Skocz do zawartości

Technika produkcji: 23l + 4l [zdjęcia z warzenia]


hopek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Po kilkunastu warkach zamierzam wzbogacić swoje piwowarskie doświadczenia. Rozważam ostatnio następujący schemat produkcji piwa na standardowym garnku 30l:

  1. zacieranie gęstego zacieru "po brzegi",

  2. filtracja - odprowadzenie pierwszego, najbardziej gęstego filtratu w ilości 5l, wysładzanie reszty do osobnego naczynia do uzyskania standardowej objętości rzędu ok. 25l,

  3. gotowanie/chmielenie mikro warki do uzyskania 4l i standardowej warki,

  4. chłodzenie i zadanie drożdży do gąsiorka 5l i fermentora 30l.

Stosując taki schemat chcę oczywiście uzyskać pełnowymiarową warkę o zakładanym stężeniu 11-14 blg oraz mocną brzeczkę o stężeniu w zależności ile sypnąłbym słodu. Na pierwszy strzał chciałbym przetestować to na następujących piwkach: pale ale + iipa (cel: 20blg). Schemat pozwala na stosowanie różnego chmielenia oraz różnych drożdży. Zaletą jest uzyskanie dwóch różnych piwek przy nieznacznie większej pracochłonności.

 

Jednak pojawia się kilka pytań i niejasności.

Kluczowe: ile słodu zatrzeć aby uzyskać (po gotowaniu) 4l brzeczki 20 blg oraz powiedzmy 23l brzeczki o stężeniu 12 blg?

Jaki stosunek wody do słodu? Trudno mi to oszacować, myślę, że doświadczeni piwowarzy podzielą się swoimi przemyśleniami różnymi niż: "to zależy od xyz".

 

W przyszłości jeśli sposób zda egzamin chciałbym spróbować wyprodukować stouta oraz RISa. Butelkowanie mikro warki oczywiście w bączki 0,33.

 

Chętnie porozmawiam z osobami, które już coś takiego próbowali. Zapraszam do dyskusji.

 

 

AKTUALIZACJA 13.04.2014

 

Wczoraj wykonałem powyższy plan. Poniżej przedstawię relację z przebiegu działania wraz z kilkoma fotografiami.

 

Zasyp jaki zastosowałem był następujący (Strzegom):

5kg pale ale

0,6kg bursztynowy

0,5kg pszeniczny

0,5kg monachijski I

0,4kg karmelowy 150

 

Zacieranie w 21l wody prawie pod sam brzeg garnka. Temperatura zacierania to początkowo 62 st C. Wolno podgrzewając po 45' dobiłem do 72 st C i pozostawiłem na 15'. Na końcu mash out 77 st C 10'.

 

 

zacieranie

 

Do zacierania poszło jakieś 7g gipsu piwowarskiego. Wcześniej przygotowałem wodę filtrując ją przez filtr do wody (z relacji osoby pracującej w wodociągach taki filtr podobno zmiękcza wodę nawet do 50%).

 

zmiękczanie wody (1)

zmiękczanie wody (2)

 

Filtracja odbyła się bez problemów, Spuściłem jakieś 5l filtratu o gęstości ponad 18blg, czyli mniej więcej tyle ile chciałem osiągnąć. Byłem nieco rozczarowany kolorem, liczyłem że będzie jaśniejszy, wyszedł brown.

 

5l filtratu

brzeczka przednia IIPA

 

Pozostała brzeczka przednia poleciała po sam brzeg do garnka. Miała gęstość rzędu nieco ponad 12blg. Czyli po gotowaniu powinna mieć jakieś 14blg czyli nie bitter a IPA. Stąd zapadła decyzja aby przychmielić więcej na goryczkę Magnumem. Niestety zostało mi jedynie 24g szyszki.

 

brzeczka przednia english bitter

 

Chmielenie 23l było następujące:

 

24g Magnum szyszka 60'

15g English Golding 15'

15g English Golding 10'

15g English Golding 6'

15g English Golding 1'

+ nieco mchu irlandzkiego na 15'

 

Do 5l Imperial IPA zastosowałem analogiczne chmielenie:

5g Simcoe 60'

5g Simcoe 15'

5g Mosaic 10'

5g Mosaic 6'

5g Mosaic 1'

+ nieco mchu irlandzkiego na 15'

 

 

warzenie IIPA

 

Do obu piw planuję chmielenie na zimno. Do English IPA pójdzie English Golding 40g, a do IIPA 10g Willamette + 10g Cascade.

 

Z racji rozbicia probówki nie chciało mi się bawić w mierzenie ekstraktu po chmieleniu. Szacuję więc, że warka 23l ma 14blg a warka 4l 20blg. Do 23l zadałem nawodnione S-04, do 4l poszła cała saszetka nawodnionych US-05. Temp. zadania drożdży poniżej 20 st. C. Temp. pomieszczenia, w którym odbywa się fermentacja 17 st. C.

Edytowane przez joker0skater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na standardowym garnku 30l uzyskiwałem warki 26l bez większego problemu.

