Skocz do zawartości

Piwowarów nocne rozmowy


dori

Rekomendowane odpowiedzi

A ja dziś warzyłem pierwszego dolniaka w uBrowarze Staśka. :D

Dotychczas wszystkie moje dolniaki warzyłem u Infama, ale dzięki mrozom na zewnątrz, temperatura w piwnicy u mnie w bloku spadła mi do ok 12-13°C i żal tego było nie wykorzystać...

Tak więc ok 24l koźlaka parę minut temu zadałem drożdżami i zwiozłem do piwnicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziś warzyłem pierwszego dolniaka w uBrowarze Staśka. :D

Dotychczas wszystkie moje dolniaki warzyłem u Infama, ale dzięki mrozom na zewnątrz, temperatura w piwnicy u mnie w bloku spadła mi do ok 12-13°C i żal tego było nie wykorzystać...

Tak więc ok 24l koźlaka parę minut temu zadałem drożdżami i zwiozłem do piwnicy...

Gratuluję. Moja piwnica ma dobrą temperaturę, a ja tego nie wykorzystuję, aż mi wstyd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Co prawda już nie noc ale dołączę się do rozmowy :D U mnie w korytarzu piwnicy po uchyleniu okienka temperatura spada dość znacznie. Gdy otworzę drzwi piwnicy na korytarz tem. w piwnicy przy podłodze spada do 13-12°C więc jest możliwość na fermentować lagery w górnej granicy temperatur. Planuję zrobić nadmuch do piwnicy i powinno być dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w piwnicy na budowie niestety po mrozach temp spadła do -5°C. Na szczęście w grudniu ukończyłem piwnicę na leżakowanie trunków (piwnica od wewnątrz oddzielona od ciepłych części budynku 10cm styropianem) i teraz mam tam 7-9°C przy delikatnym ogrzewaniu. Konstrukcja piwnicy powinna pozwolić na max temp latem 14-15°C.

 

http://winnicawegrow.pl/foto/20091221_zima/Data/page.htm?0,0

Edytowane przez Wesoly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

U mnie w korytarzu piwnicy po uchyleniu okienka temperatura spada dość znacznie. Gdy otworzę drzwi piwnicy na korytarz tem. w piwnicy przy podłodze spada do 13-12°C

Ja nie mam okienka, a żeby przewietrzyć to muszę otworzyć drzwi do garażu i do piwnicy. Odległość pomiędzy nimi to jakieś 20m zakręconego korytarza, ale wczoraj w ciągu 10 minut takiej operacji spadła do ok 10°C.

No, tylko, że nie mogę mieć tych drzwi cały czas otwartych.

Przed chwilą sprawdziłem (termometr na fermentorze) i jest ok 11°C. Czyli moje wczorajsze wietrzenie trochę dało. :D

 

Jeszcze nie robiłem Dolniaka,a w piwnicy mam teraz 8-10°C(leżakownia), czy to wystarczy ?

Znaczy czy nie za zimno? Teoretycznie drożdże dolnej fermentacji mają zakres od ok 9-10°C, ale w 8°C też powinny dać radę. Najwyżej trochę dłużej będą fermentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie drożdże dolnej fermentacji mają zakres od ok 9-10°C, ale w 8°C też powinny dać radę. Najwyżej trochę dłużej będą fermentować.

Strona internetowa firmy Fermentis twierdzi że temp na ich lagery s-23 i w34/70 jest 9-15°C, idealnie 12°C. Mają nawet stronę po polsku:

http://www.fermentis.com/FO/pdf/HB/PL/Saflager_%20S-23polskiHB.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wyjechałem na weekend i od piątku nie paliłem, w CO. Wczoraj wieczorkiem jak wróciłem do domu miałem 11, 5 °C ciekawe jak to wpłynie na moje Pszeniczne Hefe-Weizen, które sobie fermentowało na burzliwej. Powinno byc18 -19 °C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takie sytuacje (wachania niskich temperatur vs fermentacja górna) myślałem o takim sprzęcie:

TERMOSTAT i PRZEWÓD GRZEJNY.

