Skocz do zawartości

Ryżowy dolniak


cml

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że lager w naszym browarze to dosyć czasochłonna inwestycja i blokowanie sprzętu prośba do piwowarów, którzy próbowali Tyskie Ryżowe o sugestie jak wg nich mogłaby wyglądać receptura na zbliżone piwo - nie chcemy już strzelać kulą w płot :)

Alkohol: 4,5%, 11blg.

Ja myślę czymś takim:

- pilzneński 70%

- płatki ryżowe błysk. 24%

- kukurydza (?) 6%

 

Odczytuję ten styl jako standard american lager.

Chmiele ?

Drożdże ? S-23 / W3470?

 

Serdeczna prośba do dyskutantów o niepodnoszenie tematu "koncerniaków" ani pytań w stylu "dlaczego ty to robisz" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast płatków stosowaliśmy ryż biały długoziarnisty, podczas kleikowania zmiksowany blenderem. Praktycznie bezproblemowa filtracja. Chmieliliśmy niemieckimi chmielami. Możemy odszukać recepturę w zapiskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiele ?

był tam sorachi ace.

Ja dałbym głowę że tam była dobra kolendra indyjska, niewielka ilość - piłem piwo Indus Pride, lager aromatyzowany kolendrą i miał dokładnie tą nutę co Ryżowe tylko mocniejszą. Wcześniej też myślałem że to chmiel amerykański, może to jednak chmiel??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem o niemieckich chmielach (mittelfruh) - recepturę poproszę :)

Obiecana receptura Nasz Warka 125 warzona 09.03.2013

Plizneński Optima 3,2 kg

Carapils 0,4 kg

Ryż biały długoziarnisty 1,0 kg

Ryż kleikowany z dodatkiem termostabilnej alfa-amylazy i zmiksowany blenderem czas ok 40min

dodanie reszty, ustabilizowanie temp. na 62 - 30 min, 72 - 30, 78 - 5 min.

Marynka (8,5aa) 30g na 60 min, Perle (6,0aa) 15g - 15min. Hallertau Mittelfrüh (4,0aa) na studzenie.

drożdże gęstwa S-23

Wybicie i gęstość nie zapisane w notatkach.

Piwo wyszło bardzo jasne w sumie nie złe, ale bez rewelacji, nie weszło na stałe do naszej "oferty".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anmar - kleikowany w jakiej temperaturze? Czy po prostu rozgotowywany przez 40 min. W jakim celu zmiksowany blenderem - czy rozgotowanie nie wystarczy?

 

planuję ryżowego górniaka, jednak posiadam tylko drożdże odłożone na czarną godzinę: S-33 i Gozdawa PAY7. Może połowicznie w temacie ale nie chcę tworzyć n-ego tematu. Które drożdże polecacie? Pewnie ani na jednych ani na drugich nie zostanie osiągnięta wytrawność, którą podobno daje ryż w zasypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anmar - kleikowany w jakiej temperaturze? 1.Czy po prostu rozgotowywany przez 40 min. W jakim celu zmiksowany blenderem - czy 2.rozgotowanie nie wystarczy?

1.Tak.

2. ? My zrobiliśmy tak.

3. S-33 i Gozdawa PAY7 nie używaliśmy tych drożdzy.

Edytowane przez anmar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

planuję ryżowego górniaka, jednak posiadam tylko drożdże odłożone na czarną godzinę: S-33 i Gozdawa PAY7. Może połowicznie w temacie ale nie chcę tworzyć n-ego tematu. Które drożdże polecacie? Pewnie ani na jednych ani na drugich nie zostanie osiągnięta wytrawność, którą podobno daje ryż w zasypie.

 

robiliśmy właśnie ryżowego górniaka w następujący sposób:

pale ale 70%, płatki ryżowe błysk 24%, carapils 6%

chmielone brewers gold oraz saaz zacierane 64st 60min, 72st 15st i mashout

drożdże wyeast american ale II 1272 fermentowane w 15st

 

pierwsze degustacje pozytywnie - ale trzeba poczekać jeszcze miesiąc na nie gdyż dopiero zabutelkowano :)

Edytowane przez cml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.