczenie , bo jak sam napisałeś "potem po kilku już modyfikacjach będziesz lał już na oko " :)

Edytowane przez Quentin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Hejka,

odkopię temat, żeby nie zakładać nowego.

Na allegro nie widzę kwasu spożywczego. A, że myślę o zakwaszaniu zacieru i wody oraz o użyciu kwasu do czyszczenia sprzętu, pytanie jest czy użylibyście wersji rolniczej do celów spożywczych?

http://allegro.pl/galvet-kwas-mlekowy-50-jasny-zakwaszacz-5-kg-i5631370284.html

 

za te cenę mam 6x mniej w TB, więc kusi.

może ktoś zna różnice w sposobie wytwarzania i pokusi się o komentarz?

dzięki

 

EDIT:

sorry, ale zawineło mi się ograniczenie do kategorii ogrodowej. dlatego nie mogłem znaleźć spożywczego. ale pytanie pozostawiam - z czystej ciekawości

Edytowane przez Pun kOmora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

odkopię temat, żeby nie zakładać nowego.

Na allegro nie widzę kwasu spożywczego. A, że myślę o zakwaszaniu zacieru i wody oraz o użyciu kwasu do czyszczenia sprzętu, pytanie jest czy użylibyście wersji rolniczej do celów spożywczych?

http://allegro.pl/galvet-kwas-mlekowy-50-jasny-zakwaszacz-5-kg-i5631370284.html

 

za te cenę mam 6x mniej w TB, więc kusi.

może ktoś zna różnice w sposobie wytwarzania i pokusi się o komentarz?

dzięki

 

EDIT:

sorry, ale zawineło mi się ograniczenie do kategorii ogrodowej. dlatego nie mogłem znaleźć spożywczego. ale pytanie pozostawiam - z czystej ciekawości

Tylko po co Ci 5L? :D Będzie strasznie nieporęczny.

Ja w sklepie chemicznym kupiłem 1L fosforowego 85% za ok. 25zł - litr to i tak za dużo jak na potrzeby piwowarskie (zważywszy na fakt, że do przeciętnej jasnej warki dodaję ok. 8ml).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co Ci 5L? :D Będzie strasznie nieporęczny.

Tak jak pisałem - również do czyszczenia. Jeśli dobrze się orientuje to do pełnego wody fementatora muszę dodać ok. 350ml 80% (1%), więc litr mi wyjdzie już przy trzech wiadrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.