Skocz do zawartości

Kormoran Witbier - podrabiamy


mamdobreklapki

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Kosztowałem kilka piw z pszenicą - wszystkie kojarzę z ciężkimi nutami bananów, goździków ...

 

Te nuty pochodzą od dedykowanych drożdży do piw pszenicznych w stylu niemieckim. Do Witbiera używa się innych drożdży stąd tych aromatów nie znalazłeś w Kormoranie. Poczytaj trochę o stylach - pszenice są różne i każda smakuje całkowicie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co według Ciebie oznacza "mało pszeniczne"?

 

Mało goździkowo bananowo miodowe. Dużo lżejsze nuty.

 

Tak właśnie myślałem, dlatego spytałem. Ale sprawę wyjasnili już przedmówcy. Możesz dać 100% pszenicy i nic z tych nut nie będziesz miał, jeśli nie użyjesz weizenowych drożdzy. A drożdze weizenowe a witbierowe to są zupełnie inne światy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie:

 

Wita teraz warzę podobnie - 50% pilzneńskiego, 50% pszenicy w różnych postaciach (niesłodowanej)

 
Można dać tylko pszenice w postaci niesłodowanej ? tj 50% pilzneńskiego i 50% płatków ?
 

 

I takie coś ukulałem:


Słody:

Pilzneński 2,0kg

Pszeniczny 0,5kg

Płatki pszenne błyskawiczne 1,0kg

Płatki owsiane błyskawiczne 0,5kg

 

Chmiele:

Mandarina Bavaria 

 

Drożdże:

Brewferm Blanche


Dodatki:

Kolendra 10g

Suszona skórka pomarańczy 25g

Curacao 10g

Pół torebki herbaty z rumianka


Zacieranie:

50°C 30 min
66°C 80 min
72°C  (do negatywnej próby jodowej)
78°C 5 min
 

Chmielenie:

Mandarina Bavaria  15g - 60 minut

Mandarina Bavaria  15g - 10 minut
Kolendra 10g - 5 minut
Skórka suszonej pomarańczy 25g - 5 minut

Curacao 10g - 5 minut
Pół torebki herbaty z rumianka - 5 minut

Co sądzicie ? Liczę na lekkie orzeźwiające i cytrusowe piwo :)
Myślę żeby jeszcze dorzucić więcej chmielu na goryczkę.

Edytowane przez Brunow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o wicie na wiki. Co do zasady w witbierze pszenica jest niesłodowana, więc płatki będą spoko. Sam dałem 50:50 słód pszeniczny płatki.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dać teoretycznie cokolwiek, ale pytanie brzmi, czy chcesz uzyskać witbiera. Żeby go uzyskać, musisz stosować się do opisu stylu. Zacznij od BJCP 2008: http://www.wiki.piwo.org/Witbier

 

potem możesz sięgnąć do późniejszych, albo do którejś książki/artykułu o warzeniu piw belgijskich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, finalny przepis wygląda tak:
 

Słody:

Pilzneński 2,5kg

Płatki pszenne błyskawiczne 2,25kg

Płatki owsiane błyskawiczne 0,25kg

 

Chmiele:

Mandarina Bavaria 

 

Drożdże:

Brewferm Blanche


Dodatki:

Kolendra indyjska 10g

Suszona skórka pomarańczy 25g

Curacao 10g

Pół torebki herbaty z rumianka


Zacieranie:

55oC - 20 minut

67oC - 75 minut

71oC - 20 minut

76oC - 0 minut

 

Chmielenie i dodatki:

Mandarina Bavaria  15g - 60 minut

Mandarina Bavaria  15g - 10 minut
Kolendra 10g - 5 minut
Skórka suszonej pomarańczy 25g - 5 minut

Curacao 10g - 5 minut
Pół torebki herbaty z rumianka - 5 minut

 

Fermentacja:
Burzliwa 20oC

 

 

wg. Brewness 12oBLG, 4SRM i 23IBU ( już ponad, ale chmielu nigdy za dużo:) )
Liczę, że wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fermentacja:

Burzliwa 20oC[/size][/font][/color]

 

Ja na tych drożdżach fermentowalem w 22-23, na forum pisali że w niższych zakresach drożdże te dają sporą ilość siarki. Mi dały bardzo delikatny profil. Weź to pod uwagę, doczytaj o tych drożdżach.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Breferm Blanche fermentowałem dwa piwa. Witbiera w 19C i wyprodukowały sporo siarkowodoru, trzeba było poczekać ok. miesiąca po butelkowaniu żeby piwo było smaczne ale po tym czasie było ok. Potem na gęstwie fermentowałem White IPA w 20-21 C i tu już byłem bardzo zadowolony. Siarkowodoru brak i fajny profil. Nie wiem czy to była kwestia temperatury trochę wyższej czy tego, że jednak to była gęstwa w drugim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mi dały bardzo delikatny profil. Weź to pod uwagę, doczytaj o tych drożdżach.
 