Zastanawiam się tylko czy 15W wystarczy (są też kable o większej mocy). Oczywiście zbiornik fermentacyjny powinien stać w jakimś pudle kartonowym (wyścielonym styropianem). Termostat z kablem grzejnym powinien w niskich temperaturach (piwnica) utrzymać odpowiednią do fermentacji górnej temperaturę. Pisze, że utrzymuje temp. z dokładnością do +/- 0,2 stopnia.

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takie sytuacje (wachania niskich temperatur vs fermentacja górna) myślałem o takim sprzęcie:

TERMOSTAT i PRZEWÓD GRZEJNY.

Zastanawiam się tylko czy 15W wystarczy (są też kable o większej mocy). Oczywiście zbiornik fermentacyjny powinien stać w jakimś pudle kartonowym (ewentualnie wyścielonym styropianem). Termostat z kablem grzejnym powinien w niskich temperaturach (piwnica) utrzymać odpowiednią do fermentacji górnej temperaturę. Pisze, że utrzymuje temp. z dokładnością do +/- 0,2 stopnia.

Powinno działać. Ja mam RT-2C i przewód 80W. 80W to zdecydowanie za dużo, myslę, że 15W starczy w zupełności. Ten kontroler RT-2 ma 2 wady: działa od 15* w górę (nie nada się do lagerów) i nie pokazuje temperatury - nie da się go użyć jako termometru.

 

Hasintus ostatnio kupił na allegro jakiś fajny kontroler grzejąco-chłodzący w dobrej cenie (70 zł?), tylko bez obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"kontroler grzejąco-chłodzący" :):(:D ????

To by było coś !!!!

Ten patent z kablem grzejnym wymyśliłem bo prościej mi ustawić "kadzie fermentacyjne" w pomieszczeniu gdzie mam troszkę zimniej, a chcę zacząć od piw górnej fermentacji.

Ale coś co da radę jeszcze chłodzić ... :lol: bomba.

Jak się da to prosze o namair na ten hardware.

A do pokazania temperatury są w Castoramie termometry z czujnikiem na kabelku (od ok 25 zł)

np takie jak TEN i jeden z sondą (ok 15 cm) za ok 50zł podobny do TEGO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"kontroler grzejąco-chłodzący" :lol::(:D ????

To by było coś !!!!

No, to standard, jest tylko mały szkopuł: potrzebna jest do kompletu lodówka :)

Kontroler ma 2 gniazdka: do chłodzącego podłaczasz kabel lodówki, do grzejącego kabel grzewczy, czujnik przyklejasz do fermentora i już, utrzyma temperature do 1°C.

 

Powinny być jeszcze gdzieś na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel przetapia styropian, więc trzeba go czymś odizolować, ja go zaszyłem zszywkami w agrowłókninie ogrodniczej. A ostatnio dowiedziałm się, że lepiej grzać fermentor niesymetrycznie, więc wpycham cały kabel do pudła z jednej strony fermentora.

O, ciekawe. A dlaczego lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"kontroler grzejąco-chłodzący" ;):D:D ????

To by było coś !!!!

Ten patent z kablem grzejnym wymyśliłem bo prościej mi ustawić "kadzie fermentacyjne" w pomieszczeniu gdzie mam troszkę zimniej, a chcę zacząć od piw górnej fermentacji.

Ale coś co da radę jeszcze chłodzić ... ;) bomba.

Jak się da to prosze o namair na ten hardware.

A do pokazania temperatury są w Castoramie termometry z czujnikiem na kabelku (od ok 25 zł)

np takie jak TEN i jeden z sondą (ok 15 cm) za ok 50zł podobny do TEGO

temat mam opanowany http://www.piwo.org/forum/p30711-18-11-2009-16-56-14.html#p30711

w garażu temperatura -5°C przy obecnym mrozie /-16°C / w "trumnie mam ustawione +10°C i tak też cały czas stabilnie temp. trzyma.

przewód grzewczy akwarystyczny ok. 50W /ale miałem taki 15-20W i też trzymało temperaturę bez problemów, zerwałem niestety przy wyciąganiu kega i musiałem zmienić/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna "trumna"... mi starczy samo grzanie... dam izolację ze styropianu 2cm w pudle kartonowym i powinno starczyć.

Jak będzie za ciepło to temperaturka sama spadnie. Jak za zimno: termostat/kabel.

Aż tak izolować nie mam potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.