Standardowo 17l wody do zacierania, zaciernie na gazie sterowane temperaturowo. Potem wysładzanie i to już różnie, ale nie mniej niż 24l wody (podgrzewanej do 78 stopni) - kontorolowanie ballingomierzem do 4-5 Blg. (Rekod to 27l wody - wtedy warka wyszła po brzeg fermentora, na szczęście był to lager więc piany nie było zbyt wiele).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziajl czytaj ze zrozumieniem, nie chodzi o zrobienie jak najwięcej piwa a o zrobienie "za jednym zamachem" dwóch różnych piw.

Jest to oczywiście jak najbardziej wykonalne. Co do ilości to ja bym zaczął od sprawdzenia w jakimś programie (typu beersmith,brewtarget) ile słodu potrzebujesz dla uzyskania tych 4L piwa o BLG 20. I o mniej-więcej o tyle powiększyłbym zasyp (głównie słodem podstawowym). W praktyce może być potrzebne troszkę mniejszy dodatek słodów niż wynikałoby to z obliczeń ale ile mniej? do tego musisz dojść samemu bo nikt raczej nie zna Twojej wydajności. Dalej, co do stosunku woda/słód to myślę, że nadmierne zagęszczenie nie ma zbyt dużego sensu. Im gęściejszy zacier tym niższa wydajność całego procesu. Jeśli chcesz brzeczkę przednią o BLG ~18 (po godzinie gotowania będziesz mieć 20) to spokojnie wystarczy Ci 3,0L / kg myślę, że nawet więcej. Ale to również zależy od wydajności Twojej warzelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tak zrobić. Nie widzę żadnych przeszkód, to właśnie jest fajne w piwowarstwie domowym że można kombinować :P. W najgorszym wypadku zmarnujesz 4l piwa, wielki mi rzeczy, ale nauczysz się czegoś nowego. Do tej pory zmarnowałem więcej i nic się nie stało.

Co do wyliczania, to tutaj może być problem, szczególnie jeżeli chodzi o kolor. Wrzuć wszystko do programu i testuj, ciężko powiedzieć ile więcej słodu musisz dodać. Sprawdzaj gęstość przy wysładzaniu lżejszej brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy, sam teraz zacząłem się zastanawiać czy nie spróbować tak zrobić :)

Tylko jak zaczniesz gotować 5l to odparuje Ci z 1l, pewnie co najmniej 0,5l litra zostanie w osadach, plus 0,5l z drożdżami przy rozlewie, co da max 3l piwa, trochę mało, zwłaszcza jeśli chodzi o piwo do długiego leżakowania, ja bym pewnie tak robił żeby co najmniej te 5l piwa mocnego otrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malinowy Jęczmień no faktycznie sposób sprawdzenia ilości słodu bardzo prosty, dzięki. Wydajność to około 23l gotowego piwa 12blg dla 5kg słodu.

 

Keleris no jakoś nie widzę możliwości zmarnowania tych 4l, najwyżej się wleje i zagotuje wszystko razem jeśli parametry nie będą zadowalające.

 

kantor oczywiście w teoretycznie to ująłem, spróbuję uzyskać 4l brzeczki nastawnej. Mam gąsiorek o objętości 5l więc więcej nie mogę ze względu na pianę przy fermentacji. 0,5l w osadach po chmieleniu? Nie możliwe, jakieś 200ml zostaje mi po warce pełnowymiarowej bo dokładnie filtruję potem zawijam w gazę i skręcając wyciskam możliwie dużo. Jakieś 300ml przy delikatnym i precyzyjnym zlewaniu na cichą. Więc optymistycznie zakładam, że uzyskam 3,5l mikro warki. Mimo wszystko uważam, że doświadczenie warte sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A więc zakupy zrobione, paczka przyszła i w sobotę biorę się za warzenie w ww schemacie. Planuję dwie następujące warki:

1) 23l - english bitter (w zależności od gęstości) chmielone na goryczkę simcoe/mosaic, a na smak i aromat english golding;

2) 4l - IIPA 20blg chmielone obficie simcoe, mosaic, willamette, cascade;

Zasyp będzie następujący (Strzegom):

6kg pilzneński,

0,5kg monachijski I,

0,5kg pszeniczny,

0,6kg bursztynowy,

0,4kg karmelowy 150.

Wody do zacierania po brzeg. Garnek 30l więc nie wiem ile mi się uda jej nalać.

Zacieranie na słodko: 15' 62 st. C, 45'-60' 72 st. C, mash out.

Fermentacja 23l - S-04; 4L - US-05.

 

I tutaj potrzebuję jeszcze jednej wskazówki od kolegów piwowarów. Wydajność mam rzędu 60% (12blg 23l piwa dla 5kg zasypu), ale w tym przypadku trudno przewidzieć jak będzie. Z moich rachunków wychodzi, że powinienem otrzymać jakieś 23l o gęstości 11,5blg oraz 4l o zamierzonej gęstości 20blg. Czy ktoś z Was mógłby poświęcić chwilę i sprawdzić te szacunkowe wyniki? Pozwoli mi to na bardziej optymalny dobór masy zasypu co z kolei przełoży się na zbliżenie do oczekiwanych gęstości obu warek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4l 20°P zawiera tyle samo ekstraktu co mniej więcej 7l 11,5°P czyli 4l 20°P+23l 11,5°P odpowiada zacieraniu 30l o ekstrakcie 11,5°P. W takiej ilości jest 3,6kg ekstraktu. Przy wydajności 60% zasyp powinien wynosić 6kg.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.