Własnie piję Miłosława Witbier - i dużo bardziej mi przypomina piwa pszeniczne, Kormoran mi bardzo smakował, Miłosław już dużo mniej.
Nie jestem w stanie określić jaka jest różnica między nimi, Miłosław ma cięższe nuty, miodowe, a kwaśność jakby nie jest tak cytrusowa, bardziej przypomina skórkę z chleba i wyczuwam nuty metaliczne ?

Jeśli to wszystko zależy od drożdży, to co poza tymi Brewferm Blanche polecacie ?

 
Gozdawa Classic Belgian Witbier

BELGIAN WIT M21 Mangrove Jack's

Fermentum Mobile - FM20 Białe walonki

 

Teraz się zastanawiam, czy w ogóle uda mi się uzyskać coś takiego jak owy Kormoran :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Miłosławiu pomarańcza psuje odbiór, jest nieprzyjemna, taka sztuczna i mdła. Tam są chyba jakieś aromaty w składzie, więc nic dziwnego.

 

Jeśli chodzi o drożdże to z wymienionych oczywiście Białe Walonki. Tylko starter obowiązkowo. Ciężko o naprawdę solidne suche drożdże do wita, a Walonki to klasyka, której trudno cokolwiek zarzucić. Oprócz tego załatw sobie naprawdę kolendrę indyjską, bo zwykła nie ma do niej podjazdu i wprowadza selerowe posmaki. Z tymi pomarańczami to też temat rzeka. Ja teraz dawałem tylko świeże skórki, bez żadnych curacao i efekt bardzo dobry, ale pijałem wity na samych curacao, którym też nie można było nic zarzucić. Ogólnie o witach można dyskutowac długo. Niby wąski i jednoznaczny styl, ale można go ugryźć na kilka sposóbów.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodałem do ostatniej warki 200g świeżo startej skórki pomarańczy (łącznie chyba 11 sztuk poszło) i przez całą fermentację w pokoju czuć pomarańcze, aż się bałem, że przesadziłem ale teraz zaczynam mieć obawy w drugą stronę bo aromat bardzo szybko zaczął uciekać a piwo jeszcze nawet w butelkach nie jest. Dodałem też 20g kolendry indyjskiej i świetnie trafiłem z jej ilością (na 28l), więcej to marynata mniej za słabo wyczuwalna. Generalnie kierowałem się recepturą Codera, kminku też dałem z 1g. Drożdże niestety brewfermy ale walonki już czekają w lodówce na kolejnego wita (i mieszadło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem ostatnio 72g skórki (w tym 12g z cytryny) i przy rozlewie balans był idealny. Zobaczymy co będzie po nagazowaniu. Trzeba pamiętać, że w wicie tez nie chodzi o to, żeby przykryć wszystko potężną pomarańczą, tylko żeby uzyskać dobry balans pomarańczy, kolendry, lekkich drożdżowych fenoli i pszenicznej podbudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Właśnie otworzyłem pierwszą butelkę witka zrobionego na podstawie informacji wygrzebanych z tego tematu.

 

Zasyp:

2,5 pilzneński

2,4 płatki pszeniczne

(płatki kleikowane, zacieranie - 66 st - 70 minut, 72 stopnie - 15 minut)

 

Chmiel:

Mandarina Bavaria - 15g na 55' i 15g na 15'

 

Dodatki (wrzucone na ok. 15 minut przed końcem gotowania)

kolendra (zwykła, za późno zacząłem szukać i indyjskiej nie dostałem) - 15g

curacao - 20g

świeża skórka słodkiej pomarańczy (zist) - 90g

świeża skórka cytryny (zist) - 25g

pół torebki rumianku

 

Drożdże - Wyeast 3463 Forbidden Fruit

 

Fermentacja 2 tyg., bez cichej. Z 12 blg zeszło do trochę poniżej 3.

Do butelek finalnie trafiło ok. 20l piwa. Bałem się że dałem trochę za dużo skórki pomarańczy, ale jednak nie. Jak dla mnie jest idealnie i piwo ogólnie wyszło bardzo smaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.